Neštátne školy budú protestovať

03.07.2012
Vzdelávanie a výchova

Neštátne školy a voľnočasové centrá sa pripravujú na boj o svoju budúcnosť. Začiatkom septembra chcú poslancov presvedčiť, aby nezdvihli ruku za Legislatíva z dielne ministra školstva Dušana Čaploviča, ktoré údajne povedú k ich likvidácii.

„Bude odborná konferencia s okrúhlym stolom pre poslancov, bude národný deň voľného času,“ hovorí Saskia Repčíková, šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení. Počas dňa by malo čo najviac voľnočasových centier v hlavnom meste odprezentovať svoju činnosť. „Nátlakové akcie nechceme,“ dodala.

Zmeny v školstve vládu nepresvedčili
Kabinet Roberta Fica schválil súbor predpisov, ktoré podstatne menia pravidlá hry pre školy a centrá voľného času. Minister Čaplovič presadil povinné prijímacie skúšky na gymnáziá či prospechový limit do 2,0 pre uchádzačov o štúdium na týchto školách. Limit 2,75 bude platiť pre stredné odborné školy s maturitou. Každá obec dostane po novom peniaze na voľnočasové aktivity detí podľa počtu svojich maloletých obyvateľov, a to aj vtedy, ak žiadne voľnočasové centrum nemá. Zavedie sa pravidlo jedno dieťa – jeden krúžok. Od januára 2013 budú môcť samosprávne kraje rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj v neštátnych stredných školách.

Konflikt záujmov
„Je to účelový zákon, ktorý bol šitý horúcou ihlou,“ tvrdí Repčíková s tým, že rezort predpis posunul na vládu napriek nevyriešenému zásadnému rozporu. Rezort to odmieta. „Bol v rozpore jedine s Asociáciou súkromných škôl a školských zariadení a rozpor by sa dal zhrnúť do vety, že asociácia nesúhlasí s reguláciou a plánovaním výkonov, a to najmä zo strany vyšších územných celkov, lebo sa boja likvidácie škôl,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Rozhodnutie o počtoch tried nebude podľa neho v rukách exekutívy samosprávy, ktorá prevádzkuje konkurenčné školy, ale v rukách tzv. Rady pre odborné vzdelávanie, kde budú mať zastúpenie všetci zriaďovatelia, teda tak verejní, ako aj súkromní a cirkevní. „Následne o tom rozhodne zastupiteľstvo kraja, teda poslanci, ktorí sú volení priamo občanmi vo svojom regióne,“ dodal.

Čaplovičove zmeny:
- povinné prijímačky na gymnáziá,
- na gymnáziá sa môžu hlásiť uchádzači len s prospechom do 2,0,
- prospech 2,75 bude platiť pre stredné školy s maturitou od roku 2013 budú samosprávne kraje,
- rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych školách.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte