Poďte aj vy rozvíjať kritické myslenie žiakov

27.10.2023
Vzdelávanie a výchova

Nedávny prieskum na Slovensku potvrdil zarážajúcu informáciu, že až polovica tínedžerov už má skúsenosť s korupciou. Poďte aj vy pomôcť zvrátiť celospoločenské nastavenie. Ako?

 

Prieskum ukázal, že rodinkárstvo, akademická nečestnosť a drobné úplatky v zdravotníctve sú u mladých najčastejšie vnímanými formami korupcie. Za bežné ich považuje viac ako 65 percent tínedžerov, pričom približne každý štvrtý mladý človek sa s nimi stretol. Najnižšiu integritu v krajine majú podľa stredoškolákov politici a podnikatelia. Korupcia, z ktorej ťaží rodina, bola u mladých najakceptovanejšia. Takmer polovica z nich bola voči tejto forme benevolentná. Z prieskumu tiež vyplýva, že len polovica stredoškolákov by bola ochotná nahlásiť korupčné správanie.

Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO) v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže v reakcii na  zistenia z prieskumu vypracoval alternatívny obsah etickej výchovy. Počas aktuálneho školského roka by sa mal experimentálne testovať na vybraných stredných školách. Doplnený obsah etickej výchovy by podľa úradu mohol pomôcť zvrátiť celospoločenské nastavenie. Do etiky sa tak zahrnú témy ako akademická čestnosť, integrita, protikorupčné správanie a kritické myslenie.

 

Už na základnej škole

Začať rozvíjať kritické myslenie až na strednej škole, je však podľa viacerých odborníkov neskoro. Aj preto sa čoraz častejšie už na základnej škole stretávame s akciami, ktoré podporujú kritické myslenie žiakov na druhom stupni základnej školy. Sú to však spravidla len jednorazové besedy či workshopy, ktorých účinok je krátkodobý a nesystematický.

Aj preto učebnicové vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA iniciovalo vznik dvoch skutočne ojedinelých pracovných zošitov KRITICKÉ MYSLENIE pre 6.–7. ročník ZŠ a osemročné gymnáziá a KRITICKÉ MYSLENIE pre 8.–9. ročník ZŠ a osemročné gymnáziá.

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte