Gröhling udelil nadaným deťom výnimku. Mnohé školy pre ne však nemajú miesto

26.04.2022
Vzdelávanie a výchova

Do prvého ročníka sa môžu hlásiť aj päťroční. Podmienkou je rok v škôlke, súhlas psychológa a pediatra. Riaditelia musia uprednostniť starších žiakov.

Už vlani poznal abecedu a vedel napočítať do sto. Nerobilo mu problém ani sčítanie a odčítanie do dvadsať. Dokázal napísať veľké tlačené písmená a prečítať slová po slabikách.
Syn Diany Bagiovej Grellovej však vtedy nemal ešte ani päť rokov. Jeho mama preto chce, aby v najbližšom septembri nastúpil do školy. „Ďalší rok v škôlke by bol preňho utrpenie. Nemal svojimi vedomosťami kam napredovať,“ hovorí.
Do prvého ročníka patria deti, ktoré už dovŕšili šesť rokov. V mimoriadnych prípadoch môžu riaditelia prijať aj tých, ktorí majú narodeniny do konca roka.
Nadaným sa rodičia každoročne snažia vybaviť výnimku. Tú dostanú len vtedy, ak na zápise predložia vyjadrenie centra poradenstva a prevencie a pediatra, že ich dieťa je dostatočne vyspelé.

Podmienkou je povinná škôlka
Tento rok im proces trochu skomplikovala nová legislatíva. Tá stanovila novú podmienku. Ak chcú prihlásiť dieťa do školy skôr, musia predtým absolvovať ročné predprimárne vzdelávanie.
To je od septembra povinné pre všetkých od päť rokov. Mladší škôlkari však nie sú zapísaní ako predškoláci, a teda si povinnosť oficiálne neplnia.
Rodičia o to musia špeciálne požiadať do konca augusta a predložiť súhlas centra poradenstva a prevencie a pediatra.
Grellová si ešte v tom čase nebola istá, či bude hlásiť syna do školy o rok skôr. V polovici septembra navštívila poradenské centrum.
Psychológ správnosť jej rozhodnutia potvrdil. Tlačivo odovzdala v škôlke až v októbri. „Pani riaditeľka bola ústretová a uznala nám to,“ doplnila.
Keďže ide o novú požiadavku, mnohí premeškali termíny na podanie potrebných žiadostí a dokumentov. Legislatíva totiž nerátala s prechodným obdobím. „Zákon bol úplne na hlavu postavený,“ zhodnotila Grellová.
Minister školstva Branislav Gröhling však rodičom ustúpil. Umožnil, aby sa o miesto vo vzdelávacích inštitúciách uchádzali aj mladší, ktorí do škôlky už tento rok chodia, no nie sú zapísaní ako predškoláci.
Pre pandémiu mali totiž poradenské zariadenia dočasne prerušenú prevádzku. „Z tohto dôvodu bolo objektívne znemožnené vydávanie súhlasných vyjadrení na skoršie prijatie na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania,“ uviedol rezort.

Narazili na nedostatok kapacít
Napriek ústretovému kroku niektorí už svoju snahu vzdali. Syn Martiny Kšiňanovej z bratislavského Ružinova ovláda abecedu, sčítanie a odčítanie do desať, zaujíma sa o prírodovedu, pozná prírodné javy a neustále kladie otázky.
Na základe odporúčaní centra prevencie si od septembra plní povinnú škôlku. Absolvoval dvojhodinový inteligenčný test. V polovici oblastí preukázal vedomosti na úrovni sedem- až osemročných, zvyšok primerane svojmu veku.
Psychologička mu však predčasný nástup neodporučila. „Chcem ho zapísať do školy blízko k bydlisku, no podľa trvalého bydliska nie je spádová. Kvôli kapacite by ho nezobrali,“ vysvetlila mama.
Riaditeľom tento rok zrejme príde viac prihlášok do prvého ročníka ako v prechádzajúcich rokoch. Musia uprednostniť sedemročné deti, ktorým dali rodičia dobrovoľný odklad kvôli pandémii.
Počty zároveň zvyšujú Ukrajinci, ktorých sa podľa posledných údajov zaradilo do tried zhruba sedemtisíc. Vzdelávacím inštitúciám v Bratislavskom kraji totiž chýba aj deväťtisíc miest.

 

Zdroj: hnonline.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte