Základné princípy zdraviu prospešného stravovania a výživy
FBDGs (Food-based Dietary Guidelines: nástroje pre nutričnú politiku a stravovanie podporujúceho zdravie ľudí) sú v súčasnosti k dispozícii v 90 krajinách sveta: 7 v Afrike, 17 v Ázii a v Tichomorí, 33 v Európe, 27 v Latinskej Amerike a Karibiku, 4 na Blízkom východe a 2 v Severnej Amerike. Rok vydania aktuálnych verzií sa pohybuje od 1986 do 2017 (priemer 2009).
Niektoré pokyny sa v jednotlivých krajinách objavujú pomerne jednotne: konzumovať rôzne potraviny; niektoré potraviny konzumovať vo väčšej miere ako iné; konzumovať ovocie a zeleninu, strukoviny, obmedziť konzumáciu potravín živočíšneho pôvodu; obmedziť cukor, tuk a soľ. Pokyny týkajúce sa mliečnych výrobkov, červeného mäsa, tukov a olejov a orechov sú rôznorodejšie. Národné FBDGs v rôznej miere a spracovávajú globálne usmernenie WHO Healthy Diet (WHO, 2015a). FBDGs sú väčšinou určené zdravým jedincom starším ako 2 roky. Niektoré obsahujú aj usmernenia pre detí mladšie ako dva roky alebo pre skupiny obyvateľstva so špeciálnymi výživovými potrebami, ako sú tehotné a dojčiace ženy a staršie osoby (Herforth, et al., 2019).
Základné princípy zdraviu prospešného stravovania a výživy sú:
• Výživové a energetické požiadavky sa majú uspokojovať konzumáciou pestrej, výživovo hodnotnej a energeticky vyváženej stravy.
Stravovanie prospešné zdraviu treba dodržiavať počas celého života, dlhodobo a konzistentne.
• Na dosiahnutie a udržanie optimálnej telesnej hmotnosti je treba byť fyzicky aktívny a vyberať si výživovo hodnotné jedlá a nápoje tak, aby bol zachovaný primeraný príjem energie a nutrientov.
• Energetický príjem by mal byť v rovnováhe s energetickým výdajom.
• V záujme vyvarovania sa neželanému a nezdravému priberaniu na hmotnosti by príjem všetkých tukov v strave nemal presiahnuť 30 % z celkového denného energetického príjmu. Príjem nasýtených tukov (nasýtených mastných kyselín) by nemal presiahnuť 10 % a príjem trans stukov (trans smastných kyselín) by nemal presiahnuť 1 % z celkového denného energetického príjmu. Pri konzumácii tukov je účelný odklon od nasýtených mastných kyselín a trans mastných kyselín smerom k nenasýteným mastným kyselinám a eliminácia príjmu priemyselne vyrábaných trans mastných kyselín.
• Súčasťou zdraviu prospešnej výživy je obmedzenie príjmu voľných cukrov na menej ako 10 % z celkového denného energetického príjmu. Zo zdravotných dôvodov sa odporúča dodatočné zníženie príjmu cukrov na menej ako 5 % celkového denného energetického príjmu.
• Súčasťou zdraviu prospešnej výživy je udržiavanie príjmu kuchynskej soli na menej ako 5 g denne (čo zodpovedá príjmu sodíka menej ako 2 g denne).
• Vhodná je konzumácia troch hlavných jedál denne a jedného alebo dvoch menších občerstvení s dodržaním celkového energetického príjmu pre dospelých podľa pohlavia a úrovne ich fyzickej aktivity (sedaví, mierna fyzická aktivita).
• Potrava s výživovo hodnotným zložením konzumovaná v odporúčanom množstve a frekvencii poskytuje všetky živiny a optimálny príjem energie pre zdravý vývoj organizmu a zabránenie všetkých foriem malnutrície, vrátane nadhmotnosti a obezity. Len v osobitných prípadoch je vhodné konzumovať fortifikované potraviny a výživové doplnky.
• Pozornosť treba venovať už nákupu potravín – sledovať označovanie potravín a výživové hodnoty na etikete potravín a nápojoch. Uprednostňovať tie, ktoré obsahujú vyšší podiel zeleniny, ovocia, vlákniny, bielkovín a majú nižšiu energetickú hodnotu. Obmedziť tie, ktoré majú vysoký podiel nasýtených tukov (nasýtených mastných kyselín), trans tukov (trans mastných kyselín), pridaných cukrov, soli, a vysokú energetickú hodnotu.
• Výživová a energetická hodnota potravín závisí aj od spôsobu ich úpravy a spracovania. Uprednostniť treba varenie, dusenie, pečenie, prípravu na pare pred vyprážaním. Pri príprave pokrmov je treba používať rastlinné tuky a oleje.
Súčasťou zdraviu prospešného stravovania je:
• Zelenina a ovocie.
• Škrobové potraviny: celozrnné obilniny, zemiaky, ryža.
• Mlieko, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku a rastlinné mliečne alternatívy.
• Potraviny s obsahom bielkovín: chudé mäso, hydina a vajcia; ryby a morské plody; strukoviny a výrobky zo sóje.
• Oleje, nátierky a iné najmä rastlinné tuky, vrátane orechov a semien.
• Pitný režim.
V rámci zdraviu prospešného stravovania je treba obmedziť:
• Konzumáciu spracovaných potravín a nápojov s obsahom pridaných cukrov, nasýtených tukov (nasýtených mastných kyselín), trans tukov (trans mastných kyselín), soli a alkoholu.
Zdroj: Odporúčania pre stravovanie a výživu u dospelých, RAABE, 2023
TIP NA KNIHU: ODPORÚČANIA PRE STRAVOVANIE V VÝŽIVU U DOSPELÝCH
Ministerstvom zdravotníctva SR schválené štandardné postupy, určené predovšetkým pre zdravotníckych pracovníkov a tvorcov zdravotných, preventívnych a výživových politík.
- Kniha vhodná rovnako tak aj pre ďalších špecialistov z odborov potravinárstva, gastronómie, školstva, médií, ako aj všetkých ostatných, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom angažujú vo veci zdraviu prospešného stravovania širokej verejnosti.
- Nakoľko na Slovensku donedávna absentovali oficiálne štandardné odporúčania správneho stravovania pre zdravú populáciu, podujal sa kolektív autorov tejto publikácie takéto odporúčania vytvoriť. V rokoch 2021 a 2022 predložili autori Ministerstvu zdravotníctva SR „Odporúčania pre stravovanie a výživu u dospelých“, a to v dvoch dieloch: všeobecnú časť a špeciálnu časť. Predložené odporúčania sú založené na potravinách, pričom sa opierajú o vedecky podložené informácie a odporúčania o vzťahu jednotlivých živín a výživy k zdraviu.
- Obe časti uvedených odporúčaní boli prijaté a po odbornom posúdení kolégiom recenzentov, schválené Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky, a to všeobecná časť v roku 2021 a špeciálna časť v roku 2022. Obe odporúčania boli zaradené medzi Štandardné postupy pre výkon prevencie.
- Hlavným cieľom odporúčaní pre stravovanie a výživu je podporovať vyváženú a pre zdravie prospešnú výživu v podobe správnych stravovacích návykov.
Knihu si už teraz môžete objednať TU.