3 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Ragimovna
Nadčasy

Dobrý deň,
prosíme o radu, ako správne postupovať v nasledovnom prípade:
Máme vyučujúce, ktoré majú nadčasy z úväzku a tie sú nastavené tak, ako je uvedené v metodickom usmernení ministerstva školstva o nadčasových hodinách, teda až po odpracovaní povinných 22 týždenných hodín. Vychádza to na piatok.
Tieto vyučujúce učia viac ako polovicu svojho úväzku v maturitných triedach a to zn. , že od ukončenia vyučovania v maturitných triedach im klesne úväzok pod 22 hodín týždenne. Samozrejme už nebudú mať nadčasy.
Hodiny (zastupovanie), ktorú im dáme učiť v čase, keď pôvodne učili maturitné ročníky, berieme ako hodiny, ktoré by mali odučiť do plného úväzku.
OTÁZKA: Ako im však vykázať hodinu zastupovania, ak ich dáme učiť mimo ich pôvodného rozpisu rozvrhu a stále ešte nedosahujú plný úväzok? Bude to nadčas?
Myslíme, že stále je to len hodina, ktorá sa dopočítava do plného úväzku a tak nebude chápaná ako nadčas, aj keď je mimo ich rozvrhu hodín, ktoré mali nastavené na začiatku školského roku.
Ďakujeme.

ZuzanaSchmidtova
Názor

To je problém všetkých SŠ. Zamestnávatelia - riaditelia nevedia, ako majú postupovať. Podľa mňa učiteľ nemôže za to, že mu odpadol úväzok, teda je to prekážka na strane zamestnávateľa. Ak zastupuje/supluje iného učiteľa mimo svoj pôvodný úväzok, vzniká učiteľovi nadčas. Rozvrh sa predsa stanovuje na celý školský rok.

Maria Pavlikova
Nadčasy

Dobrý deň,
túto oblasť by ste mali mať upravenú v pracovnom poriadku, o to viac, že sa opakuje každoročne. Ak to nemáte upravené a zakaždým to nejako vyriešite nie je to správne. Každoročne odpovedám na túto otázku. Ak vyučujúce učili v maturitných triedach a teraz nemajú koho učiť, je to prekážka na strane zamestnávateľa a počíta sa to, že majú odpracovaný plný úväzok. Ak ich dáte učiť mimo rozpisu, ide o prácu nadčas, nič sa nedopočítava. Ak by ste si to upravili v pracovnom poriadku, tak môžete postupovať podľa úpravy a každoročne rovnako. Súhlasím s názorom pisateľky ZuzanaSchmidtova.