Namiesto tabule píšeme po stenách

04.09.2014
Prevádzka školy
Prevádzka školy
Vzdelávanie a výchova

Zabudnite na klasické tabule a kriedy. V Základnej škole v Žiari nad Hronom žiaci píšu fixkami rovno na steny.

Zatiaľ čo pedagógovia jasajú od nadšenia, odborníci sú k tejto novinke vo vyjadreniach opatrnejší.

Novinkou je špeciálne natretá veľká plocha. Stiera sa suchou handrou. Dá sa na ňu premietať a jedna jej časť môže byť magnetická. „Rozmerovo je fantastická. Zatiaľ som len nadšená, uvidíme o rok,“ hovorí učiteľka Soňa Bistová, ktorá je pedagogičkou už 20 rokov. „Pri porovnaní s klasickou tabuľou sa odbúra najmä prašnosť z kried, čo bude prospešné pre naše zdravie,“ dodáva. Podľa riaditeľa školy Marka Baláža rozhodnutie vymeniť všetkých 27 klasických tabúľ za steny bol správny krok. „Nazvali sme si ich chytré steny. Deťom umožňujú väčšiu slobodu a vyššiu mieru spolupráce žiaka a učiteľa,“ vysvetľuje.

Obavy z toho, že by deti ledabolo písali aj po stenách, kde špeciálny náter nie je, nemá. „Plochy sú ohraničené inou farbou, aby žiaci neprešli pri písaní na normálnu stenu. Navyše, keď sa im to poriadne vysvetlí, myslím si, že problém nevznikne,“ konštatuje riaditeľ. Ambasádorkou projektu Škola bez kried sa stala Karin Haydu, ktorá steny na písanie prišla do školy pokrstiť. „Sama mám doma školáčku Vanesku, ktorej sa raz v škole podarilo pomaľovať stenu a ja som jej dielo potom musela odstraňovať. Takže takéto beztrestné písanie na steny je úžasné,“ myslí si herečka.

Škola na chytré steny získala 12-tisíc eur od nadácií podporujúcich vzdelávanie v regióne. Jeden špeciálny náter bez stavebných prác s magnetickou časťou stojí zhruba 300 eur, bez magnetickej časti o 60 eur menej.

Súhlasíte, aby boli v školách steny na písanie?

Patrícia (20), Zvolen
„Podporujem takéto novinky, ktoré obohatia nudné školstvo a deti sa aspoň budú môcť kreatívnejšie vzdelávať. Nehovoriac o tom, že je to spojené aj s ekológiou.“

Vladimír (68), Zvolen
„Neviem o tom a ani by mi nikdy nenapadlo vymeniť tabule za písanie na steny. Hádam je to dobré rozhodnutie a nebudeme mať po čase popísané všetky budovy.“

Lýdia (58), Zvolen
„Klasické tabule sú určite lepšie, zvlášť pre prváčikov. Písanie v škole na stenu môže deti zvádzať k tomu, že neskôr budú kdekoľvek aj mimo školy písať po stene.“

Čo na to odborníci Podľa špeciálnej pedagogičky Evy Mrenicovej každú novinku treba deťom vysvetliť. „Zvlášť, ak ide o písanie na steny či lavice. Povedať im, že je na to vyhradené miesto a len tam sa píše, aby si nemysleli, že môžu popísať, čo sa im zachce,“ myslí si. Podľa psychológa Antona Kalinu je chybou, že neexistuje výskum, ktorý dokazuje, či deti nebudú mať tendenciu písať aj niekde inde ako na určené plochy na stenách. „Môže sa stať, že dieťa si neuvedomí, že už píše po normálnej stene. Najmä menšie deti, ktoré hranice ešte nemajú pevne fixované,“ vysvetľuje psychológ. Podľa neho nevýhoda nových metodík je, že nie sú overené.

Zdroj: Plus jeden deň

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte