Nežná revolúcia žiakov na dejepise zväčša baví

15.11.2011
Vzdelávanie a výchova

Študenti stredných škôl sa o Nežnej revolúcii učia v závere školského roka, pretože je to naša najmladšia história. Objavujú sa názory, že žiaci už v júni príliš pozornosť učeniu nevenujú a aj tému 17. novembra 1989 a následných udalostí učitelia len „preletia“.

Práve študenti si však najčastejšie požičiavajú v knižniciach publikácie o Nežnej revolúcii. Dejepisár z nováckej spojenej strednej školy Roman Steinhübl si nemyslí, že by téma 17. novembra bola v závere školského roka odsúvaná do úzadia. „Sú to dejiny, ktoré sú nám najbližšie a žiaci majú o ne najväčší záujem, spomedzi všetkých historických tém. Dôkazom je aj historický krúžok, ktorý máme v našej škole, v rámci ktorého sme už neraz diskutovali o páde totalitného režimu u nás,“ zdôraznil Steinhübl.

K téme Nežnej revolúcie má podľa vlastných slov dostatok materiálov, ktoré môže použiť na hodinách dejepisu. Sú to zvukové nahrávky, digitálne prezentácie alebo dobová tlač. „Pádu komunizmu venujeme vždy dve vyučovacie hodiny. Dopĺňame ich aj o besedy, najčastejšie s politickými väzňami,“ dodal Steinhübl.

V knižniciach na hornej Nitre je mnoho publikácií, ktoré sú venované novembrovým udalostiam roku 1989. „Nie sú požičiavané príliš často, ale pokiaľ o ne niekto prejaví záujem, zväčša je to študent,“ povedala Gabriela Vidová z oddelenia odbornej literatúry Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi. Podobnú skúsenosť majú aj v handlovskej knižnici. „Knihy o Nežnej revolúcii si požičiavajú mladí, ktorí píšu rôzne seminárne práce, referáty, alebo študujú dejiny. Len občas si ich vezme starší čitateľ,“ povedala riaditeľka Mestskej knižnice v Handlovej Daniela Mikulášová.

Tvrdí, že v minulosti bola táto literatúra žiadaná viac, posledné tri roky je záujem o ňu veľmi malý. Podľa Mikulášovej nie sú požiadavky, aby boli doplnené o nové tituly s touto tematikou. Dopyt čitateľov po literatúre o páde totality bez problémov uspokojujú v bojnickej knižnici. Okrem kníh majú dokonca k dispozícii aj gramoplatňu s názvom Nežná revolúcia – dokumenty, ktoré hovoria.

Zdroj: SITA (Prieboj)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte