Dvanásty ročník IT Fitness Testu: začína sa najväčšie testovanie digitálnych zručností v strednej a východnej Európe

17.04.2023
Vzdelávanie a výchova

Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania SR (Digitálna koalícia) spustila dvanásty ročník IT Fitness Testu. Historicky po prvý raz si tak budú môcť úroveň svojich digitálnych zručností otestovať všetci žiaci a učitelia základných, stredných a vysokých škôl na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, a aj na Ukrajine.

Po úspešnom jedenástom ročníku, počas ktorého sa do testovania v rámci jednotlivých krajín V4 zapojilo rekordných, viac ako 100-tisíc ľudí, prichádza nová výzva. IT Fitness Test sa rozširuje aj za hranice Európskej únie. Už v tomto roku je totiž historicky po prvý raz dostupný aj pre žiakov, študentov, učiteľov ale aj širšej verejnosti, na Ukrajine. „Rozšírenie testovania pre ukrajinských občanov bolo pre nás jasnou voľbou. Pozitívna odozva našich partnerov v krajinách V4, a takisto aj nutnosť reagovať na aktuálne medzinárodné dianie, nás podnietili aj tento rok IT Fitness Test rozšíriť, a to práve o mutáciu v ukrajinskom jazyku. Vzhľadom na príchod mnohých odídencov na Slovensko a do susedných krajín považujeme za potrebné poskytnúť im dostatočný priestor pre ich testovanie – či už ide o žiakov alebo aj ľudí, ktorí v rámci vstupu na pracovný trh chcú deklarovať úroveň svojich zručností a kompetencií v digitálnom priestore,“ vysvetľuje predseda Digitálnej koalície, Mário Lelovský. Testovanie je bezplatné, online dostupné komukoľvek, a to až v šiestich jazykoch, vrátane angličtiny.

K dispozícii sú dve verzie testu. Pre žiakov vyšších ročníkov základných škôl je dostupná verzia s dvadsiatimi testovacími otázkami. Pre študentov stredných a vysokých škôl, učiteľov a ďalších respondentov je pripravený súbor dvadsiatich piatich otázok. Tie preveria ich zručnosti v kategóriách ako sú Internet, Bezpečnosť a počítačové systémy, Komplexné úlohy, Kancelárske nástroje, Kolaboratívne nástroje a sociálne siete. „Na základe výsledkov posledného ročníka vidíme, že žiaci na Slovensku, ale aj v susedných krajinách, výrazne zaostávajú v oblasti práce s kancelárskymi nástrojmi, v porozumení tabuľkám, grafom či v čítaní s porozumením. Mladí ľudia sú skôr konzumentmi obsahu, preto často nedokážu správne vyhodnotiť a porozumieť informáciám, s ktorými sa stretávajú na sociálnych sieťach. Z tohto dôvodu testovacie otázky preveria najmä zručnosti v oblasti bezpečného používania sociálnych sietí, kancelárskych nástrojov a prácu s dátami,“ spresňuje predseda Digitálnej koalície, Mário Lelovský. Výsledky testovania v rámci jednotlivých krajín taktiež môžu pomôcť jednotlivým vládam prijímať systémové opatrenia, ktoré povedú k skvalitneniu vzdelávacieho systému. „Uvedomujeme si, že v dnešnej rýchlej dobe nielen žiaci majú problém pracovať s informáciami a s ich vyhodnocovaním. Preto vedenie ku kritickému mysleniu bude jedným z hlavným pilierov pripravovanej kurikulárnej reformy. Vyučovanie bude obsahovať viac práce s textom, s informáciami, s ich vyhodnocovaním, s overovaním, ale aj používaním,“ dopĺňa minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ján Horecký.

 

Zdroj:  medialnavychova.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi dôležité mať digitálne zručnosti, keďže náš svet sa neustále viac a viac digitalizuje. Testovanie digitálnych zručností by malo byť na školách určite povinné, keďže je veľmi veľa IT smerov kam by dieta možno chcelo smerovať. Ja som si nedávno robila jeden z kurzov od https://skillmea.sk/online-kurzy/online/office a veľmi to odporúčam. Pomohlo mi to zlepšiť si svoje zručnosti s PC a pozerala som, že majú aj veľa kurzov na programovanie alebo marketing. Veľmi fajn stránka na ktorú som narazila úplnou náhodou :D