Okienko spisovnej slovenčiny

18.11.2009
Vzdelávanie a výchova

I keď je slovenčina pre (mnohých z) nás rodným jazykom, niekedy sa stáva, že v ňom máme zmätok. Preto sme vytvorili malé okienko spisovnej slovenčiny, kde postupne budeme každý deň dopĺňať niektoré nejasnosti.

Správne je prepážka alebo priehradka?

Slovo prepážka nie je spisovné, zodpovedajú mu spisovné slová priehradka, priečinok, prípadne priečka.


Skloňuje sa slovo mimikry?

Slovo cudzieho pôvodu mimikry je v slovenčine stredného rodu a je nesklonné.

Sloveso obdržať je nespisovný výraz

Sloveso obdržať je nespisovný výraz, namiesto ktorého sa v spisovnej slovenčine používajú slovesá dostať, získať, prípadne prijať.

Slovo odpad môže mať aj tvary množného čísla

Slovo odpad môže mať aj tvary množného čísla, hoci nie vždy je potrebné ich používať. Pri diferenciácii odporúčame používať označenie rozličné druhy odpadu.

Slovo nivy v názve ulice sa píše s malým písmenom

Slovo nivy v názve ulice Mlynské nivy sa píše s malým písmenom. S veľkým začiatočným písmenom sa píšu názvy samostatných administratívnych jednotiek, ako napr. Staré Mesto, Nové Mesto, Karlova Ves.

Boleslav v názve českého mesta sa skloňuje podľa vzoru kosť

Slovo Boleslav v názve českého mesta Mladá Boleslav je v slovenčine ženského rodu a skloňuje sa podľa vzoru kosť. V genitíve, datíve a lokáli má tvar Mladej Boleslavi.

Viete, akého rodu je podstatné meno rúško?

V súvislosti s novým typom chrípky sa často hovorí o rúškach. Akého rodu je podstatné meno, ktorým sa označuje táto ochranná pomôcka? Je to podstatné meno stredného rodu – rúško.


Správne je kolkový alebo kolkársky?

Z dvojice prídavných mien kolkový a kolkársky v spojení so slovom klub odporúčame používať prídavné meno kolkársky, teda kolkársky klub, lebo názvy klubov sa zvyčajne tvoria od pomenovania osoby, teda kolkár – kolkársky klub, podobne lyžiar – lyžiarsky klub, plavec – plavecký klub.


Možno niekoho oboznámiť o niečom?

Možno niekoho oboznámiť o niečom? Nie. Sloveso oboznámiť sa viaže s predložkou s – oboznámiť s niečím. S predložkou o sa spája sloveso informovať.

Prídavné meno klientsky má krátku koncovku -y

Prídavné meno klientsky sa chápe ako dvojslabičné slovo, ktoré na základe pravidla o rytmickom krátení má po slabike s dvojhláskou krátku koncovku -y.

Od vlastného mena Kazach je tvar množného čísla Kazachovia

Od vlastného mena Kazach je tvar množného čísla Kazachovia.
 

Slovo popravčí je české

Slovo popravčí je české, v slovenčine mu zodpovedá prídavné meno popravný, napr. popravné miesto, popravná čata, alebo popravovací – popravovací meč.
 

Rozkazovací spôsob od slovesa objať

Rozkazovací spôsob od slovesa objať je objím, objímte.
 

Podľa akého vzoru sa skloňuje prídavné meno obrí?

Prídavné meno obrí patrí medzi živočíšne prídavné mená, ktoré sú odvodené od všeobecných mien živočíchov alebo niektorých (skutočných i fiktívnych) bytostí. Skloňuje sa podľa vzoru páví a okrem základného tvaru má v akuzatíve, inštrumentáli jednotného čísla a v genitíve, datíve, lokáli a inštrumentáli množného čísla, teda v tvaroch obrím, obrích, obrími, mäkké -í. Prídavné meno obrí však neodporúčame používať na vyjadrenie významu "veľmi veľký", v takom prípade je primerané siahnuť za prídavným menom obrovský.
 

Deti postrádajú pokoj pri učení alebo im chýba pokoj?

Deti postrádajú pokoj pri učení. Keď sa chceme vyjadriť spisovne, mali by sme vetu zmeniť: Deťom chýba pokoj pri učení, prípadne Deti nemajú pokoj pri učení.

Podstatné meno prácnosť sa píše s dlhým á

Podstatné meno prácnosť sa píše s dlhým á. Podobne je dlhé á aj v prídavnom mene prácny.

Slovo management sa adaptovalo v podobe manažment

V slovenčine sa slovo management adaptovalo v podobe manažment. Od nej sa tvoria aj príslušné odvodeniny, napr. manažér, manažérka, manažovať, manažérsky a pod.

Prídavné meno klientsky sa píše s krátkym y na konci

Prídavné meno klientsky sa podľa pravopisnej úpravy z r. 1991 píše s krátkym y na konci, keďže toto pôvodne trojslabičné slovo (kli-ent-ský) v slovenčine zdomácnelo, takže spojenie hlások i a e sa vyslovuje ako dvojhláska ie. Slovo klientsky teda nadobudlo charakter dvojslabičného slova. Ako je známe, slabiky s dvojhláskami v slovenčine patria medzi dlhé slabiky, a tak na základe pravidla o rytmickom krátení, podľa ktorého po dlhej slabike nasleduje krátka slabika, koncové ý sa zmenilo na y.

Slovo krb je nespisovné

Medzi slovami krb a kozub nie je významový, ale štylistický rozdiel. Slovo krb hodnotí v Krátkom slovníku slovenského jazyka (2003) ako subštandardné, teda nespisovné, a namiesto neho ako spisovné slovo uvádza slovo kozub.

Ako sa skloňuje názov supermarketu Lidl?

Názov supermarketu Lidl sa skloňuje tak ako neživotné podstatné mená mužského rodu cudzieho pôvodu zakončené na -el, v ktorých e pri skloňovaní vypadáva, pričom v lokáli má príponu -i – v Lidli (porov. bicykel – na bycikli, fascikel – vo fascikli, kábel – na kábli).

Správne je revanžovať sa alebo revanšovať sa?

Priatelia vám pomohli a vy neviete, ako sa im revanžovať a pritom ich neuraziť? To je niekedy veľmi ťažké rozhodnutie. Výslovnosť a pravopis hovorového slova revanšovať sa sa v slovenčine ustálili v podobe so spoluhláskou a písmenom š, nie so ž. Teda priateľom sa môžete revanšovať. Spoluhláska š je aj v slovách revanš, revanšista, revanšizmus.
 

Správne je vytríbený alebo vycibrený vkus?

Pochválili ste niekoho, že má vytríbený vkus? Pochváľte ho radšej spisovným prídavným menom - že má vycibrený vkus.

Metropole alebo metropoly

Zaujímajú vás novinky z našej východoslovenskej metropole? Asi ste si všimli, že skloňovanie slova metropola v tejto vete nie je v poriadku. Podstatné meno metropola je v slovenčine ženského rodu a skloňuje sa podľa vzoru žena, teda správny tvar genitívu jednotného čísla je z metropoly, t. j. veta mala znieť: Zaujímajú vás novinky z našej východoslovenskej metropoly?

Štúdijný alebo študijný

Ako sa správne tvorí prídavné meno od podstatného mena štúdium? Je to štúdijný alebo študijný? Správna je druhá podoba s krátkym u, teda študijný, napr. študijný plán, študijný priemer.

Tapacírované alebo čalúnené

Tešíte sa zo svojich nových tapacírovaných dverí? Mohlo by sa stať, že niekto ani nebude vedieť, aké dvere to vlastne sú. V slovenčine sa dvere obtiahnuté látkou alebo kožou nazývajú čalúnené.

Domestifikujete alebo domestikujete divo žijúce zviera?

Niekedy sa stretávame s používaním nesprávnych podôb slov domestifikácia, domestifikovať a domestifikovaný. Na pomenovanie procesu zdomácňovania (skrotenia) divo žijúcich zvierat alebo divo rastúcich rastlín sa používa v odbornej literatúre pôvodom cudzie slovo domestikácia.

Kedy sa sloveso mať používa nenáležite

V poslednom čase sa pomerne často stretávame s vyjadreniami, v ktorých sa sloveso mať používa nenáležite. Stáva sa to vtedy, keď sa o niekom vraví, že vykonal čosi negatívne, ale to, čo vykonal, nie je ešte definitívne potvrdené, napr. Zadržaný mal spreneveriť majetok firmy. – Menovaný mal vyprovokovať bitku v miestnom pohostinstve. V takýchto vyjadreniach sloveso mať nevhodne nahrádza iné jazykové prostriedky – častice vraj a údajne, s ktorými by boli vety významovo jednoznačné: Zadržaný údajne spreneveril majetok firmy. – Menovaný vraj vyprovokoval bitku v miestnom pohostinstve.

Ako skloňujeme cudzie podstatné meno revízia?

Slovo revízia patrí medzi cudzie podstatné mená ženského rodu, ktoré sa končia na samohláskovú skupinu -ia (nie dvojhlásku ia) a skloňujú sa podľa vzoru ulica. V množnom čísle má teda pádové prípony -í, -ám, -e, -ách, -ami: revízie – revízií, revíziám, revízie, revíziách, revíziami.

Dokonavé slovesá nemôžu vyjadrovať aktuálnu prítomnosť

Sloveso sústrediť sa patrí medzi dokonavé slovesá. Tento typ slovies v dôsledku svojej dokonavosti nemôže vyjadrovať aktuálnu prítomnosť, preto ich tvary prítomného času vyjadrujú budúci dej. Od slovesa sústrediť sa je tvar 1. osoby jednotného čísla sústredím sa. Na vyjadrenie aktuálneho deja v prítomnom čase máme tvar nedokonavého slovesa sústreďovať sa, t. j. tvar sústreďujem sa.

Kožené tašky vyrába remenár alebo brašnár?

Na pomenovanie človeka vyrábajúceho alebo predávajúceho výrobky z kože bol v slovenčine zaužívaný názov remenár a príslušné odvetvie sa nazývalo remenárstvo. Názvy brašnár, brašnárstvo sú novšie, dostali sa k nám z češtiny a vytlačili pôvodné slovenské výrazy. Niet však dôvodu, aby sa výrobky z kože, ako sú kabely, tašky či kapsy, označovali českým slovom brašna.

Aké sú významy prídavných mien trojdenný a trojdňový?

Prídavné mená trojdenný a trojdňový sú synonymné (t. j. majú rovnaký význam) vo význame "trvajúci tri dni". To znamená, že napr. výlet, ktorý trvá tri dni, možno označiť prídavným menom trojdenný i trojdňový. Prídavné meno trojdňový má však ešte ďalší význam, a to "tri dni starý" (napr. trojdňové mláďa), v ktorom je nezameniteľné s prídavným menom trojdenný. To platí aj o prídavných menách dvojdenný, dvojdňový, štvordenný, štvordňový a pod., ako aj o prídavných menách zložených z číslovkovej časti a prídavného mena týždenný, týždňový, napr. dvojtýždenný, dvojtýždňový, trojtýždenný, trojtýždňový atď.

Máme župy alebo vyššie územné celky?

Slovom župa sa v minulosti označovala väčšia územná administratívna jednotka. V súčasnosti sa slovom župa neoficiálne nazýva vyšší územný celok a jeho predseda sa označuje aj slovom župan.

Ako sa píšu násobné číslovky?

Násobné číslovky s morfémou -krát sa píšu spolu, napr. trikrát, päťkrát, dvadsaťkrát, kým násobné číslovky so slovom raz, razy, ráz sa píšu osobitne, napr. tri razy, päť ráz, dvadsať ráz.

Preklady názvov niektorých živočíchov do slovenčiny

Z času na čas, najmä vtedy, keď pozeráme prírodopisné dokumenty v českom jazyku, nemáme istotu, ako sa názvy niektorých živočíchov prekladajú do slovenčiny. Napríklad  cicavec, ktorý sa v češtine nazýva lachtan, sa po slovensky volá uškatec.

Sú správne prídavné mená lučenský aj lučenecký?

Od názvu Lučenec sú utvorené a spisovné dve podoby prídavného mena, a to prídavné meno lučenský, ktoré vzniklo odpadnutím prípony -ec, ako aj prídavné meno lučenecký so zachovaním tejto prípony.

Sú správne tvary preňho i pre neho?

Tvary preňho i pre neho sú správne, pravda, iba ak sa tieto tvary zámena on vzťahujú na mužskú osobu. V neživotnom význame sa používa tvar preň.

Ako skloňujeme slovo princezná?

Slovo princezná sa skloňuje podľa vzoru gazdiná, kam patria napr. podstatné mená švagriná, testiná, kráľovná, cárovná. V datíve má tvar princeznej, čiže tvar zhodný s tvarom prídavného mena.

Akú podobu má príslovka od prídavného mena trvalý?

Príslovka od prídavného mena trvalý má podobu trvalo i trvale, to znamená, že sa používa ako dvojtvar.

Aké obyvateľské mená sú od názvu francúzskeho mesta Nice?

Od názvu francúzskeho mesta Nice je mužské obyvateľské meno Nicean, ženské obyvateľské meno Niceanka a prídavné meno niceský.

Máme drtivú väčšinu obyvateľstva, alebo drvivú?

Zaregistrovali sme, že z času na čas sa ešte hovorí o drtivej väčšine, napríklad obyvateľstva. Správne však treba použiť prídavné meno drvivý, prípadne prevažný, teda ide o drvivú väčšinu obyvateľstva, prípadne o prevažnú väčšinu obyvateľstva.

Je správne používať prídavné meno pohľadný?

Viac pretaktizované ako pohľadné finále malo svojich smutných hrdinov. V tejto vete, ale aj v iných kontextoch odporúčame namiesto prídavného mena pohľadný používať prídavné mená pekný, krásny, pozerateľný a pod.

Aký máte vplyv nedozierny alebo nedozerný?

Často počúvame, že niekto alebo niečo má nedozierny vplyv. Správna podoba tohto prídavného mena je však nedozerný, teda možno hovoriť iba o nedozernom vplyve.

Čo myslíte, fanúšikovia vyčínajú alebo vyčíňajú?

Niekedy aj taká drobnosť, ako je mäkčeň, spôsobuje isté váhanie pri používaní niektorých slov. Napríklad v spojeniach protiobčianske vyčínanie, vyčínanie fanúšikov treba v slove vyčíňanie použiť mäkké ň, teda hovoríme aj píšeme protiobčianske vyčíňanie, vyčíňanie fanúšikov.

Ste piate koleso u voza alebo piate koleso na voze?

Občas sa ktosi hnevá, že je stále len piate koleso u voza. Je to nepríjemné a navyše treba túto situáciu opísať pomocou inej predložky – piate koleso na voze.

Výšku dôchodku budú dokladovať dôchodci alebo dôchodcovia?

Výšku dôchodku budú dôchodci musieť dokladovať potvrdením z pošty. V tejto vete je chybný tvar nominatívu množného čísla podstatného mena dôchodca. Správny tvar je dôchodcovia. Vetu treba teda opraviť takto: Výšku dôchodku budú dôchodcovia musieť dokladovať potvrdením z pošty.

Je konštatovanie, že všetci slovu dostáli, správne?

Nedávno sme zaregistrovali pochvalné konštatovanie, že všetci slovu dostáli. Po slovensky však treba tento význam vyjadriť inak: všetci splnili sľub, prípadne dodržali slovo.

Je správne slovné spojenie Každý chlap je lepší od neho?

Každý chlap je lepší od neho. Takúto vetu asi málokto rád počuje, a ak má navyše dobrý jazykový cit, všimne si chybu. Veta mala znieť Každý chlap je lepší ako on.

Čosi je nepriedyšne uzavreté, alebo nepriedušne?

Pomerne často počúvame alebo čítame, že čosi je nepriedyšne uzavreté. Spisovne sa však treba vyjadriť, že je to nepriedušne uzavreté, prípadne vzduchotesné.

Keď prevrátite kabát, je to veľká ostuda alebo veľká hanba?

V tlači sme čítali, že ďalšie prevracanie kabátov by bola veľká hanba a ostuda. Skutočne by to nebolo pekné... Navyše, z hľadiska jazykovej kultúry stačilo v danej vete použiť len jedno z dvojice slov, a to spisovné slovo hanba, čiže: Ďalšie prevracanie kabátov by bola veľká hanba.

Je správne v neposlednej miere alebo v neposlednom rade?

V súčasnosti je veľmi "populárne" spojenie v neposlednej miere. Takéto spojenie je nenáležité, pretože miera nemôže byť posledná ani prvá, môže však byť napr. veľká alebo malá. V danej súvislosti je namieste spojenie v neposlednom rade, ale treba si dávať pozor, aby sa nepoužívalo zbytočne často.

Je správne artičok alebo artičoka?

V súčasnosti možno kúpiť aj tie najexotickejšie druhy ovocia a zeleniny. K menej pestovaným druhom zeleniny patrí u nás artičok... Alebo artičoka? Názov tejto zeleniny je podstatné meno ženského rodu artičoka, ktoré sa pravidelne skloňuje podľa vzoru žena. V genitíve množného čísla je tvar artičok, napr. jedlo z artičok.

Križovatku treba prechádzať po prechode alebo po priechode?

Križovatku treba prechádzať po prechode pre chodcov... Pozorný používateľ jazyka si hneď všimne chybu. Miesto, kde sa prechádza cez cestu, tzv. zebra, je priechod pre chodcov. Podstatným menom prechod sa pomenúva činnosť, dej, napr. prechod Levočským pohorím.

Správne je životodárny alebo životodarný?

V bežnej, ale aj v oficiálnej komunikácii sme zaregistrovali zložené prídavné meno životodárny. Táto podoba však nie je správna. V spisovnom jazyku sa v časti -darný ustálilo krátke a, teda spisovná je podoba životodarný. Podobne je to napr. aj v slovách zákonodarný, blahodarný, ústavodarný.

Koláč upečieme do zlatova alebo do zlatista?

V receptoch často čítame, že mäsko či koláč treba upiecť do zlatova... V slovenčine však nemáme slovo zlatový, iba zlatý a zlatistý. Preto treba rozličné pochúťky upiecť do zlata, resp. dozlata, alebo do zlatista.

Správne je reláciam alebo reláciám?

Tvary reláciam, o akciach a pod. nie sú správne. Zakončenie na -ia v slovách cudzieho pôvodu typu akcia, relácia je dvojslabičné, nejde teda o dvojhlásku. Pri skloňovaní sa preto koncové -a odtrhne a pridávajú sa dlhé pádové prípony -ám, -ách: reláciám, o akciách atď.

Správne je trafiť sa do cieľa alebo zasiahnuť cieľ

Najmä v rozličných súťažných televíznych programoch veľmi frekventovane používajú moderátori zvratné sloveso trafiť sa tam, kde má byť nezvratné sloveso trafiť vo význame "nájsť, zasiahnuť cieľ". Správne sú spojenia trafiť do cieľa, trafiť správnu odpoveď a pod. Zvratná podoba trafiť sa je náležitá iba vo význame "trafiť seba", napr. trafiť sa do nohy.

Meriame si horúčku alebo teplotu?

V zimnom období viacerí z nás prechladnú alebo dostanú chrípku. Nič príjemné... V takej situácii si treba odmerať horúčku alebo teplotu? Meriame si teplotu, pretože ešte nevieme, či máme horúčku alebo len zvýšenú teplotu.

Na internete chatujeme alebo četujeme?

Keď komunikujeme na internete, tak chatujeme alebo četujeme? Tento spôsob komunikácie je pomerne nový, ale pomenovanie takýchto písaných rozhovorov sa už udomácnilo. Svedčí o tom aj to, že sloveso četovať sa píše už zdomácneným pravopisom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Páči sa mi to, použijem na hodine slovenského jazyka, ďakujem.