Vyrieši Drucker platy učiteľov? Odborári veria v dohodu: Sme ako na trhu, pomohol by platový automat. V hre sú protesty aj štrajk
V tieni zápasu lekárov bojujú o lepšie ohodnotenie aj učitelia. Práve oni sú spolu s ďalšími pedagogickými zamestnancami tí, ktorí vychovávajú budúce generácie. Školskí odborári trvajú na svojich požiadavkách – platy chcú zvýšiť o 10 percent, aj keď sa to od 1. januára už nepodarí. Minister školstvo Tomáš Drucker (Hlas) však prisľúbil, že v budúcom roku k zvýšeniu dôjde. Odborári dúfajú v dohodu do Vianoc. Ak sa to však v najbližších týždňoch nepodarí, nevylučujú štrajk a ani to, že pôjdu do ulíc. Otvorená je aj debata o zavedení platového automatu, aby sa každý rok nedohadovali „ako na trhu“.
Napriek tomu, že školstvo je na začiatku prioritou pre každú vládu, postupom času záujem politikov opadá. V pondelok sa majú odborári stretnúť s Druckerom.
Zvýšenie od januára je nereálne
Zvýšenie platov sa síce nerovná zvýšeniu kvality, ale dokáže byť väčšou motiváciou pre budúcich pedagógov. Práve nízky nástupný plat a žiadna vízia zvyšovania do budúcnosti často mladých učiteľov odrádzajú. Školskí odborári majú za sebou niekoľko rokovaní a stretli sa aj s prezidentom Petrom Pellegrinim. Táto vláda si síce dala do programového vyhlásenia každoročné zvyšovanie platov aj pre učiteľov, no hrozí, že už druhý rok po sebe sa zvyšovať nebude.
Medziročné nárasty platov doteraz značne kolísali. Vplývala na to pandémia koronavírusu, vysoká inflácia či kríza. Okrem toho, aj keď sa predchádzajúce roky platy zvyšovali, kvôli inflácii ovplyvnenej najmä vojnou na Ukrajine nastal rapídny pokles. V roku 2021 predstavoval podľa dát Centra vzdelávacích analýz (CVA) nárast okolo troch percent, pričom inflácia bola rovnaká.
Rok na to vzrástli platy len o necelé dve percentá, pričom inflácia bola na úrovni takmer 13 percent. To znamená, že platy reálne klesli o 11 percent. Je to vysoký prepad, na ktorý štát adekvátne nezareagoval. V roku 2023 platy narástli pri 10,5-percentnej inflácii o 12,5 percenta, reálne si tak pedagogickí zamestnanci prilepšili o zhruba dve percentá.
Čo sa týka tohto roka, CVA zatiaľ pri inflácii okolo troch percent vypočítalo nárast platov na úrovni okolo 11 percent. Možné to bude najmä vďaka zvýšeniu tarifných platov o 7,7 percenta od septembra 2023, ale aj regionálnemu alebo tzv. kompenzačnému príspevku (3,4 percenta). „Ponúkol som partnerom odborárom, že nebudeme kompenzovať všetky regióny, ale len tie najväčšie rozdiely, to sa bude týkať Bratislavy, Trnavy, Košíc. To je značná úspora peňazí, ktoré by sa presunuli na zvýšenie miezd," povedal.
Rezort musí hľadať plán B
Dnes je priemerný plat pedagogického zamestnanca zhruba 1 744 eur. V tejto sume je však tarifný, teda tabuľkový plat, ale aj všetky odmeny či príplatky a priemer zahŕňa platy všetkých – od učiteľov cez asistentov, riaditeľov, špeciálnych pedagógov a ďalších. Špeciálne dáta, ktoré sa týkajú len platov učiteľov, neexistujú.
Minister školstva po rokovaní vlády 4. decembra uviedol, že zvyšovanie platov od januára reálne nie je, no rokuje o tom, aby sa platy v priebehu budúceho roka zvýšili. Ak podľa Druckera dôjde v budúcom roku k valorizácii platov, bude sa to hradiť z vnútorných úspor rezortu. Rokovania prebiehajú aj s ministerstvom financií v súvislosti so schváleným rozpočtom na budúci rok.
Ušetriť by sa dalo podľa Druckera okrem kompenzačného príspevku aj na základe revízie financovania škôl, ktorú robili s rezortom financií. „Ukázalo sa, že dávame extra sto miliónov eur na malé školy, aby prežili, ale ukazuje sa, že v nich dosahujú žiaci o 20, 30 percent horšie výsledky,“ skonštatoval s tým, že by sa dalo postupnými krokmi diskutovať v školách a regiónoch o spájaní škôl. Zdôraznil, že prioritou nie je spájať školy, ktoré fungujú ako jediné v malých obciach. Zamerať sa podľa neho treba na veľké mestá, kde sú blízko seba viaceré školy.
Ďalšiu možnosť úspor vidí v tom, že asistentov učiteľov, ktorých nie je dostatok, nahradia učitelia. „Dajme tie ušetrené peniaze učiteľom. Toto je balík peňazí, ktorý sme v roku 2025 identifikovali a vieme ho použiť na valorizáciu,“ uviedol. Zatiaľ je isté len to, že budúci rok dostanú učitelia jednorazovú odmenu 800 eur a pri odhadovanej inflácii na úrovni 5,4 percenta, ktorú predstavil rezort financií, a raste platov o 3,4 percenta si tak pedagogickí zamestnanci prilepšia len o dve percentá.
Platové ohodnotenie učiteľov a učiteliek je potrebné vyriešiť aj podľa Michala Rehúša, analytika CVA. Kompenzačný príspevok ani jednorazová odmena podľa neho situáciu zrejme výrazne nezmenia. „Odmena 800 eur, ktorú rezort avizoval, nepostačí na to, aby pokryla aspoň tú infláciu. Musí dôjsť k dohode na zvyšovaní platov. Myslím si, že je to veľká výzva pre rezort školstva. Ideálne by bolo, aby sa naplnili požiadavky školských odborov, aby sa tarifné platy zvýšili o 10 percent od januára, čo už nebude možné. Plán B podľa mňa teda je, aby to bol čo najskorší možný termín, odkedy by platy mali narásť,“ uviedol pre Pravdu.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre