128 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Wendy
Záujem učiť na 1. alebo 2. stupni ZŠ

Dobrý deň.
Mám vyštudovanú Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. S odborom Vedecká výživa ľudí. Štátnicové predmety: Hygiena potravín, Výživa ľudí, Klinická výživa, Technológia úpravy potravín. Moja otázka je: Keď by som chcela vyučovať, v akých predmetoch si mám spraviť DPŠ? Mohla by som biológiu, resp. chémiu? Predmety, s ktorými som sa stretla. Alebo výtvarnú výchovu napríklad?
Ďalšia otázka je, môžem vyučovať na 1. stupni? A aké skúšky potom mám urobiť prípadne ak mi môžete poradiť aj kde. Som z Martina.
Ďakujem pekne.
Vanda

mattonyi
Kvalifikácia asistent učiteľa

Dobrý deň pani Pavlíková,

chcel by som sa spýtať, či moje vzdelanie - DPŠ základný modul + rozširujúci pre učiteľa, je dostačujúce na kvalifikované vykonávanie pozície asistenta učiteľa.

Ďakujem

Maria Pavlikova
Kvalifikácia asistent učiteľa

Kvalifikačné predpoklady pre asistenta učiteľa je v súlade s § 11 ods. 1 písm. d) zákona č. 138/2019 Z. z. najmenej úplné stredné odborné vzdelanie. Najvyššie požadované vzdelanie je vysokoškolské vzdelane prvého stupňa Konkrétne požadované vzdelanie je uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 6. Nepíšete aké máte vzdelanie, ale vzhľadom na DPŠ by ste mali byť kvalifikovaný asistent učiteľa.

mattonyi
Kvalifikácia asistent učiteľa

Dobrý deň, mám vyštudovaný neučtelsky odbor ruský jazyk v magisterskom štúdiu. K tomuto štúdiu som si dorabal DPŠ aby som mohol ruský jazyk aj vyučovať. A momentálne mám možnosť pracovať ako asistent, tak či je moje vzdelanie dostačujúce.

Maria Pavlikova
Kvalifikácia asistent učiteľa

Kvalifikačné predpoklady pre pedagogických asistentov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 6. Najvyššie požadované vzdelanie je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, na vyššie vzdelanie sa neprihliada Keďže máte DPŠ, ste kvalifikovaný asistent učiteľa.

JRuzbarsky
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Dobrý deň prajem,
Chcel by som Vás poprosiť o informácie. Pár rokov som už pracoval na inej pozícii ale teraz som sa rozhodol, že by som chcel ísť učiť. Chcel by som poprosiť radu, je možné učiť aj keď mám ukončené len vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ale nie pedagogické vzdelanie, mám ukončené vzdelanie na TUKE v odbore Hospodárska informatika. Je možné s týmto vzdelaním učiť na strednej prípadne základnej škole, normálne na plny úväzok.
Ďakujem za odpoveď.

JRuzbarsky
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Ešte na doplnenie, ako štátnicove predmety mám obhajoba diplomovej prace a druhý predmet je: všeobecne poznatky z odboru hospodárska informatika.
Ďakujem

Maria Pavlikova
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Vyžadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa základnej školy alebo strednej školy je v súlade s § 11 ods. 1 písm. a) zákona č. 138/2019 Z. z. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Všeobecne sa dá povedať, že by ste mohli učiť na základnej škole alebo strednej škole, pretože v § 83 ods. 1 uvedeného zákona je daná lehota štyri roky na doplnenie kvalifikačného predpokladu. Väčšinou sa dopĺňa pedagogické vzdelanie. Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov a tiež vysoké školy, ktorých absolvovaním získate kvalifikačný predpoklad na výchovno-vzdelávaciu činnosť sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z.

JRuzbarsky
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Ďakujem za odpoveď, ale v podstate by som mohol učiť len príbuzné predmety tomu z čoho som mal štátnice? Či je možnosť učiť aj iné predmety?

Maria Pavlikova
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Učiť by ste mali len predmety nie príbuzné, ale zhodné so štátnicami. Môžete učiť aj ostatné predmety, ak Vám ich riaditeľ, ktorý je zodpovedný za kvalifikované vyučovanie pridelí. Budete nekvalifikovaný a tomu bude zodpovedať aj zaradenie do kariérového stupňa a platovej triedy.

JRuzbarsky
Vyučovanie na strednej škole/základnej škole

Ďakujem za odpovede, keď sa môžem ešte opýtať, nakoľko mám uvedené že som vykonal statnicu z predmetu: Hlavne poznatky odboru hospodárska informatika a ich využitie. Že tam nieje konkrétny predmet ktorý by som mohol vyučovať, je možné žeby som mohol vyučovať teda predmety ktoré sú uvedene v dodatku k diplomu v časti zoznam absolvovaných predmetov? Vopred ďakujem za Váš čas a odpoved.

zuzanava
Matematika

Pekný večer. Chcela by som sa informovať na skúšku z didaktiky matematiky.
Na strednej škole učím od roku 1998 kedy som skončila CHTF - organickú technológiu.
V roku 2000 som ukončila DPŠ, so štátnicou z didaktiky odborných predmetov- chémie.
V roku 2005 som ukončila chemickú informatiku diplomovou prácou a štátnicou na
FCHPT, mám absolvované aj viaceré skúšky z matematiky na VŠ.
Na škole učím chémiu, informatiku a matematiku.
Mala by som záujem o doplnenie didaktiky matematiky. Mám totiž záujem
zvýšiť si odbornú znalosť z predmetu matematika, aby som ju mohla učiť na SŠ aj
tento predmet. Chcem sa opýtať či je možné doplniť si vzdelanie iba rozširujúcim
modulom na UNIBA - DPŠ zamerané na matematiku.
V prílohe Vám posielam pdf súbor o ukončení DPŠ a vykonaných skúškach z matematiky.
Mala by som záujem dorobiť didaktiku matematiky Ďakujem za skorú odpoveď a ostávam s
pozdravom.
Ing. Ing. Vážna Zuzana

TomikLuki
Kvalifikácia

Dobrý deň, poraďte mi prosím, aké vzdelanie je potrebné si doštudovať, aby som bola kvalifikovaná učiteľka pre odborné predmety v učebnom odbore kaderník a študijnom odbore kaderník vizážista (Technológia, Materiály). Mám 12 ročnú prax ako kaderníčka, skončené štúdium: Bc.Učiteľstvo praktickej prípravy, Mgr. Učiteľ technických odborných predmetov ( štátnica z Didaktiky a Dreva). Mám skončenú 1 atestačnú skúšku - téma spracovaná v predmete Technológia pre učebný odbor kaderník. Neexistuje nejaká výnimka?.

TomikLuki
Kvalifikácia

Ďakujem za odpoveď. Chcela by som sa ešte informovať, ak by som vyštudovala dvojročné doplnkové štúdium učiteľstvo výtvarného umenia jedno - predmetové, spĺňala by som kvalifikačné predpoklady pre učiteľa odborných predmetov v odbore kaderník, kaderník -vizážista.
Za odpoveď vopred ďakujem.

Maria Pavlikova
Kvalifikácia

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. Pre učiteľov strednej školy v prílohe č. 1, 1. diel, IV. časť. Pre odbor 6362 M kozmetička a vizážistka a 6456 H kaderník v bodoch 83 až 90.

kristina9739
prosba o pomoc

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Som ucitelkou odbornych predmetov na strednej skole. Mam ukoncenu DPŠ aj druhu kvalifikacnu skusku, ale po 15 rokoch praxe, by som chcela pracovat ako ucitelka 1-4 ZŠ. Zacala som studovat na UK v BA predprimarnu a elementarnu pedagogiku. Mam ukonceny prvy rocnik. Kolegyna mi povedala, ze urcite existuje aj jednoduchsi sposob ako ziskat kvalifikaciu za kratsi cas. Pokracovanim studia na UK by som stratila este 5 rokov. Prosim poradte ako by som mohla "jednoduchsie" ziskat kvalifikaciu pre ucitelstvo 1-4 Zš. Za pomoc vopred dakujem.

Dzuly
DPŠ biológia

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je možné aby som sa prihlasila na dpš v odbore biológia, ak mám ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v odbore biochémia (neučiteľské). Na stránke školy, ktorá poskytuje DPŠ, je uvedené, že podmienkou prijatia na štúdium je absolvovanie II.stupňa vysokej školy v príslušnom, alebo PRÍBUZNOM odbore. Môžem považovať odbor biochémia za príbuzný k odboru biológia? A teda po jeho absolvovaní budem môcť učiť chémiu aj biológiu? Ďakujem už vopred za odpoveď.

Janka.k3
Kvalifikacia

Dobry den,

Mam ukoncene vzdelanie 2. Stupen - UNIZA- Ekonomika a manazment podniku, moje statnicove predmery- financny manazment, marketing,medzinarodne ekonomicke vztahy. Prihlasila som sa na DPS. Chcem sa opytat, aku kvalifikaciu ziskam po jeho ukonceni? Budem moct vyucovat matematiku 2. stupen ZS? Dakujem

Maria Pavlikova
Kvalifikácia

Vašim vzdelaním ste získali odbornú spôsobilosť. Po absolvovaní doplňujúceho pedagogického štúdia získate pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie tých predmetov, z ktorých ste vykonali štátne skúšky. Na vyučovanie predmetu matematika nie ste kvalifikovaná.

ZuzanaPz
Zaradenie do platovej triedy

Dobrý deň prajem.
Pracujem ako asistent učiteľa už takmer 1 školský rok. Mam ukončené vysokoškolské zdelanie 2.stupňa ekonomického zamerania no mám spravené aj pedagogické minimum. Do akej platovej triedy by som mala byť prosím zaradená?
Ďakujem za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy

Ak je to Váš prvý pracovný pomer v školstve, zradili Vás ako začínajúceho asistenta učiteľa do 5. platovej triedy. Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania Vás zaradili do 6. platovej triedy.

MC
pedagogické minimum

Dobrý deň, mám ukončenú FF PU odbor Teória a riadenie kultúry / neučiteľský odbor-5 ročný Mgr./ Štátnice som robila z predmetov základy manažmentu a marketingu, ekonómia, ekonomika a financovanie, základy antropológie umenia, manažment: teória, metódy, aplikácie, teória a dejiny moderného umenia. Ak by som chcela učiť hlavne ekonomické predmety resp. manažment, marketing na strednej škole aké vzdelanie k tomu potrebujem absolvovať. Stačí pedagogické minimum?

Maria Pavlikova
Pedagogické minimum

V súlade s § 14 zákona č. 138/2019 Z. z. riaditeľ školy posúdi zhodu obsahu získaného vzdelania s obsahom školského vzdelávacieho programu. Na vyučovanie predmetov ekonomického zamerania ste kvalifikovaná za podmienky podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z z., t. j. musíte absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium na vyučovanie ekonomických predmetov.

KristinaD
Vš II.stupňa a dpš

Dobry den,
Chcem poprosit o radu. Mam ukoncene VS ing. studium II.stupna a DPS. Mozem vykonavat pracu asistenta, alebo potrebujem k tomu este nejake vzdelanie? Resp.mozem nastupit ako asistentka a pripadne vzdelanie si dorobit?
Dakujem

Maria Pavlikova
VŠ II. stupňa a DPŠ

Na prácu asistenta učiteľa Vás prijať môžu, ale bude potrebné absolvovať v súlade s § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. rozširujúci modul doplňujúceho pedagogického štúdia do štyroch rokov od vzniku pracovného pomeru tak ako to vyžaduje vyhláška MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 6.

Martina Ďurčová...
Pedagogické minimum

Dobrý deň, chcela som sa opýtať či je možné po ukončení pedagogického minima vyučovať okrem státnicových predmetov aj v školskom klube, v škôlke alebo robiť asistentku učiteľka či vyučovať výchovy. Ďakujem za odpoveď.

A. Bugyíková
DPŠ

Dobrý deň,
mám ukončenú:
-VŠ v odbore: kulturológia v špecializácii riadenie kultúry a turizmu /štátnicové predmety: manažment kultúry, manažment cestovného ruchu/
-odbornú štátnu jazykovú skúšku C2
-SZŠ-odbor zdravotnícky asistent
-ZSŠ-odbor hotelová akadémia
-Vyučný list v odbore kuchár
-ZUŠ odbor hudobný

Môžete mi prosím poradiť, na ktoré predmety získam kvalifikáciu učiť absolvovaním DPŠ?
Vopred ďakujem!

Stránky