Dobrý deň. Pracujem už tretí rok ako asistentka učiteľa v mš. Od septembra chodím na nadstavbové štúdium, aby som si doplnila kvalifikáciu a mohla učiť. Sme malá škôlka, kt. má jednu učiteľku, ktorá je už dôchodkyňa poberajuca plný starobný dôchodok a druhú pani učiteľku, ktorá je zároveň aj riaditeľka. Keďže sa blíži obdobie ukončenia môjho pracovného pomeru a zákon umožňuje, aby ma zriaďovateľ mš, ktorým je v tomto prípade obec zamestnal, už ako učiteľku, chcem vás požiadať o pomoc a radu. Zriaďovateľ navrhol učiteľke, ktorá je už na dôchodku zníženie pracovného pomeru na polovičný úväzok, keďže už poberá dôchodok s tým, že na polovičný úväzok by už zamestnali aj mňa ( pretože riaditeľka a zriaďovateľ sú so mnou spokojní a chcú, aby som po skončení štúdia pracovala už na plný úväzok) a obec nemá financie ani dôvod zamestnať tretiu učiteľku, kedže máme 20 detí. Problém je však učiteľka, ktorá nie je ochotná ustúpiť. Preto Vás chcem požiadať o pomoc. Musí predsa existovať nejaké riešenie v prospech mladých ľudí. Rodičia sú celý nešťastní, že by som mala odísť ja a nie dôchodkyňa, ktorá už nemá na deti nervy. A popri tom ju nikto nechce ani vyhodiť len jej skrátiť úväzok a také niečo, že už by sa mala ona sama uvedomiť, u nej neprichádza do úvahy. Ona sa oháňa právnikmi a podobne. Ale aká je to spravodlivosť, ak na toto naozaj nie je riešenie, tak to treba potom riešiť v globále.
Ja budem vďačná za každú jednu radu. ďakujem
Podľa súčasného právneho poriadku môže kolegyňa-dôchodkyňa pracovať tak dlho, ako uzná. Zriaďovateľ jej navrhol pracovný pomer na polovičný úväzok, s ktorým nemusí súhlasiť. Ani Vy by ste nemali na ňu apelovať, aby Vám uvoľnila miesto, pretože ste mladšia.
...Zriaďovateľ jej navrhol pracovný pomer na polovičný úväzok, s ktorým nemusí súhlasiť. Skúste si overiť, či v tomto prípade (ak zamestnanec neprijme čiastočný úväzok) nemá zamestnávateľ právo ukončiť s ňou pracovný pomer.