V Lomničke pribudla nová škôlka s jedálňou, pomohli eurofondy

07.02.2012
Prevádzka školy

Materskú školu bude navštevovať 75 detí z marginalizovanej rómskej komunity. Ak by chcela škola splniť všetky požiadavky rodičov, musela by mať škôlka kapacitu vyše 300 detí.

V Lomničke minulý týždeň otvorili novú budovu materskej školy a školskej jedálne pri miestnej základnej škole s materskou školou. Pri tejto príležitosti dostala väčšina školopovinných detí voľno. „Zrekonštruovali sme jednu z piatich našich budov, ktorá bude slúžiť pre potreby predškolského zariadenia a školskú jedáleň,“ uviedla riaditeľka Janka Hanečáková.

Čakali osem rokov
Na rekonštrukciu čakal objekt osem rokov. Veci sa pohli až v roku 2010. Financie na rekonštrukciu materskej školy a školskej jedálne, ako aj vybavenia ďalších tried a učební získala obec z fondov Európskej únie, štátneho rozpočtu a z vlastných prostriedkov sa obec podieľala na projekte piatimi percentami. Celkové náklady dosiahli 1,492 mil. eur. V rámci projektu rekonštrukcie materskej školy a jedálne škola zrekonštruovala a zmodernizovala aj ďalšie školské priestory. „Išlo o výmenu starých lavíc, stoličiek, tabúľ. Zriadili sme dve počítačové a dve jazykové učebne. Znížili sme energetickú náročnosť objektov tým, že sme elektrické vykurovanie vymenili za vykurovanie biomasou, čím sme podstatne znížili náklady,“ uviedla riaditeľka školy.

Prednostka: Základom je výchova od škôlky
Podľa prednostky Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zity Pleštinskej základom úspešného vzdelávania je výchova už v materských školách. Pozitívnym príkladom je podľa nej napríklad obec Jakubany.  Veľkú zásluhu na výchove detí v Lomničke majú podľa nej aj štyri rehoľné sestry a dvaja miestni kňazi. „Určite táto materská škola pomôže mladým rómskym deťom, aby dostali väčšiu šancu v základnej škole,“ povedala Pleštinská.

Riaditeľka:Nedá sa hovoriť o segregácii
Význam materskej školy je podľa riaditeľky Hanečákovej veľmi dôležitý pri výchove detí z marginalizovaných rómskych komunít, aby aspoň rok pred nástupom do školy absolvovali dochádzku v materskej škole. „Máme 300 žiadostí, z toho je v škôlke zapísaných 75 päťročných a šesťročných detí,“ dodala riaditeľka. Ak by bola materská škola plne organizovaná, bolo by ich v škôlke až 320. Plne organizovanú základnú školu vrátane špeciálnych tried v Lomničke navštevuje 690 detí. Podľa riaditeľky v Lomničke nedochádza k segregácii rómskych detí. „Vývoj od 70. rokov po súčasnosť išiel prirodzenou cestou, takže tu sa absolútne nedá hovoriť o segregácii, napriek tomu, že všetky deti, ktoré navštevujú túto školu, sú alebo pochádzajú z rómskeho etnika. Väčšina z nich sú občania Slovenskej republiky so slovenskou národnosťou, nie rómskou,“ uviedla riaditeľka.

Chýba ešte telovičňa
Škola stále nie je podľa riaditeľky v stave, aby s ním mohli byť spokojní. Štát podľa riaditeľky odovzdal objekty školy v takom stave, že vyše 20 rokov musia do nich neustále investovať. Momentálne škole najviac chýba telocvičňa a učebne praktického vyučovania. „Aj na to je už spracovaná projektová dokumentácia a vydané právoplatné stavebné povolenie. Chýbajú len peniaze,“ uviedla riaditeľka.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte