Kaleidoskop – február 2022
Dobrý deň,
ak budeme tvrdiť, že pizza je legenda, tak nám iste nik nebude oponovať. Toto tradičné jedlo sa rýchlo rozšírilo do celého sveta. Vedeli ste o tom, že má tiež svoj deň?
Svetový deň pizze sa oslavuje 9. februára. Za normálnych okolností býva sprevádzaný veľkými oslavami. Vo Veľkej Británii býva organizovaná veľká pizza party spojená s prezentáciou najlepších pizza majstrov. Vedeli ste o tom, že pizza má svoje múzeum? Navštíviť ho môžete vo Philadelphii. Za hlavné mesto pizze býva považované São Paulo v Brazílii. Dokonca – v roku 2001 bola doručená Pizza Hut aj na medzinárodnú vesmírnu stanicu, išlo o príchuť Peperoni.
Dali by ste si kúsok? Voňavú jemne chrumkavú, s ťahajúcim sa teplým syrom… kým zaželáme dobrú chuť, pozrite si ešte úlohy, ktoré sme pre vás pripravili.
Biológia - Vedeli ste, že...
...výroba pizze v Taliansku je upravená nariadením, ktoré hovorí o tom, ako sa vyrába a aké ingrediencie sa môžu používať. A že jej predchodkyňa pochádza zo starovekého Grécka? Možno vás prekvapí fakt, že až 17 % všetkých reštaurácií na svete sú pizzerie a že rekord o najväčšiu upečené pizzu držia Dovilio Nardi, Andrea Mannocchi, Marco Nardi, Matteo Nardi a Matteo Gianotte z Ríma. Pizza bola gigantická so svojimi 1 261,65 m2 a bola bezlepková.
Bez čoho nie je pizza pizzou? Okrem pizzového cesta? No predsa bez paradajok a bazalky … a presne na rajčiak jedlý a bazalku pravú sme sa zamerali v našom pracovnom liste.
Tematický celok:
☞ Spoločenstvá organizmov
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Fyzika - Je to pizza…, nie je to pizza?
Pizza s ananásom je stále zdrojom hádok a kontroverzií. Je naozaj veľmi medzinárodným jedlom, nazýva sa havajskou, vychádza z tradičného talianskeho jedla, vytvoril ju pôvodom Grék Sam Panopoulos žijúci v kanadskom štáte Ontario v meste Chattam v roku 1962. Jeho inšpiráciou boli čínske jedlá, ktoré často kombinujú kontrastné chute. Viete, že práve táto je najobľúbenejším druhom pizze v Austrálii?
V našom pracovnom liste nechceme vyvolávať vášne znalcov pizze, tak sme sa rozhodli skúmať jednu z tradičnejších ingrediencií - syr.
Tematický celok
☞ Skúmanie premien skupenstva látok
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Chémia - Paradajkový základ…
Jedným z charakteristických “znakov” pizze je použite paradajkového základu. Paradajky boli do Európy privezené z Ameriky v 16. storočí. Prvá zdokumentovaná paradajka sa datuje na 31.10.1548, keď správca domu Cosima de’Medici dostal informáciu o tom, že košík paradajok poslaný veľkovojvodovi toskánskemu na statok Torre del Gallo bol bezpečne doručený.
Ľudia ich spočiatku nechceli jesť, verili, že sú jedovaté, podobne ako iné plody rastlín z čeľade ľuľkovité. Aj napriek tomu sa ich postupne naučili používať. Spočiatku, najmä v okolí Neapola boli jedlom chudobných.
V našom pracovnom liste sa budeme venovať práve spomínanému paradajkovému základu.
Tematický celok
☞ • Zlúčeniny uhlíka
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Matematika - Netradičné druhy pizze
Ak ste považovali pizzu Havaj s ananásom za neobvyklú a exotickú, tak ste ešte asi nepočuli o sladkých druhoch pizze s čokoládou, arašidovým maslom, nutelou alebo s ovocím…
Sú reštaurácie, kde si môžete objednať dúhovú pizzu alebo veľmi tmavý druh, vyzerá na prvý pohľad ako zhorený, ale v skutočnosti ide o špeciálny druh, tzv. “gothic pizzu”.
Okrem tradičného “guľatého slaného koláča” sú k dispozícii aj pizzové taštičky, pizza chlieb alebo pizza štangle. Okrem tradičnej talianskej pizze, ktorá má výšku maximálne 0,5 cm, jej americká sestra má až 2 cm a bohatšiu oblohu. Pizza bez paradajkového základu, žiaden problém, dajte si tzv. bielu pizzu. Dokonca ani americká nie je ako americká, vieme rozlíšiť pizzu newyorskú alebo chicagskú, prípadne pizzu zo St. Louis alebo Berkeley.
Rozhodujete sa medzi hamburgerom a pizzou? Môžete mať kompromis v podobe hamburgerovej pizze, pizze s obohou, ktorá sa skladá zo všetkého, čo by ponúkli v hamburgerovej žemli. V Japonsku sú prílohy na pizzu ešte prekvapivejšie: majonéza, avokádo alebo morské riasy so syrom, medom a zemiakmi. Taká tradičná japonská pizza okonomiyaki je skôr ako slaná palacinka najčastejšie s kapustou, vajciami a syrom.
Ak nemáte hlboko do vrecka, môžete si dopriať jedlé zlato alebo kaviár namočený v šampanskom. Údajne najdrahšiu pizzu (za 12 tisíc dolárov) majú v pizzerii Luis XII., jej príprava trvá tri dni.
Tematický celok:
☞ Riešenie úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:
Stiahnite si dokument
Prírodoveda - Pizza Margherita
Pizza Margherita je typickou neapolskou pizzou. Tradične býva vyrobená z paradajok San Marzano, syra mozarella, čerstvej bazalky, soli a extra panenského olivového oleje.
Traduje sa, že prvýkrát bola vyrobená v júni, v roku 1889 pizza majstrom Raffaelom Espositom. Vyrobil ju na počesť talianskej kráľovnej Margherity Savojskej a zjednotenia Talianska.
Všimnite si, že farby na nej reprezentujú taliansku vlajku – červené paradajky, biela mozarella a zelená bazalka.
Tematický celok:
☞ Živočíchy
Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne: