Vzdelávanie potrebuje viac praxe

22.02.2022
Vzdelávanie a výchova

Vzdelávanie potrebuje viac praxe, zhodli sa tom žiaci, ktorí sa zapojili do súťaže Innovation Camp, ktorú zrealizovala vzdelávacia nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko. Takmer 100 stredoškolákov sa zamyslelo ako by sa malo vzdelávanie zmeniť tak, aby bolo kvalitnejšie a lepšie pripravilo mladých ľudí pre trh práce. JA Slovensko je súčasťou celosvetovej siete JA Worldwide, ktorá je nominovaná na Nobelovu cenu mieru za rok 2022 za rozvoj mladých ľudí.

Na celodennej súťaži Innovation Camp, ktorú zorganizovala vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko, mali stredoškoláci navrhnúť konkrétne riešenia zmien v obsahu a súčasnej forme vzdelávania. Vychádzať pritom mali z vlastných skúseností. Ich úlohou bolo navrhnúť aj to, aké vedomosti a zručnosti by chceli na škole získať a rozvíjať, ako by vedeli oni sami prispieť k lepšiemu vzdelávaniu a čo by im pomohlo uplatniť sa v praxi. Súťažné tímy hodnotili odborníci z praxe v zložení Katarína Kalašová – generálna riaditeľka, sekcia predprimárneho vzdelávania a základného vzdelávania, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Iveta Barková – riaditeľka, Súkromná základná škola Senec, víťazka ocenenia Učiteľ Slovenska 2020, Milan Polešenský - regionálny koordinátor pre Bratislavský kraj, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a Miroslav Dravecký – produktový manažér Edujobs.sk, Profesia, spol. s r.o.

Z dotazníkového prieskumu „Čo si myslia mladí?“, ktorý v období marec – december 2021 realizovalo Centrum pre výskum etnicity a kultúry pre organizáciu IUVENTA, a ktorý bol zameraný na rôzne aspekty života mladých ľudí v súčasnej spoločnosti, vyplývajú zaujímavé zistenia o zapájaní žiakov v škole do rôznych rozhodnutí. Prieskum priamo uvádza: Mladí ľudia často hovoria, že ak bývajú zapájaní do rozhodovania na úrovni školy, často ide len o veci, ktoré v skutočnosti nie sú dôležité a na beh školy nemajú prakticky žiaden vplyv. Učitelia či vedenie školy im vymedzuje len priestor, ktorý ich takpovediac „nebolí“ (napríklad mimo vyučovacie aktivity, výlety, výzdoba tried a podobne). Avšak do toho, čo sa žiaci budú učiť, je aspoň niekedy zapájaná necelá tretina študentov, pričom 45% do týchto rozhodnutí nie je zapájaných nikdy.

 

Zdroj: zones.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Tak prax je alfa a omega, pokiaľ nebudu študenti na sebe makať aj mimo školy, tak bez praxe sa budú velmi tažko dostávať do reálneho života :) Kamarátkin syn si tak napríšklad nakúpil kurzy z https://www.learn2code.sk/kurzy/online/programovanie a potom si robil aj nejake vlastné projekty a nakoniec sa mu podarilo sa dostať do jednej firmy :)