18 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
sospu
Priplatok za prof.rozvoj 2022

Dobry den, pani Pavlikova,

citala som si niekolko prispevkov ohladne prof.rozvoja od 1.1.2022 a ak som to dobre pochopila, pisali ste, ze doteraz priznane priplatky sa nebudu menit. V piatok som absolvovala skolenie, kde pani Matlovicova tvrdila, ze musime prepocitat aj uz priznane priplatky a zvysit 6%ne na 12%. Nakolko mame posledny tyzden na odoslanie platovych inventur zriadovatelom, zaujima ma Vas nazor. Dakujem velmi pekne za reakciu. A este by som chcela teda v pripade ak sa budu menit uz priznane priplatky, ked niekto ma 6%+6%, tak jeho vyska zostava nezmenena nakolko uz pobera maximum? Dakujem velmi pekne.

Maria Pavlikova
Priplatok za prof.rozvoj 2022

Ak niekto školí, musí mať overené znalosti. Ak by sa mali príplatky za rozširujúce vzdelávanie prepočítavať, malo by vydať MŠVVaŠ SR stanovisko ako to bolo v roku 2019 pri pretransformovaní kreditového príplatku. Mne sa to nezdá moc logické, ale radšej to dajte do platovej inventúry akoby by mali zamestnanci o príplatok prísť. Možno ministerstvo tým cieli čiastočne zvýšenie platu. Ak niekto poberá príplatok za profesijný rozvoj vo výške 6 % + 6 % alebo 12 %, tam sa určite nič upravovať nebude. Je to strop podľa § 14e ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z.

ZŠA.
Príplatok za profesijný rozvoj

Dobrý deň, mňa by tiež zaujímal Váš názor, absolvovala som dve školenia a nejak tomu nerozumiem, keďže nikde nie je k tomu výklad ako postupovať a školiteľka po školení už na otázky odpovedať nechce.
1. Učiteľka 1.stupňa ZŠ (samostatná) má priznaný príplatok za profesijný rozvoj podľa §32g zákona vo výške 6% (kredity). Teraz mi však dodala vysvedčenie o absolvovaní vzdelávania na doplnenie kvalifikač.predpokladu na vyučovanie ďalšieho študij./aprobač.predmetu pre ZŠ a SŠ z ANJ a literatúry. Podľa §14e ods.1 písm.b jej patrí 12% za úspeš.absolvovanie štátnej jazyk skúšky, odvolanie tam je na §64 ods.2 písm. a druhý bod zákona 138/2019, kde sa píše, že zamestnávateľ podporuje profesijný rozvoj priznaním príplatku za profesij.rozvoj PO DVOCH ROKOCH VÝKONU PRACOVNEJ ČINNOSTI ZA ÚSPEŠNÉ ABSOLVOVANIE štátnej skúšky. A zasa odvolávka späť na § 14e 553/2003. Prosím Vás, nerozumiem tomu, čo mám teda vlastne urobiť. Menovaná rozširujúce štúdium ANJ a literatúry ukončila 03.06.2002, doteraz jej nebolo uznané. Teraz jej ho mám uznať podľa § 14e alebo §32g? A to vo výške 12%, ako vraví §14e? Takže pôvodných 6%, čo má podľa §32g jej ruším a uznám týchto celých 12% v zmysle § 14e? Alebo jej ponechám aj 6% v zmysle §32g a plus k tomu 12% v zmysle §14e?
2.Za ďalšie to isté riešim aj s učiteľkou 2.stupňa ZŠ,ktorá má 2 atestácie, ale nemá žiadny príplatok za profesijný rozvoj podľa §32g. Avšak doteraz jej nebolo uznané kvalifikačné rozširujúce štúdium 3.predmetu, keďže ho neučí. Vysvedčenie o kvalifikačnom vzdelávaní dostala 08.07.2020. A teraz čo? Predpokladám, že postupujem podľa prvej otázky, teda jej priznám 12% v zmysle §14e ods. 1 písm.a? To ma zasa odvoláva na §64 ods.2 písm.a prvý bod zákona 138/2019, na základe ktorého zamestnávateľ podporuje profesijný rozvoj priznaním príplatku za profesij.rozvoj PO DVOCH ROKOCH VÝKONU PRACOVNEJ ČINNOSTI ZA ÚSPEŠNÉ ABSOLVOVANIE rozširujúceho štúdia. Takže jej patrí príplatok 12% v zmysle §14e?
Prosím Vás, nerozumiem ani tým dvom rokom. 2 roky môže robiť a až potom si môže urobiť štátnu skúšku alebo rozširujúce štúdium alebo si to urobí a až po 2 rokoch práce sa jej to prizná? V tomto druhom prípade si učiteľka urobila rozširujúce štúdium 08.07.2020, dva roky skončia 07.07.2022. Priznám jej príplatok 12% až potom? Alebo jej ho priznám teraz?
Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Príplatok za profesijný rozvoj

Čo sa týka príplatku za profesijný rozvoj za rozširujúce štúdium z roku 2002 ten mala mať dávno uplatnený. Nemám vysvedčenie, ale raz píšete kvalifikačný predpoklad na vyučovanie ďalšieho predmetu a potom štátnu jazykovú skúšku. Treba mať v tom jasno. Príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. v žiadnom prípade nemáte právo rušiť. Budete ho vyplácať do 31. 8. 2026. Príplatky podľa § 14e zákona sa vyplácajú za vzdelávania ukončené po 1. 9. 2019. Predtým sa uplatňovali kredity. Príplatok za profesijný rozvoj aj za § 32g aj za § 14e zákona č. 553/2003 Z. z. môže byť najviac 12 % spolu. Keď si ujasníme druh vzdelania, prípadne rok ukončenia, vrátim sa k tomu. Kvôli prehľadu stanovisko na druhú otázku je v ďalšej odpovedi.

Maria Pavlikova
Príplatok za profesijný rozvoj

Ak ste boli na dvoch školeniach, tak ste zistili, že zákon č. 138/2019 Z. z. a zákon č. 553/2003 Z. z. bol od 1. 1. 2022 novelizovaný, a to zákonom č. 414/2021 Z. z. Táto novela jednak odstránila text PO DVOCH ROKOCH VÝKONU PRACOVNEJ ČINNOSTI ZA ÚSPEŠNÉ ABSOLVOVANIE .... a jednak sa zvýšilo % príplatku za rozširujúce štúdium. Pred novelou to znamenalo presne to, čo bolo napísané po dvoch rokoch činnosti, v podstate po dvoch rokoch od účinnosti zákona č. 138/2019 Z. z., pretože do tohto termínu sa získavali kredity a nie príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e, ktorý zaviedol až zákon č. 138/2019 Z. z. Znamená to tiež, ak zamestnanec absolvoval, rozširujúce štúdium, štátnu jazykovú skúšku a pod. malo sa to riešiť v aktuálnej dobe podľa platného zákona, napr. zákona č. 317/2009 Z. z. a nie v roku 2022.
Pokračovanie je v tretej odpovedi, lebo nechce mi zobrať dlhý text.

Maria Pavlikova
Príplatok za profesijný rozvoj

V druhom prípade, ak ste príplatok za profesijný rozvoj za rozširujúce štúdium ďalšieho predmetu ešte nevyplácali, bolo by vhodné, aby pani učiteľka v súčasnosti požiadala o priznanie príplatku za profesijný rozvoj za rozširujúce štúdium podľa § 14e ods. 1 písm. a) zákona č. 553/2003 Z. z. a tento jej priznáte v súlade s ods. 2 a 3 uvedeného zákona od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní žiadosti a budete ho vyplácať po dobu siedmich rokov. Na príplatok mala nárok, aj keď predmet nevyučovala. Prečo ste vymysleli podmienku, ktorá v zákone nie je. Do 31. 12. 2021 bol príplatok vo výške 6 %, Vy ho budete vyplácať už vo výške 12 % podľa novely. Dva roky nečakajte.

ZŠA.
Príplatok za profesijný rozvoj

Ďakujem krásne za odpovede. Ja som si tieto podmienky nevymyslela, som tu rok a celú agendu som takto prebrala po predchádzajúcej mzdovej účtovníčke.

ZŠA.
Príplatok za profesijný rozvoj

Pani Pavlíková, ešte mám otázku, ktorú som tu na fóre tiež zahliadla, pani písala, že už priznané príplatky sa zvyšujú z pôvodných 6% na 12% podľa § 14e. Neviem k tomu nájsť žiadne usmernenie, tak sa pýtam Vás, či mi viete ohľadom toho poradiť. Zároveň ak má zamestnanec príplatok v zmysle §32g vo výške 6%, a prerátam mu ho na 12%, tak to bude už po novom v zmysle §14e alebo nechám pôvodných 6% v zmysle §32g a doplatím mu 6% v zmysle §14e, aby mal dokopy 12%?
Ďakujem.

Maria Pavlikova
Príplatok za profesijný rozvoj

Prečítajte si moje odpovede na Vašu otázku. Nič neprerátavajte a hlavne nemotajte § 32g s § 14e zákona č. 553/2003 Z. z. Ak má zamestnanec po novom nárok na 12 % príplatok podľa § 14e zákona a už poberá príplatok podľa § 32g vo výške 6 %, nebudete 12 % rozpočítavať, nebudete ho v súčasnosti vyplácať. Ak dá ministerstvo školstva k tomu nejaké stanovisko, napíšem ho na portál.

danka2108@azet.sk
Príplatok rozširujúce štúdium

Prajem pekný deň. Chcela by som sa informovať dočítala som sa že od 1.1.2022 sa za rozširujúce štúdium bude vyplácať príplatok v hodnote 12 percent. Ak som končila rozširujúce štúdium v septembri 2021 a o príplatok som požiadala v októbri bolo mi udelených 6 percent. Znamená to, že od januára mi to zmenia na 12 percent alebo mi ostane tich 6 percent. Ďakujem za objasnenie

Maria Pavlikova
Príplatok rozširujúce štúdium

Mne sa to nezdá logické, ale nevylučujem to. Vychádzam z toho, ak sa dávala náhrada kvalifikačnej skúšky a potom sa to zmenilo, ak sa priznávali kredity a teraz sa nepriznávajú, tak nikdy sa nejde do minulých rokov. Možno je teraz iná doba. Požiadala som MŠVVaŠ SR o stanovisko, dám vedieť.

Alena Černotová
Príplatky za profesijný rozvoj vypočet.

Dobrý deň prosím o radu. Zamestnanec zaradený 9 PL. TR. 1251,50 € má vyplácaný príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona 6% vo výške 75,50 € a príplatok podľa §14e ods.1písm d/ 3% 38,00 €. Teraz má mať priznané opäť 3 % podľa § 14e teda 38, 00€. Spolu 75,50+38,00+38,00=151,50 € Zákon hovorí maximálne
12%. Z 9PL TR. 1251,50 je to 150,50 €. Akú výšku mám správne vyplatiť ?
Vopred ďakujem za pomoc.

Maria Pavlikova
Príplatky za profesijný rozvoj vypočet

Príplatok za profesijný rozvoj sa v súlade s § 14e a § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. prizná pedagogickému zamestnancovi podľa ods. 2 najviac v sume 12 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec zaradený. Aj je jeho platová tarifa 1 251,50, tak 12 % je 150,50 €. Prečo by ste mali každý príplatok počítať samostatne, keď zákon hovorí najviac 12 %.

Alena Černotová
Príplatky za profesijný rozvoj vypočet.

Ďakujem za odpoveď. Myslím si že každý príplatok by mal byť zvlášť uvedený na pl. dekréte.
Ich platnosť bude končiť v rôznom období. Príplatok podľa §32g 6% 75,50 € budem vyplácať do 31.8.2026. Prvý príplatok 3% §14e bol priznaný skôr vtedy som vypočítala 3% /z 1251,50 = 37,545/
zaokrúhlila som na 38,00 € a vyplácať by som ho mala do roku 2027.
Druhý príplatok 3% §14e splnila podmienky a žiada teraz bude sa vyplácať 7 rokov do 2029. Až teraz som si uvedomila, keď som chcela dať ten druhý 3% = 38,00€, že spolu je to viac ako 12%.

Maria Pavlikova
Príplatky za profesijný rozvoj vypočet

Zo skúsenosti na portáli som predpokladala, že otázku smerujete viac-menej na mňa a preto som aj odpovedala. 12 % je 12 %. Ak chcete príplatok vyplácať podľa svojich výpočtov, ja proti tomu nemám námietky. Myslím si však, že nie je problém vložiť si ku dekrétu lístok s rozpísanou dobou platnosti jednotlivých zložiek príplatku za profesijný rozvoj a v konkrétnej dobe, ktorú uvádzate, prepočítať percentá. Ospravedlňujem sa, ale myslela som to dobre.

Alena Černotová
Príplatky za profesijný rozvoj vypočet.

Pani Pavlíková prepáčte ja som len nevedela, ako to mám do dekrétu správne zapracovať.
Ďakujem za Vašu odpoveď.

Annina
Príplatok rozširujúce štúdium

Dobrý deň p. Pavliková,
v odpovedi 11 ste avizovali, že ak Vám MŠ dá stanovisko na príplatok za rozširujúce štúdium, tak nám ho dáte vedieť. Vopred ďakujem.

Maria Pavlikova
Príplatok rozširujúce štúdium

Príplatok za profesijný rozvoj podľa § 14e ods. 1 písm. a) zákona č. 553/2003 Z. z. za rozširujúce štúdium sa poskytuje do 31. 12. 2021 vo výške 6 % a ak sa začne poskytovať od 1. 1. 2022 vo výške 12%. Pôvodne priznaný príplatok sa od 1. 1. 2022 neprepočítava na 12 %, vypláca sa aj naďalej vo výške 6 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec zaradený.