Kamery v školách riaditeľom chýbajú

20.09.2011
Vzdelávanie a výchova

Kamery, ktoré dozerajú na správanie žiakov na chodbách či v triedach, sa už stali realitou aj v slovenských školách. V Trnave ich nemá zatiaľ žiadna, viacerí riaditelia sa však zhodli, že by im boli prospešné.

Sebavedomie i vzdelanie detí narastá, vedia, čo si k nim môže učiteľ dovoliť a zneužívajú to. Zhodujú sa riaditelia trnavských základných škôl. Do sporu s rodičmi sa dostávajú často mladí učitelia, ktorí si ešte len budujú autoritu.
„Mnohí žiaci doslova šikanujú začínajúcich učiteľov. Niekedy by bolo dobré ukázať rodičom, ako sa ich dieťa správa,“ myslí si Lýdia Gašparovičová, riaditeľka základnej školy na Spartakovskej ulici. Kamery by privítala najmä na chodbách a v exteriéri školy. „Už viackrát sa nám stalo, že sme natreli bránu a do druhého dňa bola popísaná grafitmi. Zatiaľ ju natierame stále nanovo, čakáme, kto to dlhšie vydrží,“ povzdychne si riaditeľka.

Školský majetok ničia žiaci aj na toaletách, rozbíjajú záchodové misy či obkladačky. „V takýchto prípadoch kamery nepomôžu, na toalety by sme ich nesmeli nikdy namontovať. Snažíme sa tomu zabrániť aspoň prísnejším dozorom na chodbách počas prestávok,“ povedala Gašparovičová.

Dôkazový materiál aj bezpečnosť
Monitorovacie kamery sa pozdávajú aj Beáte Krajčovičovej, riaditeľke ZŠ Gorkého. „Tento školský rok sme ešte väčšie problémy s deťmi nemali. Ak by nastali, uvažovali by sme nad tým. Je tu však aj finančná otázka,“ povedala riaditeľka. Podľa nej by bol záznam z kamier výborným dôkazovým materiálom, ktorý by pomohol najmä pri komunikácii s rodičmi. „Dnes je to tak, že rodičia veria prevažne svojim deťom. Je ťažké vysvetliť im, že sa správajú nevhodne a porušujú školský poriadok,“ hovorí Krajčovičová.

Riaditeľka základnej školy na Bottovej ulici, Jarmila Chmurová, vidí kamery najmä ako bezpečnostný prvok. „Pomohli by na chodbách, kde sa deti pohybujú aj bez dozoru. Napríklad keď sa počas hodiny vypýtajú na toaletu,“ hovorí riaditeľka. Kamery si vie predstaviť aj v telocvični, ktorú prenajímajú aj iným subjektom. „Mali by sme prehľad o tom, čo sa tam deje. Viac v bezpečí by bol aj majetok školy,“ myslí si Chmurová.

Legislatívna aj etická otázka
Na monitorovanie priestorov školy kamerovým systémov je potrebný súhlas rodičov všetkých detí, rovnako tak všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. Monitorované priestory musia byť riadne označené, záznamy z kamery sa nesmú uchovávať na internete. Majiteľ kamerového systému si musí splniť aj registračnú povinnosť na Úrade na ochranu osobných údajov. Okrem všetkých legislatívnych krokov je tu však aj otázka etiky. Mestská samospráva v Trnave aj preto nad kamerami v školách zatiaľ neuvažovala. „V prvom rade je potrebné vyriešiť etickú otázku. Môže sa totiž stať že to, čo chceme monitorovať, sa vytlačí do priestorov mimo kamier a napätie sa ešte vystupňuje. Dôležité je, aby sa deti nesprávali dobre len preto, že sú pod kamerami,“ povedal hovorca radnice Pavol Tomašovič.

Zdroj: SITA (Trnavské noviny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte