Chyby učiteľov pri hodnotení. Poznáte?

25.10.2022
Vzdelávanie a výchova

Ponúkame vám prehľad tých najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú učitelia pri hodnotení práce žiakov tak, ako ich vo svojej najnovšej knihe Líný učitel – Vše o školním hodnocení spísal Mgr. Robert Čapek, Ph.D.

Ak hovoríme o hodnotení v bežných školách, klasifikácii sa vlastne nevyhneme. Pri hodnotení nejde však paradoxne o hodnotiaci nástroj, ďaleko dôležitejšia je filozofia hodnotiaceho učiteľa.

Pokiaľ pedagóg nevie hodnotiť, ublíži žiakovi aj slovným hodnotením, aj keby namiesto známok rozdával fazuľky. Je tiež dôležité, čo a ako sa hodnotí. Pokiaľ učiteľ používa ten najhorší zo všetkých spôsobov výučby – výklad pred premietanou prezentáciou – vlastne nemá čo hodnotiť, aj keby používal tú najlepšiu hodnotiacu metódu. Klasifikácia známkou má skrátka svoje výhody: jednoduchosť, prehľadnosť, rýchlu orientačnú a informačnú hodnotu; aj nevýhody: napríklad zjednodušuje a sumarizuje, zvádza k výkonovému hodnoteniu a porovnávaniu, a zlé známky majú celý rad nevýhod.

Bohužiaľ, tak ako pri mnohých ďalších veciach v školách, aj pri hodnotení sa ukazuje sila vtlačenia. Takto sme ako žiaci boli hodnotení my, rovnako budeme hodnotiť ako učitelia našich žiakov. Veď čo je na tom zlé? Veľa vecí. Najmä práve udeľovanie zlých známok robí veľkú paseku v motivácii a sebapoňatí žiakov. Učitelia sa pasujú do úlohy sudcov, ktorí známkou iba merajú školské výkony žiakov. Normovanie a škatuľkovanie označujú za spravodlivosť a objektivitu. Ale žiaci s rastúcim vekom stále vo väčších percentách vnímajú hodnotenie učiteľov ako nespravodlivé a neobjektívne. Klasifikácia postupne pre žiaka stráca zmysel, pretože učiteľom neverí. Takmer jedna tretina žiakov označuje za pôvodcu svojich neúspechov práve učiteľa. Oprávnene. Zlé známky posilňujú zlé postoje k predmetu a vzdelaniu. Stávajú sa negatívnou odpoveďou na žiakovu prácu, posilňujú nepriaznivé vnímanie vlastnej hodnoty, negujú aj zmysel učenia a vzdelania.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte