8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
peter.maly
uznanie atestácie

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom uznanie I. atestácie. Na gymnázium som nastúpil 1.9.2015 na čiastočný úväzok ako učiteľ ekonomických predmetov. V tom čase som si dorábal DPŠ, ktoré som ukončil 06/2016. Od toho času som stále zamestnaný na danom gymnáziu a celý môj čiastočný úväzok vyučujem len odborné ekonomické predmety. Mám vyštudovanú EUBA + DPŠ + PHD. Bude mi môcť byť uznaná 1. atestácia k 1.9.2018, keďže vtedy budem mať 3 roky pedagogickej praxe?

Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Uznanie atestácie

Zákon č. 317/2009 Z. z. nepozná termín náhrada atestácie. Ale v § 27 ods. 5 citovaného zákona je uvedené, že do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou sa zaradí aj pedagogický zamestnanec, ktorý má najmenej tri roky pedagogickej praxe a získal tretí stupeň vysokoškolského vzdelania v odbore súvisiacom s výkonom jeho pedagogickej činnosti. Z uvedeného vyplýva, že po troch rokoch pedagogickej praxe, za podmienky, že budete učiť predmety svojej aprobácie najmenej v rozsahu jednej polovice miery vyučovacej povinnosti zníženej o jednu hodinu v súlade s § 7 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z. budete mať nárok na zaradenie do 11. platovej triedy.

peter.maly
doklad - uznanie atestacie

Dobry den p. Pavlikova,

chcem sa opytat, ci pri zaradeni do 8. platovej triedy (byvala 11. platova trieda) je povinnostou zamestnavatela vystavit doklad o uznani a ak ano aky - staci len oznamenie o zlozeni funkcneho platu? Ako v buducnosti preukazem, ze prave v tomto obdobi som splnil podmienky pre zaradenie do tohto karierneho stupna?

peter.maly
Uznanie

Ďakujem za Vašu odpoveď. Z uvedeného mi teda vyplýva, že od 1.9.2018 môžem byť zaradený do 11. platovej triedy. Bude sa na mňa vzťahovať potom aj §30 o činnostiach pedagogického zamestnanca s prvou atestáciou alebo toto by sa ma týkalo len v prípade absolvovania atestačnej skúšky (napr. by som sa mohol stať zástupcom riaditeľa?).

Maria Pavlikova
Uznanie

Budete zaradený do kariérového stupňa učiteľ s prvou atestáciou a máte možnosť využiť všetky možnosti na uplatnenie, ktoré vyplývajú z právnych predpisov pre školstvo. Môžete vykonávať činnosť uvádzajúceho učiteľa, po piatich rokoch pedagogickej praxe sa môžete uchádzať alebo môžete byť ustanovený do funkcie zástupcu riaditeľa školy, môžete sa uchádzať aj o miesto riaditeľa školy vo výberovom konaní a pod.

peter.maly
Uznanie

Pani Pavlikova, dnes som sa od vedenia skoly dozvedel, ze do do kariérového stupňa učiteľ s prvou atestáciou mozem byt az zaradeny k 1.1. nakolko to vraj tak chodi, ze roky sa zapocitavaju vzdy k 1.1. Existuje na to nejaky pravny predpis podla, podla ktoreho sa postupuje? Alebo mam trvat na tom, ze k 1.9. je povinna ma v zmysle aktualnej platnej legislativy zaradit do kariérového stupňa učiteľ s prvou atestáciou (ak sa samozrejme do vtedy nezmeni zakon).

Maria Pavlikova
Uznanie

Predpokladám, že zákon č. 317/2009 Z. z. sa do 1. 9. 2018 nezmení. Ak učíte predmety svojej aprobácie podľa § 7 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z., t. j. v rozsahu jednej polovice vyučovacej povinnosti zníženej o jednu hodinu a absolvovali ste vysokoškolské štúdium tretieho stupňa v odbore súvisiacom s výkonom Vašej pedagogickej činnosti, tak po troch rokoch pedagogickej praxe Vás zamestnávateľ zaradí do kariérového stupňa učiteľ s prvou atestáciou do 11. platovej triedy. Toto všetko som Vám už písala. Roky praxe pre zvýšenie platovej tarify sa započítavajú k 31. 12. bežného roka pre rok nasledujúci, ale to je iná záležitosť. 3 roky pedagogickej praxe budete mať 1. 9. 2018, hoci na platovom dekréte budete mať uvedenú dobu 2 roky a XY dní pre zvýšenie platovej tarify a 2 %. Zdá sa to nelogické, ale postupuje sa takto. Sú to dve záležitosti a posudzujú sa zvlášť.

peter.maly
Uznanie

Velmi pekne dakujem. Tiez som to pochopil ako dve rozdielne veci. Skusim sa teda porozpravat s vedenim, ale nemyslim, ze ich vobec presvedcim, ze som v prave.