Ako rozvíjať reč vašich predškolákov?

27.03.2023
Vzdelávanie a výchova

Viete, ako rozhovoriť vášho predškoláka? Ponúkame vám overené tipy pre rodičov.

1. Na dieťa nešušleme - je veľmi dôležité, aby dieťa, ktoré si osvojuje prvé slová, tieto slová počulo v správnom tvare a s použitím správnych hlások.

2. Komunikácia - rodičia detí by mali vytvoriť dieťaťu vhodné komunikačné prostredie. Základom je, aby rodina spolu komunikovala. Dieťa by sa malo naučiť načúvať rodičom, vnímať ich a dokázať reagovať na otázky. Ale tiež naopak, rodičia by mali načúvať svojmu dieťaťu a trpezlivo mu odpovedať mnohokrát na veľmi únavné otázky.

3. Čítanie / rozprávanie pred spaním - sa žiaľ často zabúda. V dnešnej uponáhľanej dobe rodičia radšej púšťajú rozprávky z médií. Avšak čítanie pred spaním je veľmi dôležité pre rozvoj komunikačných zručností u dieťaťa. Dieťa sa učí nielen počúvať, udržať pozornosť rozvíjať predstavivosť a fantáziu, ale skvalitňujú sa aj vzájomné vzťahy medzi čítajúcim a dieťaťom. Čítanie by malo byť v každej rodine denným rituálom. Tým, že rodič dieťaťu číta, vzbudzuje v ňom záujem o knihu a vychováva budúceho čitateľa. Ešte významnejšie ako čítanie, je pre deti počúvanie rozprávanie rozprávok / príbehov dospelého.

4. Dostatok pohybu - rad rodičov si neuvedomuje, že rozvoj hrubej a jemnej motoriky súvisí s rozvojom rečových schopností. Platí všeobecné pravidlo, že "všetko súvisí so všetkým", a preto je veľmi dôležité, aby dieťa malo dostatok každodenného pohybu a učilo sa základy športovej činnosti alebo športy. Aj precvičovanie výslovnosti jednotlivých hlások je účinnejšie v spojení s pohybom.

5. Menej krúžkov a viac spoločných zážitkov - rodina by mala tráviť čo najviac času spolu. Pokiaľ má dieťa záujem o nejaký krúžok, je samozrejme dobré mu v rámci možností rodiny vyhovieť. Je dôležité, aby dieťa nebolo krúžkami zahltené, ale malo možnosť sa aj "nudiť", pasívne oddychovať. Dieťa si potom obvykle nájde vlastnú naplnenie voľného času. Tým, že bude rodina tráviť veľa času spolu, vytvorí si spoločné zážitky, ktoré budú predmetom komunikácie pri ďalších spoločných aktivitách.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte