Cesta zo školy vedie aj na úrad práce

18.07.2011
Vzdelávanie a výchova

Problém absolventov bez práce pretrváva aj v Košiciach. Jedna z príčin je, že mladí ľudia majú niekedy nereálnu predstavu o tom, koľko budú zarábať.

Šance na zamestnanie mladých ľudí z Košíc a okolia, ktorí ešte nepracovali, sa nezlepšujú. Do evidencie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach každý rok v lete pribúdajú stovky absolventov stredných aj vysokých škôl. Len do konca júna rady nezamestnaných na košickom úrade rozšírilo 577 absolventov vysokých škôl. Je to viac ako v minulom roku, keď ich bolo zaevidovaných 541. Rekord za posedných šesť rokoch drží rok 2009 s počtom 628 nezamestnaných vysokoškolákov.

Nápor príde v septembri
Nasledovať ich navyše budú v septembri stredoškoláci, ktorí si ešte užijú posledné prázdniny, keďže školský rok im podľa legislatívy trvá do konca augusta a dovtedy za nich platí zdravotné poistenie štát. Po minulom roku, keď prišlo z piatich košických okresov na úrad práce 1 598 študentov stredných škôl, sa podobný nápor očakáva aj teraz. Absolventov spája viacero faktorov, ktoré ich znevýhodňujú na trhu práce. „Malý počet voľných pracovných miest, chýbajúca prax, aj to, že absolventi často nespĺňajú požiadavky zamestnávateľov na znalosť jazykov a počítačové zručnosti,“ hovorí Igor Jakeš z úradu práce v Košiciach. „Na druhej strane majú niekedy vysoké mzdové nároky, ktoré sú v rozpore s možnosťami zamestnávateľov.“

Remeselo mladým nevonia
Dlhodobým problémom je nesúlad medzi zameraním škôl a potrebami trhu práce. „Najväčšie šance umiestniť sa na ňom majú popri vysokoškolákoch absolventi stredných odborných škôl so zameraním na remeselnú výrobu,“ dodáva Jakeš. Práve o tieto odbory však nemajú deviataci záujem. Minianketa denník Korzár medzi absolventmi košických škôl potvrdila, že nájsť si doma prácu nie je pre nich vôbec ľahké. Brigáda, pokračovanie v štúdiu, sťahovanie do iného regiónu, pracovná stáž v zahraničí alebo zamestnanie v rodinnej firme. To sú riešenia, ktorými reagujú na nedostatok pracovných príležitostí pre mladých. „Prácu si hľadám cez internet. Za týždeň ma oslovili štyri ponuky, ale neboli z Košíc. Nezameriavam sa len na miesta z odboru, ktorý som vyštudovala, ale aj jemu podobné,“ prezrádza svoju stratégiu vysokoškoláčka Elena Rusnáková.

Absolvent: Nie je ani brigáda
Stredoškolák Lukáš Krištof hovorí, že pre jeho rovesníkov je dnes ťažké nájsť si aj letnú brigádu. „Väčšia šanca je cez brigádnické centrá, ale aj tak malý zárobok je potom ešte menší. Ja mám riadny pracovný pomer, miesto v herni som si našiel cez známych. Určite si však podam prihlášku na vysokú školu,“ hovorí. Úrad práce absolventov upozorňuje, že si môžu podať prihlášku na vykonávanie absolventskej praxe. Prácou na niekoľko hodín týždenne za mesačný príspevok 189 eur získajú chýbajúcu prax, ktorá ich pre firmy zatraktívni.

Burza práce V súčasnosti je v Košiciach na absolventskej praxi 492 nezamestnaných. Najčastejšie pozície sú v administratíve, ďalej asistent predaja, kaderníčka, kozmetička, murár, stavebný či skladový robotník. V septembri košický úrad práce spolu so zamestnávateľmi pripravuje burzu práce, zameranú výlučne na absolventov škôl.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte