Minister Jurzyca čítal žiakom v bratislavskom Ružinove

16.02.2012
Vzdelávanie a výchova

Tri týždne pred voľbami prišiel minister za školákmi, aby im čítal Byť tak Bondom.

Za siedmakmi do základnej školy v bratislavskom Ružinove prišiel dnes na prvú hodinu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugen Jurzyca. V rámci projektu Čítanie deťom im predniesol niekoľko úryvkov z knihy Jany Pudlákovej Byť tak Bondom. "Zdalo sa mi, že decká počúvali a to bolo hlavné," opísal pre TASR prvé dojmy po čítaní s tým, že trému nemal.

Čítajú málo
Bratislavská mestská časť Ružinov si do tohto, ale aj ďalších rokov stanovila prioritu Vzdelaný Ružinov. "A kde začať, aby bol Ružinov vzdelaný, ak nie u detí? Za vzdelaním sa skrýva čítanie a dnešným deťom chýbajú vzory," povedala riaditeľka ružinovskej knižnice Darina Horáková s tým, že deti čítajú málo, respektíve nečítajú vôbec. Samospráva preto rozbehla projekt čítania deťom, do ktorého chce počas ďalších vyučovacích hodín zapojiť predstaviteľov verejného, kultúrneho či športového života.

"Chceme deťom ukázať aj to, že ak sa chcú dostať na nejakú pozíciu, bez vzdelania a kníh to nejde. Keďže začíname v škole, tou pravou osobnosťou, ktorá projekt odštartuje, je pán minister," vysvetlila. Minister sa deťom priznal, že hoci ho čítanie bavilo, pri knihách, ktoré ho nezaujali, to riešil šibalsky. "Od spolužiačok som si požičiaval rešerše," priznal sa žiakom s tým, že jeho obľúbeným autorom bol Karl May, Erich Maria Remarque či neskôr Franz Kafka. "Každá kniha sa dá zhrnúť do dvoch alebo troch viet. Ale je to také, ako keď máte radi pizzu či hranolky a jedli by ste ich v prášku," prirovnal.

Radšej knihu
Jurzyca zároveň siedmakom ponúkol svoje vysvetlenie toho, prečo vždy radšej volí knihu a nie film, či počítač. "Film má svoje tempo a ja sa mu musím prispôsobiť. Keď čítam knihu, tak sa pristavím v nejakej situácii a môžem snívať o tom, že aj ja som tam. A počítač? Keď si v noci v posteli rozčítam knihu a zaspím, je to iné, keď mi spadne na tvár kniha a keď mi spadne monitor," poznamenal s úsmevom a vyzval deti, aby čítali to, čo ich baví. "Otvorí vám to vo svete rozmery, ktoré by vám inak otvorené neboli."

Hoci deti dosahujú v škole priemerné výsledky, v čitateľskej gramotnosti je to horšie. "Deti nerozumejú dosť dobre tomu, čo čítajú a na to sú dve riešenia. Jedno je učiť deti takzvané metakognitívne stratégie, čo sme už rozbehli cez metodicko-pedagogické centrum, druhé, aby deti viac čítali," vysvetlil pre TASR s tým, že aj preto prišiel projekt podporiť. Spolu s ministrom deťom prečítal zopár úryvkov aj vicestarosta mestskej časti Ján Buocik.

Hlasné čítanie by malo prebiehať v škole každú stredu a štvrtok počas prvej vyučovacej hodiny až do 15. marca. "Potom bude jarný maratón či noc v knižnici. Ak nedočítame knihu v škole, navnadíme chlapcov a dievčatá, aby si ju prišli do knižnice požičať," dodala Horáková. Samospráva dúfa, že z čítania sa takto stane tradícia.

Zdroj: SITA (regiony.sme.sk)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte