B. Gröhling: Učiteľom patrí poďakovanie od nás všetkých

28.03.2022
Vzdelávanie a výchova

Ministerstvo školstva pri príležitosti dnešného sviatku ďakuje všetkým učiteľom, pedagogickým, nepedagogickým, odborným zamestnancom a špeciálnym pedagógom za ich prácu, trpezlivosť, odhodlanie, snahu, pokoj, rozvahu a osobný vklad do učiteľského povolania. Ďakujeme o to viac, že sa vedeli popasovať s prekážkami, ktoré do našich životov priniesla pandémia či vojnový konflikt na Ukrajine.

„Všetci sme si za posledné obdobie prešli mnohými prekážkami a skúškami. Dobu a jej okolnosti si nikto z nás nevyberá. Posledné dva roky sme všetci museli bojovať s pandémiou covidu a s tým, ako sa dotkla aj školstva. V týchto dňoch sa nás však opäť dotýka ďalšia mimoriadna situácia. Po tom, ako Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu, sme brány našich škôl otvorili pre deti a žiakov, ktorých rodiny utekajú pred vojnou. Chcel by som preto poďakovať všetkým učiteľom a zamestnancom škôl, že napriek prekážkam zvládli posledné dva roky so cťou a urobili maximum preto, aby v nových podmienkach dokázali odovzdávať potrebné vedomosti,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling vo svojom príhovore pri príležitosti dňa učiteľov.
28. marec si pripomíname Deň učiteľov, ktorý sa začal oslavovať v Československu, v roku 1955. Je to pri príležitosti výročia narodenia Jana Amosa Komenského, ktorý je dodnes považovaný za učiteľa národov. Narodil sa 28. marca 1592, čiže presne pred 430 rokmi.
Povolanie učiteľa si vyžaduje určité predpoklady, ktorými sú jednak vedomosti, ale aj schopnosť predávať tieto poznatky žiakom. V aktuálnom školskom roku 2021/2022 je v regionálnom školstve zamestnaných čas 89 811 učiteľov. V materských školách je zamestnaných 17 945 učiteľov, v základných školách 38 040, v stredných školách 20 269 a špeciálnych školách 4 957 učiteľov. Na základných umeleckých školách vyučuje 7 634 učiteľov, v jazykových školách 578 učiteľov. Na vysokých školách aktuálne pracuje 11 443 pedagógov. (zdroj údajov CVTI)
Tak, ako vlani, aj dnes bude pri príležitosti Dňa učiteľov ako prejav vďaky všetkým zamestnancom v školstve nasvietený Bratislavský hrad.
„V tento deň učiteľov sa chcem preto poďakovať VŠETKÝM učiteľom a zamestnancom v školstve za Vašu vytrvalosť, za Vašu spoluprácu, za Vašu tvorivosť a inovatívnosť. A hlavne ďakujem za Vašu snahu bez ohľadu na okolnosti aj naďalej odovzdávať žiakom čo najviac poznatkov a skúseností, pripravovať ich na život a v týchto dňoch ich naučiť aj pomáhať tým, ktorí sú v núdzi,“ vyjadril minister školstva vďaku na záver.

 

Zdroj: minedu.sk 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte