S nedostatkom škôlok bojujeme roky. Štát zvažuje príspevky pre neprijaté deti
Ministerstvo školstva tvrdí, že rokuje aj o finančných kompenzáciách za neprijatie dieťaťa do škôlky.
O slovenské škôlky dnes majú záujem deti Ukrajincov, ktorí opustili domovy pre ruskú agresiu. Problémy s kapacitami však nespustili vojnoví utečenci, ktorí k nám prišli v roku 2022. Problém siaha ďalej do minulosti.
Nedostatok miest v slovenských škôlkach kvári rodičov už minimálne 10 rokov. Vláda v programovom vyhlásení sľubovala vyriešenie situácie alebo príspevky na súkromné zariadenia. Zatiaľ sa iba rokuje.
Kapacity sa však nafukovať donekonečna nedajú. Zaručené miesto majú podľa zákona iba predškoláci, teda deti, ktoré sa pripravujú na nástup do školy. Po nich sa vyberajú ďalšie podľa vopred určených kritérií.
Výsledkom tohtoročných májových zápisov tak pravdepodobne opäť budú tisíce zamietnutých žiadostí, pre ktoré budú musieť rodičia siahať hlbšie do vrecka a platiť súkromnú škôlku alebo hľadať pomoc u starých rodičov. Výskumy pritom jasne dokazujú, aký veľký význam vo vývine dieťaťa predprimárne vzdelávanie má.
Skreslené štatistiky
Podľa štatistík v minulom školskom roku zamietli škôlky viac ako 19-tisíc žiadostí, rok predtým vyše 18-tisíc. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že čísla môžu skresľovať skutočný stav. Mnohí rodičia totiž v snahe získať miesto pre svoje deti podali žiadosti do viacerých zariadení. Reálne sa tak do škôlky v školskom roku 2020/2021 nedostalo asi 11-tisíc detí.
Chýbajúce miesta sú podľa predsedníčky Rady pre rozvoj materských škôl Michaely Vargovej problémom približne od roku 2010.
„V niektorých mestách alebo mestských častiach, ako napríklad v Bratislave, dosiahla nedostupnosť miest v materských školách za tieto roky kritický bod, ktorý už vyvoláva veľkú nevôľu miestnej komunity rodičov,“ poznamenala.
Veľké množstvo zriaďovateľov, teda miest a obcí, začalo budovať dodatočné kapacity a umožnilo tiež, aby škôlky otvorili aj iní zriaďovatelia. Stále to však nestačí.
Prudký rast, pokles a ustálenie
Demografický vývoj populácie je charakterizovaný výkyvmi. Na pôrodnosť má vplyv veľké množstvo faktorov. Striedajú sa tak vlny rastov, poklesov i stagnácie.
Prognóza vývoja materských a základných škôl do roku 2025 ukazuje, že od roku 2010 do roku 2022 počet detí vo veku od troch do piatich rokov najprv rástol a posledné roky sa drží na približne rovnakej úrovni. V roku 2020 sme mali vyše 177-tisíc takýchto detí, v roku 2021 ich bolo niečo cez 179-tisíc a tento rok je to cez 178-tisíc.
Pre porovnanie, na začiatku 70. rokov bolo u nás viac než 230-tisíc detí a čísla neustále rástli. V roku 1982 žilo na Slovensku takmer 300-tisíc takýchto detí.
Zdroj: aktuality.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre