Maturanti dostali staré testy, napriek sľubom

23.03.2022
Vzdelávanie a výchova

Stredoškoláci absolvovali písomnú časť skúšky s otázkami spred dvoch rokov. Podľa pedagógov boli napriek dištančnej výučbe vhodné.

Sadli si do lavíc, aby zložili dôležitú skúšku. Viac ako 40 tisícom žiakov posledných ročníkov minulý týždeň rozdávali maturitné písomky. Pohľad na zadanie zo slovenčiny ich však mimoriadne prekvapil. Bolo totiž dva roky staré. Vyučujúci ich upozornili, aby nesprávny rok prepísali perom. „Boli rozčarovaní, že použili tie isté testy a že tam neboli úpravy, ktoré im sľúbili,“ povedala pedagogička zo Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková.



Úlohy schválili experti

Minister školstva Branislav Grohling predtým študentov ubezpečoval, že previerka nebude rovnaká ako pred pandémiou. Sľúbil, že budú brať ohľad na dlhodobé dištančné vzdelávanie. Úlohy namiesto štyroch až piatich zostavovalo tentoraz 15 odborníkov. Následne ich posudzovali učitelia z praxe. Mali eliminovať nejednoznačne formulované otázky.

Napriek tomu, že sa študenti chceli spočiatku skúškam úplne vyhnúť, časť z nich kompromis akceptovala. Keď im preto v utorok rozdali písomky, ktoré boli vytlačené pred dvoma rokmi, vnímali to ako ranu pod pás. „Boli sme oklamaní. Sľúbili nám, že skúška bude zohľadňovať dištančnú výučbu, no bola skôr priťažená,“ uviedla iniciatíva Spravodlivé maturity.

Podľa riaditeľky Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romany Kanovskej oslovili pedagógov z praxe ako dodatočných recenzentov, ktorí mali posúdiť, či je zadanie spred dvoch rokov vhodné aj pre tohtoročné ročníky. „Na základe ich stanovísk je test vhodný aj pre maturantov, ktorí boli vzdelávaní dištančnou formou,“ povedala pre HN.

Maturitné písomky majú totiž overovať kľúčové kompetencie ako čítanie s porozumením, písanie vo vyučovacích jazykoch a komunikačné zručnosti. Cieľové požiadavky sa cez pandémiu neredukovali a neupravovali. „Neoverujú detailné poznatky alebo vedomosti, ktoré sú súčasťou hodnotenia v ústnej skúške,“ doplnila Kanovská s tým, že práve pri zelených stoloch odporúčajú komisiám, aby zohľadnili dosahy online výučby.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte