Kaleidoskop – december 2023
Dobrý deň,
v decembrovom Kaleidoskope sme si vybrali za ústrednú tému Bratislavu. Takto si pripomenieme jej výročie pridelenia mestských privilégií. Bratislave ich pridelil uhorský kráľ Ondrej III. a stalo sa tak 2.12.1291. Takto mohlo mať mesto samostatné mestské orgány a stalo sa plne nezávislým od kráľovského župana. Mohlo si voliť richtára, predávať, bolo oslobodené od mýta a mohlo sa opevniť.
Pripravili sme si pre Vás viacero pracovných listov, ktoré sú tematicky prepojené s Bratislavou, veríme, že sa Vám budú páčiť a že sa dozviete aj niečo nové.
V poslednom Kaleidoskope v roku 2023 by sme Vám chceli zaželať pokojné prežitie sviatočných dní, oddýchnite si a vychutnajte chvíle strávené so svojimi najbližšími.
Redakcia
Biológia - Dunaj, Dunaj čierna voda ....
Možno poznáte pesničku od Jany Kirschner...
Dunaj, Donau, Dunav, Duna, Dunãrea, Danubius je druhá najdlhšia európska rieka. Preteká, respektíve sa dotýka 10 nasledovných krajín (v smere of prameňa do ústia): Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina.
Dunaj bol odjakživa dôležitou súčasťou Bratislavy. Rieka bola súčasťou Limes Romanus, slúžila na prepravu vojsk i tovarov, bola prirodzenou bariérou, po 1948 oddeľovala východný blok od toho západného. Slovenský úsek Dunaja je dlhý 172 km, z toho 142 km tvorí hranicu s Maďarskom a 8 km z Rakúskom.
V pracovnom liste bude skúmať, ako sa „chová“ rieka v krajine.
Tematický celok:
- • Neživá príroda a jej poznávanie
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- • zdôvodniť vplyv geologických procesov na tvary zemského povrchu, na život organizmov,
- • zdokumentovať katastrofické geologické procesy vo svete i na Slovensku a ich následky.
Stiahnite si dokument
Fyzika - P.L.
V roku 1905 dostal Nobelovu cenu za výskum katódových lúčov nemecký fyzik P.L. Narodil sa v roku 1862 v Bratislave. Podľa matričného zápisu sa narodil v dome na Kozej ulici č. 69 veľkoobchodníkovi so šumivým vínom. Vzdelanie získal v Bratislave, chcel študovať v Heidelberu, avšak jeho otec si zaumienil, že ho bude zastupovať vo vinárstve, dovolil mu študovať, ale chémiu, ktorá súvisela s vínom. Dostal sa na Technickú vysokú školu vo Viedni a na univerzitu v Budapešti, odkiaľ po roku odišiel. Keď bolo jasné, že sa P.L. pri obchodovaní trápi, bolo mu dovolené odísť do Heidelbergu.
Ako sa volá? Jeho celé meno sa dozviete v našom pracovnom liste.
Tematický celok:
- • Upevňovanie vedomostí
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- • Upevňovanie a praktické využívanie vedomostí z fyziky.
Stiahnite si dokument
Chémia - Symbol mesta
Vedeli ste, že opevnenie v erbe Bratislavy nie je hradom a dokonca ani neznázorňuje tri bratislavské brány: Michalskú, Vydrickú a Laurinskú? Ide len o všeobecný stredoveký symbol mesta.
Prvý erb udelil mestu, vtedy ešte Prešporku, cisár Žigmund Luxemburský. Listinou z 8.6.1436 potvrdil, že mesto má právo používať pred tým zaužívanú symboliku. Šlo o strieborné opevnenie z troch veží a padajúcou mrežou.
Chemický experiment s vežami by nebol úplne jednoduchý, tak sme sa rozhodli pre striebro.
Vyskúšajte si s nami skúmavkové „zrkadielko“.
Tematický celok:
- Premeny látok
- Významné chemické prvky a zlúčeniny
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- Overiť prakticky priebeh, prejavy a výsledky oxidačno-redukčných reakcií.
Stiahnite si dokument
Matematika - Bratislava (BA)
BA sa delí na 5 okresov a tie zasa spolu na 17 mestských častí. Z hľadiska rozlohy sú najväčšie Podunajské Biskupice a najmenší je Lamač.
BA je rozdelená na 20 katastrálnych území, tie sú identické s mestskými časťami. Výnimkou je Nové Mesto, ktoré je rozdelené na katastrálne územie Nové Mesto a Vinohrady a mestská časť Ružinov, ktorá je rozdelená na katastrálne územie Ružinov, Trnávka a Nivy.
V pracovnom liste sme si pre Vás pripravili úlohu, v ktorej sa bližšie pozrieme na administratívne členenie BA.
Počtové výkony s prirodzenými číslami
- Slovné úlohy
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
- • Vyriešiť aplikačné úlohy a úlohy rozvíjajúce špecifické myslenie s využitím počtových operácií.
Prírodoveda - Naša najväčšia ryba alebo Huso huso
Je najväčšou sladkovodnou rybou na planéte, patrí medzi najväčšie pravé ryby. Dnes žije v Kaspickom, Čiernom, Azovskom a Jadranskom mori. Stávalo sa, že k nám preplávala z dolnej Moravy. Posledná bola ulovená na Slovensku v roku 1925, merala tri metre a vážila 150 kg (z toho 30 kg ikier).
Legendy hovoria, že sa v rokoch 1851-52 jedna obrovská zdržiavala v Dunaji, oproti obci Sap, jej údajné rozmery 7,4 m a 500 g sa nezakladajú na pravde.
V súčasnosti ich na Slovensku neuvidíme, nedostanú sa k nám vďaka vodnému dielu Gabčíkovo a iným vodným stavbám, ktoré jej stoja v ceste.
Ako sa ryba volá? Zistíte v pracovnom liste.
Tematický celok:
- Rastliny
Vedieť:
- • rozpoznať základné časti rastlín
- • identifikovať vybrané rastliny