Krajina snehu a ľadu
Zimné počasie k nám už zavítalo a aj v materských školách učiteľky prispôsobujú edukačné aktivity tomuto ročnému obdobiu. Pár z nich vám ponúkame a veríme, že pri práci s deťmi zažijete kopu zábavy.
Vďaka „zimným“ edukačným aktivitám budete napĺňať nasledovné výkonové štandardy (špecifické ciele) – podporovať autonómne a rozvíjať motorické kompetencie pri využívaní technického materiálu, a to jeho kombinovaním, lepením, strihaním, skladaním, odtláčaním; rozvíjať poznanie pri objavovaní rôznych druhov živočíchov na Zemi na základe sprostredkovaného pozorovania.
Na začiatku je potrebné motivovať deti. Učiteľka ich sústredí do kruhu na koberci a spieva pieseň – Zima, zima tu je. Preverí si, či porozumeli významu a vedia, o čom bola. Deti si ešte spolu zaspievajú pesničku:
Zima, zima tu je
Zima, zima tu je, sniežik poletuje.
Stromy, domy, stromy, domy,
snehom zahaľuje.
Vezmeme si sane, sadneme si na ne.
A tak z vŕšku do doliny,
spolu sa spúšťame.
Následne vedie s deťmi tematický rozhovor: kladie deťom otázky súvisiace so zimou, s prírodou v zimnom období, otázky o charakteristických znakoch v zime a pod. Učiteľka vedie deti k úvahám o zime a jej prejavoch prostredníctvom problémových otázok.
Edukačná aktivita: Eskimácky snehuliak
Edukačná aktivita je prioritne určená pre deti od 4 do 5 rokov v časovom trvaní cca 30 minút.
Na jej plnenie sú potrebné nasledovné pomôcky:
• rolka krepového papiera (farba – biela),
• niť,
• nožnice,
• výkres červený,
• lepidlo – tyčinka.
Postup:
1. Na stôl si položíme rolku krepového papiera (asi 30 cm dĺžka).
2. Asi jeden cm zdola obtočíme niťou dookola a papier previažeme, vznikne podstavec; aby vznikli tri gule – tri časti snehuliaka – postup s obtáčaním a zaväzovaním opakujeme ešte trikrát za sebou – posledný uzol je na konci hlavy 1 cm.
3. Učiteľka pomáha deťom odhadnúť dĺžku – vzdialenosť medzi jednotlivými zakončeniami nite.
4. Následne povyťahujeme zrolovaný papier do tvaru gule.
5. Ruky snehuliaka vytvoríme z malých kúskov zrolovaného krepového papiera previazaním jeho oboch koncov.
6. Ruky vsunieme do prestrihnutých otvorov snehuliaka.
7. Z farebného výkresu si vystrihneme klobúk v tvare obdĺžnika, ktorého spojením, zlepením vytvoríme valec a prilepíme ho na hlavu pomocou vyčnievajúcich malých štvorčekov z jednej časti valca.
8. Deti si vystrihnú nos v tvare trojuholníka, ktorého spojením vznikne ihlan, a prilepíme ho na hlavu snehuliaka prostredníctvom malých štvorčekov na okrúhlej časti ihlanu (pomôže pani učiteľka).
9. Oči a ústa namaľujeme fixkou.
Tip:
• Výrobky detí môžete využiť na zimnú výzdobu v materskej škole – zavesením ako záves zo stropu.
• Ako doplnok edukačnej aktivity slúži pracovný list Nájdi eskimáckemu chlapcovi správnu cestu k domčeku, v ktorom je úlohou detí pomenovať, v akom príbytku bývajú Eskimáci. Nájdu správnu cestu prstom – viziomotorika a následne ju zvýraznia červenou farbičkou.
Viac eduka
čných aktivít a pracovných listov aj pre ostatné vekové kategórie nájdete v publikácii Dieťa a jeho svet.
Komentáre