13 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Riaria
kredity

Dobrý deň,
poprosím o vysvetlenie:
Príplatok za kredity sa poberá 7 rokov, po 7 rokoch sa zruší aj platnosť kreditu alebo sa len prestane poberať príplatok?
Za jazykovú skúšku sa stále získava 60 kreditov alebo ako to je po novom?
Ďakujem

Maria Pavlikova
Kredity

Kredity získané a uznané do 31. 8. 2019 a kreditový príplatok, ktorý sa vypláca do 31. 8. 2019, sa od 1. 9. 2019 zmenil na príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. a vypláca sa do 31. 8. 2026. Za štátnu jazykovú skúšku sa po novom bude vyplácať príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e zákona č. 553/2003 Z. z., ale len, ak bude táto vykonaná po 1. 9 2019.

Michaela1
statna jazykova skuska

Dobry den,

su aj nejake moznosti ako uznat statnu jazykovu skusku po tomto datume, kedze moj zamestnavatel pri nastupe do zam. v r. 2015 mi ju neuznal a ani nezalozil k dokladom a dosiahnutom vzdelani, tym padom nemam dokaz o tom, ze som ju zamestnavatelovi predlozila. Teraz si svoju chybu v tychto dnoch uznal, ale plati uz novy zakon. Ospravedlnil sa s tym, ze si stary zakon zle vylozil. Da sa nejak postupovat v tomto pripade? Alebo je len jedina moznost opat investovat do skusky?

Maria Pavlikova
Štátna jazyková skúška

Prečo by ste mali opäť investovať do skúšky ? Ak si Váš zamestnávateľ starý zákon zle vyložil, tak svoju chybu má napraviť. Prečo ste čakali až kým zákon zrušia. Doplatok do mzdy existuje bez ohľadu na starý a nový zákon. Resp. na zákon č. 317/2009 Z. z., ktorý je zrušený 31. 8. 2019 a zákon č. 138/2019 Z. z., ktorý je účinný od 1. 9. 2019.

Michaela1
statna jazykova skuska

On nepovazoval v case mojho nastupu do prace vysvedcenie o jazykovej skuske ako relevantne, cize ho neakceptoval a preto mi neuznal prisluchajuci priplatok. Pani uctovnicka mi tvrdi momentalne to iste /stary zakon je zruseny a plati novy, radila sa aj inymi kolegami v jej odbore/, teda nemam moznosti, ako by mi uznali vysvedcenie. Ako to mam argumentovat pred vedenim, aby som sa dopracovala k uspesnemu koncu a aby to pochopili adevatne aj oni? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Štátna jazyková skúška

Pán riaditeľ nepovažoval vysvedčenie o jazykovej skúške ako relevantné a neakceptoval ho, pani účtovníčka sa radí s inými kolegami v jej odbore a Vy ste prišli o príplatok za jazykovú skúšku. Podrobne všetko napíšte na ministerstvo aj s dokladmi, ale tak, aby vedeli o čo sa jedná a na základe stanoviska ministerstva školstva budete vedieť ako argumentovať pred vedením. Od roku 2015 ste mali už niekoľko rokov, aby ste vec dali do poriadku vo svoj prospech.

Michaela1
statna jazykova skuska

Tak som aj urobila, odpisali mi nizsie uvedene paragrafy, kt. som predlozila p. uctovnicke. Dostala som vsak rovnaku odpoved. Ja nemam ako dokazat to, ze tie potrebne doklady som predlozila pri nastupe do zamestnania, vedenie si svoju chybu verejne neuzna.
Ustanovenie § 64 ods.1 zákona č. 138/2019 Z. z. hovorí, že „Zamestnávateľ podporuje profesijný rozvoj pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v súlade s a)potrebami školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci, b)odbornými a spoločenskými požiadavkami na výkon pracovnej činnosti a c) individuálnymi potrebami pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca“.“

V § 64 zákona č. 138/2019 Z. z. v odseku 2 písm. a) v bode 2 sa hovorí, že po dvoch rokoch výkonu pracovnej činnosti zamestnávateľ prizná príplatok za profesijný rozvoj za úspešné absolvovanie štátnej jazykovej skúšky.

Podľa §14e ods. 1 písm. b) zákona č. 553/2003 Z. z. „ Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi patrí príplatok za profesijný rozvoj v sume

12 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie štátnej jazykovej skúšky podľa osobitného predpisu.

Z uvedeného vyplýva, že ak ste vykonali štátnu jazykovú skúšku v súlade s plánom profesijného rozvoja podľa § 64 ods. 3 zákona č. 318/2019 Z. z., riaditeľ Vám po dvoch rokoch pracovnej činnosti prizná príplatok za profesijný rozvoj.

Maria Pavlikova
Štátna jazyková skúška

Toto ste citovali z listu ministerstva školstva ? Veď Vy sa nechystáte štátnu jazykovú skúšku teraz absolvovať, ale chcete doplatok. Ja neposkytujem právne poradenstvo, zaoberám sa plnením kvalifikačných predpokladov. Príplatok ste mohli poberať od roku 2015 do 31. 8. 2026.

Gifty
štátna jazyková skúška

Dobrý deň Michaela1 mám rovnaký problém, zaujímalo by ma ako budete ďalej postupovať a či to budete ešte nejako riešiť, možno by sme si mohli vymeniť emailové adresy.

Michaela1
statna jazykova skuska

napiste mi mail ozvem sa vam dakujem

Gifty
štátna jazyková skúška

Príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Dobrý deň,
pracujem ako odborný zamestnanec v školskom zariadení 7 rokov. Pred 2 rokmi som si urobil štátnu skúšku z jazyka, nebol som ale zaradený v plane kontinuálneho vzdelávania. Riaditeľ mi odmietol priznať kredity za tuto skúšku, pretože ju vraj nevyužijem vo svojej práci. Nedal mi samozrejme ani písomné odôvodnenie. Malo to takto byť?
Myslel som si, že keď prejdem k inému zamestnávateľovi v budúcnosti tak tam mi to potom konečne budú môcť priznať ale teraz píšete, že keďže je skúška vykonaná pred 1.9.2019 tak nemám na nič nárok? Ďakujem za vašu odpoveď

Katka77
Vyplácanie kreditov po materskej

Dobrý deň, chcem sa opýtať na vyplácanie kreditov po materskej a rodičovskej dovolenke. V roku 2017 som nastúpila na materskú dovolenku. V roku 2018 som počas rodičovskej dovolenky spolu s kolegami absolvovala dve aktualizačné vzdelávania, za čo som získala 30 kreditov. Keď dom si chcela dať žiadosť o vyplácanie príplatku, povedali mi, že mám požiadať až po skončení rodičovskej dovolenky. Do práce chcem nastúpiť v máji 2020. Keď som sa pýtala v septembri na kreditový príplatok, povedali mi, že už mi nebudú nič vyplácať, že je zrušený. Prosím vás o radu, čo môžem urobiť aby som dostala príplatok do 2026 po návrate do práce.

Maria Pavlikova
Vyplácanie kreditov po materskej

Po ukončení kontinuálneho vzdelávania ste mali osvedčenia odovzdať riaditeľovi. Riaditeľ po zvážení získané kredity uznal alebo neuznal . Ak ich neuznal pre účely vyplácania kreditového príplatku, bol povinný vydať písomné zdôvodnenie. Skutočnosť, že ste boli na materskej dovolenke na tom nič nemení. Ak by Vám ich uznal, bolo potrebné vystaviť oznámenie a výške a zložení funkčného platu aj s kreditovým príplatkom. Rovnako sa vydáva oznámenie o plate aj pri schválení nových platových taríf, napr. od 1. 9. 2018, od 1. 1. 2019 a samozrejme aj od 1. 9. 2019. Ak by Vám boli uznali kredity v minulosti, v oznámení o plate k 1. 9. 2019 by bol tento uvedený ako príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. a pokračoval by až do 31. 8. 2026. Ak zamestnávateľ zanedbal svoju povinnosť, je povinný ju napraviť. Vystaviť oznámenia o výške a zložení funkčného platu aj spätne, pretože plat sa nevyplácal, je podľa môjho názoru menšie zlo ako ukrátiť Vás o finančné prostriedky. Je pravda, že v roku 2020 Vám kreditový príplatok neuznajú. Vy ste však v tom istom pracovnom pomere, takže dá sa dať do poriadku.