Dieťa cudzinec v škole či škôlke

13.01.2022
Vzdelávanie a výchova

V súvislosti s vojnou na Ukrajine stále rastú štatistiky o utečencoch. Slovensko ako malý západný sused je už takmer rok svedkom obrovských počtov ľudí utekajúcich z Ukrajiny. 

Onedlho to bude rok od vypuknutia vojny na Ukrajine, kedy na Slovensko utieklo mnoho ukrajinských rodín s deťmi. Je známe, že vysoké počty detí, ktoré ku nám prišli, školy či materské školy nenavštevuje, mnohí sa učia aj dištančne. Tí, ktorí nastúpili do slovenských kolektívov, to nemajú ľahké. Okrem stresov a strachu o svoje rodiny na Ukrajine sa musia adaptovať na nové podmienky, prostredie, nový domov. Nerozumejú nášmu jazyku. Odborníci volajú po intenzívnej podpore pre ukrajinské deti.   Odborné vydavateľstvo RAABE zareagovalo na situáciu vydaním štyroch praktických pomôcok, ktoré sú užitočné nielen pre samotných učiteľov, ktorí pracujú s deťmi cudzincami, ale pre samotné deti a ich rodičov.

Publikáciou pre učiteľky v materských školách a deti predškolského veku je titul CUDZINEC V MATERSKEJ ŠKOLE .

 

 

 

Táto knižná pomôcka je k dispozícii učiteľkám materských škôl, ktoré sa dozvedia ako empaticky uľahčiť adaptáciu prijatým deťom v slovenskej škôlke, no myslí predovšetkým na samotné deti vo veku troch až šiestich rokov. Tým prináša pracovný zošit s množstvom užitočných obrázkov, úloh a kľúčových slov pre lepšie porozumenie a začlenenie sa do kolektívu. Pracovný zošit je rozdelený do lekcií. Každá obsahuje metodické poznámky pre učiteľa a pracovný list pre dieťa. Dieťa sa v jednotlivých lekciách zoznamuje s novými slovami, ale aj novými pokynmi. Slová a pokyny sú vždy doplnené obrázkami na ľahšie zapamätanie. Súčasťou publikácie je obrázkové pexeso, ktoré obsahuje kľúčové slová zo všetkých lekcií, a deti si tak hravou formou upevnia a zopakujú slovnú zásobu.  

 

Kontinuitu pre deti cudzincov mladšieho školského veku zabezpečuje publikácia CUDZINEC V MOJEJ TRIEDE,

 

 ktorá v sebe kombinuje príručku pre učiteľov a učebnicou plnú pracovných listov pre žiakov. Pomôcka obsahuje 39 kapitol, každá pozostáva z lekcie a pracovného listu. Témy v publikácii vychádzajú z každodenného života detí. Lekcie a pracovné listy sú koncipované jednoducho a zrozumiteľne a žiaci cudzinci sa učia pomocou hry a hrových aktivít. Publikáciu využijú nielen učitelia a pedagógovia ale aj samotní rodičia, školy, školské kluby, domácnosti s dieťaťom z cudziny a samotné deti v rámci samoštúdia a príprav do školy.

Do portfólia materiálov pre pedagógov a cudzojazyčné deti pribudol prekladový slovník OBRÁZKOVÝ SLOVNÍK PRE CUDZINCOV

 ,ktorý obsahuje základnú slovnú zásobu, s ktorou sa deti a žiaci cudzinci stretávajú po príchode do Českej a Slovenskej republiky. Pomôže učiteľom a rodičom k jednoduchšiemu zvládnutiu slovíčok.

Edíciu venovanú pozornosti žiakom z cudziny uzatvára publikácia GRAMATIKA PRE CUDZINCOV.

Je jedinečnou pomôckou pre cudzojazyčných žiakov na 1. stupni základných škôl. Obsahuje metodické poznámky pre učiteľa, pracovné listy pre žiakov i praktické rady pre rodičov. Zoznamuje žiaka cudzinca so základnou gramatikou, s ktorou sa stretáva na 1. stupni slovenskej základnej školy. Každý pracovný list pre žiaka je sprevádzaný metodickou poznámkou, ako ho vypracovať. Prináša konkrétne nápady na pomôcky a ďalšiu podporu na pochopenie a zažitie učiva žiakom. 

Cieľom všetkých štyroch publikácií je adaptácia detí cudzincov do nového kolektívu v slovenských školách a tiež položiť jednoduché základy pre pochopenie slovenského jazyka pre cudzincov – deti aj ich rodičov. Momentálne stále najmä tým z Ukrajiny.

 

 

 

Zdroj: raabe.sk

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte