Najväčší dôraz sa kladie na stredné školy

30.09.2011
Vzdelávanie a výchova

Finančná gramotnosť je pre väčšinu školákov neznámy pojem napriek tomu, že v dospelosti ju potrebujú prakticky denne. Prieskum Slovenskej bankovej asociácie na prelome rokov 2007/2008 ukázal, že 74 % opýtaných si medzi dvoma ponukami na úver nevedelo vybrať tú výhodnejšiu. Viac ako polovica ľudí si nevedela vybrať ani vhodnejší termínovaný vklad. Každá tretia domácnosť na Slovensku pritom spotrebuje na svoj chod všetky príjmy a dostáva sa na hranicu ohrozenia pri každej mimoriadnej situácii.

Absenciu finančného vzdelávania mládeže si už v minulosti uvedomili banky a mnohé z nich pomáhajú finančnej osvete na školách už niekolko rokov. V tomto roku ich aktivita významne vzrástla. Čo je však ešte dôležitejšie, v uplynulom školskom roku sa do finančného vzdelávania mládeže aktívne zapojilo aj ministerstvo školstva a v tomto roku aj centrálna banka. Zatiaľ čo banky reagujú najmä na alarmujúce výsledky vlastného prieskumu, MŠ SR aj NBS reagujú na podnety od inštitúcií EÚ.

Národný štandard finančnej gramotnosti
Ministerstvo školstva postupuje pri zavádzaní finančnej osvety podľa uznesenia vlády z júla 2008. V máji 2009 schválil minister školstva dokument Model dälšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti finančnej gramotnosti a neskôr aj inovované štátne vzdelávacie programy pre všetky skupiny odborov vzdelávania na stredných odborných školách, ktoré si výkonové a obsahové štandardy Národného štandardu finančnej gramotnosti (NŠFG) zapracovali do svojich osnov. Finančné vzdelávanie je obvykle súčasťou viacerých predmetov. Konkrétnu podobu finančného vzdelávania v rámci vyučovacích predmetov na každej škole určujú riaditelia.

V súvislosti s prípravou pedagógov schvaľuje MŠ SR programy kontinuálneho a aktualizačného vzdelávania. V súčasnosti majú platnú akreditáciu v tejto oblasti Ekonomická univerzita Bratislava, Metodicko-pedagogické centrum a Inštitút bankového vzdelávania Národnej banky Slovenska.

Zdroj: SITA (Investor)

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte