ÚMC chce predstaviť koncept rodičovského vzdelávania v MC
Únia materských centier (ÚMC) chce na ll. medzinárodnej konferencii, ktorá začína dnes v Štrbskom Plese predstaviť koncept rodičovského vzdelávania v materských centrách (MC) na Slovensku. Podujatie má názov Materské centrá ako akadémie praktického rodičovstva a potrvá do pondelka (23.11.). TASR o tom informovala Miriam Vojtková z ÚMC.
Vojtková skonštatovala, že na konferencii budú prezentované rôzne prístupy k rodičovskému vzdelávaniu v rôznych krajinách sveta za účelom nájsť odpovede na otázky, čo s rodičovským vzdelávaním v budúcnosti, akú úlohu v ňom zohráva štát, svojpomocné skupiny i mimovládne organizácie. Okrem Sloveniek sa na konferencii zúčastnia aj zástupkyne z Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Ruska, Talianska, Nemecka, Poľska, Ugandy a Holandska.
Projekt akadémie praktického rodičovstva je súčasťou kampane Ako chceme vychovávať naše deti, ktorá prebieha prostredníctvom diskusií na rodičovské témy v materských centrách. "Jeho cieľom je pomôcť rodičom riešiť každodenné bežné problémy nielen teoretickými radami, ale predovšetkým vzájomnou výmenou skúseností rodičov aj odborníkov. Je to typ komunitného vzdelávania, ktorý preferuje zážitkové učenie ako priestor pre reflexiu vlastných rodičovských prístupov a pomáha tak objaviť iný, možno účinnejší výchovný spôsob," vysvetľuje cieľ projektu jeho koordinátorka Eva Fiedlerová.
Projekt odborne zastrešujú odborníci z oblasti psychológie, pedagogiky, pediatrie, sociológie aj ekológie a jeho garantom je psychológ Ivan Štúr.
"Projekt Akadémií praktického rodičovstva svojou bezprostrednosťou dávajú možnosť nám, mamám a otcom učiť sa navzájom od seba a vyberať si lepšie alternatívy," skonštatovala Mária Kohutiarová, ktorá sa podieľala na tvorbe projektu.
Diskusie, ktoré sú súčasťou projektu, prebiehajú prostredníctvom webovej stránky a doteraz ich navštívilo viac ako 800 rodičov z 27 MC. Najčastejšími účastníkmi boli matky vo veku 25 - 35 rokov a najviac ich oslovili témy ako tresty, odmeňovanie, povzbudzovanie detí, výchova k poslušnosti alebo slobodnej vôli, negatívne emócie a tiež boj medzi súrodencami.
Zdroj: TASR
Komentáre