4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
zuzumail1
Ukončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu/usmernenie ako správne postupovať. U terajšieho zamestnávateľa som v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Absolvovala som pracovný pohovor na inej škole - úspešne a nový zamestnávateľ ma chce prijať do pracovného pomeru od septembra 2023 (ideálne už posledný augustový týždeň). Viem, že musím podať výpoveď. Nikdy som však v tejto situácii nebola, neviem teda ako správne postupovať - či formulovať výpoveď ku konkrétnemu dátumu alebo dohodou. Kedy (s akým dátumom) je potrebné ju podať, alebo je lepšie sa najprv pred oficiálnym podaním žiadosti rozprávať so zamestnávateľom... Momentálne mám 54 dní dovolenky (+ 22 hodín NV), no viem, že sa mi bude dovolenka o 15 dní krátiť z dôvodu, že 4 mesiace tohto roka už neodpracujem. Môžem počas plynutia výpovednej lehoty využiť ešte "P-čka"? A ak náhodou dovolenku nedočerpám celú, mám nárok na jej preplatenie? Mohli by ste mi prosím poradiť/nasmerovať ma? Ďakujem.

Maria Pavlikova
Ukončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
skončiť pracovný pomer môžete výpoveďou alebo dohodou. Samozrejme, že je vhodné už teraz ísť za riaditeľom a oboznámiť ho so situáciou. Napíšte žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou ku konkrétnemu dňu v auguste. Ak by zamestnávate nesúhlasil s dohodou, tak plynie výpovedná doba, ktorá je dve mesiace, ale vtedy sa nedá končiť v priebehu mesiaca, ale posledným dňom v mesiaci. Nárok na dovolenku za január až august je 30 dní, ale ak skončíte pracovný pomer v priebehu augusta, nárok za august nevznikne, budete mať 27,5 dňa. Péčka si môžete čerpať aj počas plynutia výpovednej doby, rovnako aj náhradné voľno. Vzhľadom na počet dní dovolenky a nadčasových hodín, začnite konať už teraz. Pri skončení pracovného pomeru máte nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky.

zuzumail1
Ukončenie pracovného pomeru

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď pani Pavlíková. Môžem sa ešte dodatočne opýtať - ak sa teda dohodneme so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu, mal by mi dať zamestnávateľ aj nejaké oficiálne vyjadrenie/stanovisko, že súhlasí s ukončením PP dohodou?

Maria Pavlikova
Ukončenie pracovného pomeru

Dobrý deň,
povinnosť oznámiť zamestnancovi, že končí pracovný pomer zo zákona je na strane zamestnávateľa. Choďte za ním, a povedzte mu, že 31. 8. 2023 končíte pracovný pomer a či Vám dá nejaké oznámenie. Nie je praktické skončiť skôr, veď budete čerpať dovolenku a ten termín je vhodný..