Regionálne dotácie na rok 2025 pre Bratislavský kraj sú otvorené. Úspešní žiadatelia si rozdelia sumu 750 000 €

13.12.2024
Vzdelávanie a výchova

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aj v roku 2025 podporí občianske i verejnoprospešné projekty. Financie je možné získať na kultúru, zdravotníctvo, mládež, šport, ochranu životného prostredia a rozvoj vidieka. Možnosť získať dotáciu z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS) je otvorená do 10. januára 2025. Celkovo je v schéme alokovaných 750.000 eur.

„Vítame každý jeden projekt, ktorý zvyšuje kvalitu života v Bratislavskom kraji, rozvíja ho alebo akokoľvek obohacuje. Aj vďaka regionálnej dotačnej schéme nám pribudli nové miesta pre šport, prispeli sme k oživeniu kultúrneho života a umeleckej tvorby, ale máme aj viac zelenej infraštruktúry či projektov na podporu športu alebo mládeže. Rovnako prispievame na materiálno-technické vybavenie ambulancií, čím sa zvyšuje kvalita zdravotnej starostlivosti,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Kultúra

Výzva, pre ktorú je vyčlenených 210.000 eur, je otvorená pre tri oblasti podpory a to umenie, neprofesionálne umenie a ochrana hmotného kultúrneho dedičstva. Snahou je stimulovať rozvoj kultúrneho života a umeleckej tvorby, ako aj sprístupňovať kultúrne hodnoty pre obyvateľov a návštevníkov kraja. Rovnako je zámerom podporiť neziskové kultúrne aktivity a aktivity, s ktorými sú spojené jedinečné umelecké tvorivé prejavy či zachovanie jedinečných kultúrnych hodnôt a tradícií. Prednostne majú byť podporené projekty realizované v okresoch Senec, Malacky a Pezinok.

Zdravotníctvo

Cieľom je zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Žiadatelia sa môžu uchádzať o podporu na úhradu časti nákladov na materiálno-technické vybavenie ambulancie. Oprávnený žiadateľ musí byť držiteľom povolenia na prevádzkovanie ambulantného zdravotníckeho zariadenia v odbore diabetológia, endokrinológia, geriatria, hepatológia, kardiológia, neurológia, pneumológia, psychiatria, reumatológia, urológia, otorinolaryngológia, oftalmológia a ortopédia. Dotácia nie je určená na rekonštrukciu či stavebné úpravy. Úspešní žiadatelia si rozdelia sumu 120.000 eur. 

Mládež

V tejto výzve je podpora zameraná na rozvoj informačnej, digitálnej a mediálnej gramotnosti, ako i kritického myslenia v záplave (dez)informácií mládeže. Ďalej na aktivity vedúce k tolerancii, problematiku boja proti extrémizmu, radikalizmu, ale i aktivity na podporu participácie mládeže a na prevenciu a ochranu duševného zdravia. Pre túto oblasť je vyčlenených 31.500 eur.

Šport

Výzva je zameraná na organizovanie pravidelných pohybových aktivít detí a mládeže do 23 rokov, ale tiež organizovanie športových akcií a podujatí pre organizovanú i neorganizovanú verejnosť. Samosprávny kraj chce podporiť všetky formy pohybových aktivít na zvýšenie pohybovej zdatnosti mládeže vrátane zdravotne znevýhodnených športovcov, ako aj organizácie športových aktivít a súťaží. Pozornosť však venuje aj skvalitneniu materiálno-technického vybavenia športových organizácií. Celková suma pre túto výzvu je 178.500 eur. 

Životné prostredie a rozvoj vidieka

Táto výzva, kde si žiadatelia rozdelia sumu 210.000 eur, podporuje miestnu ekonomiku na zabránenie odlivu obyvateľstva z vidieka a rovnako podporuje tradičné poľnohospodárstvo a produkty. Primárnymi opatreniami by mala byť modernizácia zariadení na spracovanie ovocinárskych, zeleninárskych produktov a vína, ako aj rozvoj infraštruktúry. Oprávnenými aktivitami sú napríklad nákup techniky na ochranu produkcie proti nepredvídateľným vplyvom zmeny klímy, materiálno-technické vybavenie na spracovanie produktov ovocia, zeleniny, hrozna alebo vína či budovanie, prípadne rekonštrukcia výrobných alebo skladovacích priestorov.

 

Zdroj: BSK

TIP PRE ŠKOLY: Požiadajte BSK o financie a získajte komplexný nástroj boja proti šikane v školách

Prevencia šikany ako ochrana duševného zdravia detí

Školy zohrávajú kľúčovú úlohu v prevencii šikany. Existuje mnoho stratégií, ktoré môžu školy implementovať, aby vytvorili bezpečnejšie a inkluzívnejšie prostredie pre všetkých študentov.

Aby sme zabránili šikane, je dôležité, aby sme sa o nej otvorene rozprávali. Deti by mali vedieť, že šikana nie je normálna a že sa proti nej môžu brániť.

Riešením, ktoré sa teraz slovenským školám ponúka, je RESQL – Komplexný nástroj na riešenie šikany v školách. Neprináša totiž len možnosť anonymne oznámiť šikanu, nástroj ide ďalej. Vďaka nemu školy získajú celý rad podporných materiálov a to v podobe:

Postupov, ktoré uľahčujú zamestnancom školy vhodné rozhodovanie a plánovanie činností (materiály týkajúce sa reakcií v krízových situáciách a scenáre činností súvisiacich s jednotlivými situáciami šikany medzi rovesníkmi).

Verifikovaných scenárov vyučovacích aj triednickych hodín, týkajúcich sa problematiky násilia, vzťahov v triede , klímy triedy aj školy.

Informačné materiály pre žiakov aj pedagógov.

 

 

Viac informácií o RESQL nájdete tu: https://resql.raabe.sk/

Na Slovensko prináša RESQL odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko v rámci projektu Šikanovanie v školách – oznámením násilia to nekončí!, ktorý realizuje Občianske združenie European Pedagogical Club

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte