Učiteľ o pomoci utečencom: Sú v zúfalej situácii. Na Slovensku pokračovať nemôžu

09.03.2022
Vzdelávanie a výchova

V posledných týždňoch upriamil celý svet svoj pohľad na východ Európy. Ukrajinci sa snažia zachrániť svoj štát a svoj národ a sú ochotní zaplatiť aj tou najvyššiu cenou. Ruskí vojaci taktiež umierajú, no na rozdiel od brániacej sa Ukrajiny, mnohí z nich ani nevedia kvôli čomu.



Ľudstvo sleduje ten najväčší konflikt od konca druhej svetovej vojny a vytvára si rôzne pohľady a názory. Náročná situácia vplýva aj na deti a mladých študentov, ktoré na sociálnych sieťach narážajú na videá a obrázky z vojny. To môže viesť k zvýšenej hladine stresu a úzkostí ako u detí, tak aj u dospelých. Informuje o tom The Conversation.



Mnohí učitelia už nemajú prístup k hoaxom, ktorým veria

Jednou z tém, ktorými naša spoločnosť žije, sú aj dezinformácie. Súčasná doba nám nastavuje zrkadlo, mnohí ľudia nedokážu rozlišovať medzi dezinformáciami a realitou. Nevedeli to ani za normálnych okolností, dnes, v čase vojny, je to však ešte zložitejšie. Informácií je totiž obrovské množstvo a overovanie stojí veľa času.



Dezinformácie sa preto šíria veľmi rýchlo a často za výdatnej pomoci falošných profilov a internetových trollov. Tým sme sa venovali v samostatnom článku.

Aj medzi učiteľmi sa nájde množstvo ľudí, ktorí veria dezinformáciám. Počas pandémie to dokazoval napríklad prieskum, podľa ktorého si viac ako 30 % učiteľov myslelo, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. Písal o tom portál O médiách. Mnohí prišli o svoj zdroj informácií, keď boli zrušené dezinformáčné weby, ako Hlavné správy či Armádny magazín. Tieto portály sa mali ideovo prikláňať k súhlasu s ruským vpádom na Ukrajinu. Ešte smutnejšie je, že dané weby z pohľadu mnohých slovenských u čitateľov hlásali svätú pravdu.



Dezinformácie sú silné a ľudia im poväčšine nepodľahnú úmyselne. Mnohí učitelia sa snažia so svojimi žiakmi komunikovať aj túto tému a učiť ich prepájať si súvislosti a overovať články či príspevky, ktoré sa k nim dostanú.



Učitelia vedia, ako na to

Fakt, že mladí Slováci sú nepriamo ovplyvňovaní proruskou ideológiou, im nepomôže vytvoriť si svoj vlastný objektívny pohľad. Šéf komory učiteľov Vladimír Crmoman nám poskytol svoj názor na otázku, ako by mali učitelia komunikovať so žiakmi ohľadom konfliktu na Ukrajine.



„Ja to preberám s gymnazistami na predmete Umenie a kultúra. Práve sme rozoberali masové médiá a ako fungujú a mohli sme to rovno prepojiť s témou proruskej propagandy,“ uviedol Crmoman pre Startitup.

Cestou by tak mohlo byť práve prepájanie učiva so súčasnosťou. Mnohí pedagógovia tiež môžu situáciu vidieť ako šancu, ako naučiť deti diskutovať, ale aj overovať si informácie.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte