Význam repkového oleja v stravovaní detí, dospelých a starších ľudí
Repkový olej - cenný zdroj omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sa v ňom nachádzajú v dokonalom pomere 1:2. Bohužiaľ, tento olej je na Slovensku niekedy podceňovaný. Podľa výsledkov štúdie vykonanej GFK Poľsko, na slovenských stoloch vládne slnečnicový olej - preferovaný hlavne kvôli cene. Čo sa týka vnímania tukov ako kategórie - tu za najviac prospešný pre telo vždy zvolíme olivový olej, zabúdajúc na cenné vlastnosti repkového oleja.
Podceňovaný repkový olej
Ako to súvisí so správnou výživou? No, jednoducho strava ovplyvňuje každého z nás, bez ohľadu na vek a pohlavie. Samozrejme, že dôvody tohto záujmu sa môžu líšiť. U detí je primeraná výživa spojená so zabezpečením ich najlepšieho možného vývoja. U seniorov sa často spája s prevenciou chorôb súvisiacich so starnutím.
Jedna vec je istá – bez ohľadu na vek by vhodne zvolené jedlo malo obsahovať potrebné ingrediencie nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Na našom tanieri nesmú chýbať ani tuky. Najmä tie, ktoré obsahujú nevyhnutné mastné kyseliny, vrátane omega-3 a omega-6 - v ideálnom prípade v dokonalom pomere 1:2. V prípade slnečnicového oleja je tento pomer narušený – až >136:1, čo znamená, že olej obsahuje len stopové množstvo omega-3, ale veľa omega-6 kyselín, prísun ktorých je aj tak dostatočne veľký. Lepšie, ale stále nie ideálne, je to v prípade olivového oleja – tu je pomer 9:1, čo znamená, že obsahuje pomerne veľa omega-6 v porovnaní s omega-3 mastnými kyselinami .
Podľa štúdie GFK, Slováci aj ochotnejšie siahajú po slnečnicovom oleji – najmenej raz za týždeň je to v prípade 82 percent respondentov, oproti 51 percentám používajúcim repkový olej. Olivový olej používa každý deň takmer 64 percent respondentov považujúc ho za tuk prospešný pre organizmus (tak uvažuje 59 percent respondentov). Pritom repkový olej obsahuje 10-krát viac omega-3 kyselín, ako olivový olej.
Tuky v detskej strave
Repkového oleja sa netreba báť ani pri malých deťoch. Je cennou zložkou stravy tehotných žien a malých detí – môže sa podávať aj dojčatám, a to už od šiesteho mesiaca. „Dieťa, ktoré je dojčené od narodenia, má zabezpečené všetky potrebné živiny z materského mlieka. Medzi 4. a 6. mesiacom je možné po lyžičkách zavádzať tuhú potravu – pediatri toto obdobie nazvali imunologickým okienkom, kde sa testuje, čo dieťatku chutí a hlavne či niektoré z druhov vybraných potravín nevyvolajú alergickú reakciu,“ vysvetľuje propagátorka zdravého životného štýlu Henrieta Peškovičová Kundrátová, matka 17-mesačnej dcérky. Je to tiež obdobie zavedenia novšej škály produktov počnúc jednoduchými pyré, polievkami. Potom sa v strave vyskytuje ovocie, mäso a ryby. Nesmie sa zabúdať na tuky, ktoré sú síce menšou, ale nemenej dôležitou súčasťou stravy. „Jedlá pripravujem, okrem iného, na repkovom oleji. Rafinovaný repkový olej pridávam k studeným jedlám, napríklad kašiam s ovocím alebo zeleninovým smoothies,” dodáva Peškovičová Kundrátová. Jeho veľkou výhodou najmä v súvislosti s deťmi je, že rafinovaný repkový olej nemá chuť ani zápach.
Zdroj: womanman.sk