Školy prídu o tvorivý priestor

07.05.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Vzdelávanie a výchova

Mnohí riaditelia aj odborníci chcú, aby Draxler odložil účinnosť septembrových zmien. Vyše deväťsto učiteľov netají výhrady k novému štátnemu vzdelávaciemu programu pre základné školy. Napriek tomu od septembra začne platiť.

Základná školamaterskou školou v Kočovciach v okrese Nové Mesto nad Váhom sa už desiaty rok orientuje na environmentálnu výchovu. „Zaviedli sme predmet tvorba životného prostredia, ktorý je pilierom nášho školského vzdelávacieho programu,“ hovorí riaditeľka Janka Krajčiová.

Od septembra však tento predmet školáci v Kočovciach s najväčšou pravdepodobnosťou už mať nebudú.

Podobne aj školáci z oravskej Základnej školy v Korni, ktorí prídu o predmet mladý záchranár, pri ktorom spolupracovali s oblastnou záchrannou službou a hasičským zborom obce.

Na prudký úbytok hodín, o ktorých mohli rozhodovať samy, doplatia všetky základné školy. V školských programoch ich využívali na nové predmety a moderné prístupy.

Zmení to nový štátny vzdelávací program, ktorý v septembri vstúpi do platnosti.

V učiteľskej obci sa proti vynovenému štátnemu vzdelávaciemu programu objavili výhrady hneď po jeho zverejnení v marci.

Pod petíciu, ktorá žiada ministra školstva za Smer Juraja Draxlera o dvojročný odklad účinnosti reforiem, sa doteraz podpísalo takmer deväťsto riaditeľov škôl, učiteľov, psychológov a odborníkov. Draxler však na septembrových zmenách trvá, petíciu ešte nedostal.

Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová povedala, že mal na túto tému poradu s vedením štátnej školskej inšpekcie a Štátnym pedagogickým ústavom. „Zhodli sa na tom, že nič neprekáža tomu, aby inovovaný program pre základné školy začal platiť od septembra.“

Roman Baranovič, riaditeľ Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave povedal, že aktuálne kroky ministerstva vedú k návratu pred rok 2008 a namiesto toho, aby ministerstvo reagovalo na potreby žiakov, snaží sa nastaviť centrálny jednotný vzdelávací program. Nevyhovuje školám, ktoré prichádzajú s novinkami a vedú žiakov k tvorivosti.

Odklad nič neohrozí Pod petíciu sa podpísala aj analytička Zuzana Zimenová z portálu noveskolstvo.sk. Zmeny považuje za krok späť, lebo namiesto podpory inovácií sa posilňuje regulácia školstva .

Iniciátorom petície podľa Petra Haláka prekáža, že kým v roku 2008 školy získali možnosť stanovovať si vlastne vzdelávacie programy a reagovať tak na potreby regiónov, teraz o túto možnosť prídu. „To, čo vyhovuje niektorým školám v Bratislave, nemusí vyhovovať školám v Gelnici.“

Baranovič tvrdí, že školský program nie je horúci zemiak, a tak by sa nemal riešiť v strese. „Mne sa zdá, že minister už viac ako na to, čo za sebou zanechá, myslí na to, čo si môže odfajknúť ako splnené,“ povedal.

Čo sa zmení?

  • povinná bude iba angličtina, druhý cudzí jazyk zostane voliteľný,
  • posilnia sa prírodovedné predmety, teda biológia, fyzika, chémia, matematika a informatika,
  • pribudnú hodiny slovenčiny, výtvarnejhudobnej výchovy,
  • na prvý stupeň sa vráti prvouka,
  • pribudnú hodiny pracovného vyučovania na prvom stupni a predmetu technika na druhom stupni,
  • zníži sa počet voliteľných predmetov.

Zdroj: SME

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte