Joga pre deti. Áno alebo nie?

28.03.2023
Vzdelávanie a výchova

Jednoznačne kladnú odpoveď na túto otázku vám prinesie najnovšia brožúra z dielne českého vydavateľstva RAABE, ktorú nájdete aj v slovenskom eshope pod názvom Jóga pro děti.

Joga predstavuje jeden z najstarších a najdokonalejších systémov pre ľudské zdravie. Pojem zdravie je pritom chápaný na troch úrovniach – telesnej, duševnej a duchovnej.

Filozofia jogy vznikla pred niekoľkými tisíckami rokov v Indii. „Joga“ v preklade zo staroindického spisovného jazyka znamená „zjednotiť“. Vyjadruje spojenie fyzického tela a psychiky do harmonického celku. Vedie k pochopeniu samého seba, porozumeniu zmyslu nášho života a našej životnej cesty. Napomáha k harmonickému spolužitiu so svojim okolím a prírodou. Ide o komplexný systém, ktorý zahŕňa životosprávu a hygienu, cvičenie telesných polôh, dychových cvičení, techniky na zlepšenie koncentrácie a meditačnej techniky.

„Deti necvičia jogu, ony sú joga,“ povedal Bannenberg. Ako dodal: „Detské oko pozorne pozoruje okolitý svet. Všíma si detaily a jednotlivosti, ktoré dieťa napodobňuje“.

Podobne ako prví cvičenci jogy, ktorí skúmali prírodné systémy a inštinktívne správanie zvierat, malí cvičenci čiastkové pozície necvičia, ale prežívajú ich, sú nimi. Cvičí spontánne a nie je treba dlhé inštrukcie. Hlavný rozdiel medzi jogou pre dospelých a pre deti spočíva skôr v spôsobe jej sprostredkovania.

 

Detská joga

Dospelí dlhodobo cvičia jednotlivé pozície a zostavy. Naopak detská joga musí byť hravá, ľahká, zábavná, rytmická a vtipná. Pri cvičení vedieme deti k spolupráci a nezaraďujeme súťaže. Indické názvy sú pre deti preložené do materinského jazyka, aby im ich pomenovanie bolo zrozumiteľné a blízke. Pri cvičení pracujeme s detskou predstavivosťou a fantáziou. Využívame napríklad rozprávky, riekanky a básničky. Dĺžka praktizovania jednotlivých pozícií je kratšia. Účinok ásan nastupuje oveľa rýchlejšie ako u dospelých. To súvisí s krvným obehom detí, ktorý je znateľne menší ako u dospelých. Zároveň deti ešte nemajú takú silu, a preto je pre nich náročné robiť niektoré cviky dlhší čas. Tiež zostavy sú kratšie a menej náročné. Na uvoľnenie potrebujú deti podstatne kratší časový úsek ako dospelý jedinec. Srdce a krvný obeh sa predtým stabilizujú a záplava myšlienok je na rozdiel od dospelých oveľa menší. Pokiaľ vedieme cvičenie pre dospelých, vystačíme si so slovami. Pri cvičení s deťmi do desiatich rokov sú dôležité názorné ukážky. Vhodné je využitie tematicky ladených obrázkov. Môžu to byť karty, detské výkresy, rôzne fotografie a ďalšie. Uplatnenie pri cvičení tiež nájdu hračky a plyšové zvieratá. Odporúča sa zapojenie výtvarnej činnosti (maľovanie, modelovanie, práca s prírodnými materiálmi atď.) a zaradenie hudby (Orffových nástrojov, napr. triangel, drievka).

Pred samotnou realizáciou jogy je potrebné zaistiť vhodné podmienky na cvičenie. Ich správnym vytvorením prehĺbime blahodárne účinky jogy a cvičenie pre nás bude radosť.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte