MV: Fajčenie a záškoláctvo evidujú školy z negatívnych javov u žiakov najviac
Fajčenie, záškoláctvo, šikanovanie, kyberšikanovanie, násilie medzi žiakmi, vandalizmus a sebapoškodzovanie sú najčastejšími patologickými (negatívnymi) prejavmi správania žiakov na základných a stredných školách.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v roku 2021. Týkal sa obdobia školského roka 2019/2020. Zúčastnilo sa na ňom 1112, teda 35,5 percenta škôl na Slovensku. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.
"Menej ako pätina základných a stredných škôl na Slovensku neeviduje na svojej pôde žiadne negatívne sociálno-patologické javy. Násilné správanie, prejavy vandalizmu, ale aj sexuálneho obťažovania sú častejšie prítomné na základných školách, zatiaľ čo na stredných školách sa najčastejšie vyskytuje konzumácia alkoholu a drog, prejavy extrémizmu a samovražedného správania," ukázal prieskum. Najviac sociálno-patologických javov zaznamenali v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.
Fajčenie sa vyskytlo na 56,4 percenta škôl, záškoláctvo na 47,3 percenta a šikanovanie na vyše 30 percentách. Značne zastúpené boli aj kyberšikanovanie (24,4 percenta), násilie medzi žiakmi (21,9 percenta) a vandalizmus (18,7 percenta). Tesne za nimi nasledovalo sebapoškodzovanie (18,3 percenta) a užívanie alkoholu (16,1 percenta).
Viac než štvrtina slovenských základných a stredných škôl sa v školskom roku 2019/2020 stretla s niektorými z prejavov extrémizmu. Najrozšírenejšími boli verbálne prejavy nenávisti vo forme posmeškov a verbálnych útokov na spolužiakov pre príslušnosť k inej rase, etniku alebo pre inú odlišnosť.
"Tento stav ma neteší, potrebujeme sa viac venovať deťom a sledovať, čomu sa venujú vo voľnom čase. Náš odbor prevencie kriminality MV SR už pripravuje sériu školení pre odborníkov pôsobiacich na základných a stredných školách po celom Slovensku," zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Rezort vnútra považuje za alarmujúce, že základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou. Tehotenstvo neplnoletej žiačky (do 18 rokov) sa v školskom roku 2019/2020 najčastejšie vyskytovalo v menších školách.
Dotazníkovým prieskumom ministerstvo reagovalo aj na zistenia informačných kancelárií pre obete trestných činov, z ktorých niektoré sa týkajú aj prípadov šikanovania či krutého a hrubého správania sa medzi tínedžermi. Tento rok plánuje realizovať ďalší prieskum zameraný na rovnakú tému k školskému roku 2020/2021.
Zdroj: dnes24.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre