Viac starostí ako varenie prinesie odpad z jedálne
V nich dostanú obedy všetci žiaci. Podľa oddelenia školstva MsÚ Levice očakávajú v súvislosti s bezplatným stravovaním školákov nárast odpadu z jedální. Tým aj zvýšené náklady na jeho odvoz a likvidáciu.
Rodičia predškolákov neplatia
V dvanástich levických materských školách, z toho jednej cirkevnej, je umiestnených približne 1038 detí. Podľa Martina Bátovského, vedúceho oddelenia školstva a vzdelávania MsÚ Levice, sa v nich stravuje takmer sto percent detí. „Len niekoľko detí, v niektorých materských školách, má nejakú potravinovú intoleranciu. Tie majú možnosť nosiť si stravu z domu,“ približuje.
Z tisícky detí je od januára menšia časť oslobodená od platenia obedov. Ide o skupinu predškolákov, ktorí majú na jeseň nastúpiť do základnej školy. „Šek sme tento rok nedostali. Dcéra ide na jeseň do školy, tak za stravu neplatíme,“ hovorí pani Iveta, ktorej 6-ročná škôlkarka Ella chodí do „veľkej triedy“.
„Zmestíme sa do limitu. Rodičia nemusia doplácať nič,“ pokračuje a pridáva, že vo VZN mesta Levice je stanovené pásmo celodennej stravnej jednotky na sumu 1,19 eura. Určená je výlučne na nákup potravín. „V niektorým mestách môžu rodičia doplácať napríklad aj na réžie, ako sú voda, elektrina či platy kuchárok,“ hovorí k medializovaným informáciám.
Ministerstvo ponechalo samosprávam možnosť vybrať si z piatich cenových pásiem. Štátna dotácia je 1,20 eura. Čo bude so zvyšným centom v prípade levických škôlok, sa zatiaľ nevie.
M. Bátovský pridáva, že financie na obedy v materských školách k dnešnému dňu na mesto ešte neprišli: „Mali by byť poslané naraz na obdobie január až august.“
Zaťažkávací bude september
V siedmich základných a jednej cirkevnej škole je v Leviciach 3244 žiakov. Do školskej jedálne v súčasnosti chodí v priemere okolo 65 až 75 percent žiakov, čo je približne 2200 detí. Znamená to, že po letných prázdninách, v prípade záujmu všetkých školákov o obedy, budú kuchárky pripravovať o tisícku jedál naviac.
Na razantný nárast stravníkov sa školské jedálne budú musieť pripraviť. „Niektoré opatrenia budú nevyhnutné, hlavne v oblasti materiálnotechnického zabezpečenia výroby pokrmov ako napr. strojové zariadenia, riady a podobne,“ reaguje vedúci oddelenia školstva a pridáva: „V oblasti personálnej je to ťažko odhadnuteľné, nakoľko aj v súčasnej dobe príslušná legislatíva hovorí o zabezpečení personálu na potenciálny počet stravníkov, teda všetkých žiakov školy. Ak majú niektoré školy poddimenzované počty ľudí v kuchyniach, budú musieť spraviť opatrenia.“
Pomyje dávali zvieratám, teraz vozia do spaľovní
Čoho sa ale obávajú viac, je nárast objemu zvyškovej jedál. Za ich odvoz a likvidáciu musia jedálne platiť od roku 2016. Dovtedy tzv. pomyje odoberali chovatelia zvierat.
„S istotou môžeme predpovedať aj nárast kŕmneho odpadu, čo školám taktiež spôsobí zvýšené finančné náklady súvisiace s jeho odvozom a likvidáciou,“ hovorí Martin Bátovský. Podľa jeho slov už teraz ročne platia približne 3,5-tisíca eur za zvyšky jedál z materských škôl, kde ich je minimálne množstvo. „Tam učiteľky dohliadnu, aby deti stravu zjedli. V základných školách ak deťom nechutí, obed odnesú do okienka,“ opisuje.
Na odvoz a likvidáciu biologického odpadu z jedální majú podpísané zmluvy so spoločnosťami, ktoré ho vykupujú, spracúvajú a následne predávajú do biologických staníc na spaľovanie.
Čo bude stáť samosprávu prechod na školské obedy zdarma, vedúci školstva presnú odpoveď nepozná: „Mesto nemá zatiaľ vyčíslené potrebné sumy. Z dostupných informačných zdrojov vieme, že štát deklaroval vyčlenenie istých finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na tieto náklady, avšak z pohľadu množstva základných škôl na Slovensku sa nám zdá táto suma veľmi nízka a mestá a obce budú musieť v rozhodujúcej miere nájsť nemalé objemy finančných prostriedkov z vlastných zdrojov. Nakoľko školské jedálne a ich financovanie spadá pod originálne kompetencie obce.“
AKO TO JE S OBEDMI ZDARMA?
Michal Kaliňák, hovorca ZMOS: Školský zákon splnomocňuje samosprávu na to, aby vo VZN určila výšku úhrady za stravovanie, ktorá zahŕňa cenu potravín podľa pásiem určených ministerstvom školstva a zohľadňuje režijné náklady. Nakoľko predkladateľom novely bola stanovená výška dotácie na obed na úrovni 1,20 eura, ďalšie náklady súvisiace so stravovaním sú zahrnuté v rozdiele výšky ceny potravín a v režijných nákladoch. ZMOS informoval, že táto čiastka môže byť v prípade niektorých samospráv postačujúca, ale automaticky nemusí byť optimálna pre všetky zariadenia školského stravovania. Súvisí to napríklad s odlišnou cenou potravín a výškou režijných nákladov. Určite alebo len výnimočne dotácia vo výške 1,20 eura nebude postačujúca na celé stravovanie v materských školách, v ktorých sa okrem obedov poskytujú aj raňajky, desiata a olovrant. Dotácia je určená na obed. Dieťa, ktoré je v materskej škole len na poldennú starostlivosť, odoberie len raňajky a desiatu a neodoberie obed, nemá nárok na dotáciu. (JN)
Zdroj: TASR