B. GRÖHLING: Školám, ktoré vzdelávajú žiakov z Ukrajiny, pomôžeme s preplatením nákladov

18.03.2022
Vzdelávanie a výchova

 Konkrétna pomoc pre žiakov z Ukrajiny a školy, ktoré ich zaradia do vyučovania. Rezort školstva vyčlenil jednorazový príspevok 200 eur na každého žiaka z Ukrajiny, ktorý sa bude vzdelávať na tunajšej základnej alebo strednej škole. Zároveň budú podporené aj jazykové kurzy pre deti cudzincov, školám budú preplácané cez takzvané dohodovacie konanie. Vďaka „Lex Ukrajina“ bude možné zamestnať aj ukrajinských učiteľov alebo asistentov učiteľa.

Na Slovensku sa nachádza 1 773 nových žiakov z Ukrajiny. Na základných školách je ich 1 663, ukrajinských stredoškolákov je 140. Dáta zasielali školy a sú aktuálne k strede 16. 3. 2022. Školy budú tieto údaje aktualizovať prostredníctvom informačného systému RIS. „Najviac žiakov máme v Bratislavskom kraji, je ich 547, v ostatných krajoch je ich okolo 200. Toto číslo však každým dňom rastie,“ priblížil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.
Z Ukrajiny na Slovensko prichádzajú rodiny s deťmi, ktoré majú často celý svoj život zbalený v jednom kufri. Preto môžu vzniknúť náklady spojené aj so základným vybavením takýchto žiakov. Ministerstvo preto vyčlenilo jednorazovo 200 eur na každého žiaka z Ukrajiny, ktorý navštevuje základnú alebo strednú školu. „Za tieto finančné prostriedky môžu nakúpiť školské potreby pre žiakov, alebo hradiť cestovné, či zafinancovať iné náklady, ktoré školám vzniknú so vzdelávaním žiakov z Ukrajiny,“ ozrejmil minister školstva. Spolu teda momentálne pôjde o finančnú čiastku 354 600 eur, ktorá pokryje náklady pre 1 773 žiakov. Školy tento príspevok dostanú automaticky na každého ďalšieho žiaka, ktorý príde.
Okrem finančnej pomoci je im potrebné zabezpečiť aj jazykový kurz. Školy preto musia po dohode s regionálnymi úradmi školskej správy určiť zamestnanca, ktorý bude deti zo zahraničia vyučovať slovenský jazyk. Ide pri tom o bežnú vec, pretože školy si nastavujú jazykový kurz pre zahraničných žiakov . „Škole budú aj tieto náklady preplatené, stačí, ak požiadajú ministerstvo cez takzvané dohodovacie konanie,“ doplnil minister školstva.
Mnohé školy chcú pomôcť žiakom preklenúť jazykovú bariéru aj zamestnaním na dohodu asistentov alebo učiteľov z Ukrajiny. 

 

Zdroj: reporter24.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte