Maturanti môžu získať štipendium deväťtisíc eur, ak budú študovať na Slovensku

14.06.2023
Vzdelávanie a výchova

Cieľom štipendijnej schémy je udržať talenty na slovenských vysokých školách a zabrániť odlevu mozgov do zahraničia. Štipendium je určené pre dve skupiny študentov.

V rámci štipendia Študuj doma, Slovensko ťa odmení, eviduje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu už viac ako 1500 registrácií. Maturanti, ktorí chcú zostať študovať na slovenskej vysokej škole, sa môžu o štipendium uchádzať do 30. júna. Uviedol to odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

"V období od 19. apríla, kedy bola spustená kampaň, do 5. júna evidujeme spolu 1529 registrácií. Podávanie žiadostí je umožnené v dvoch krokoch," uviedli z ministerstva školstva. Prvým je registrácia užívateľa a vytvorenie osobného konta, čo je v súčasnosti už aktívny krok. Druhým je nahrávanie príloh a podanie celkovej žiadosti. "Očakávame preto, že daný počet ešte výraznejšie narastie vzhľadom na to, že niektorí študenti si budú priamo vypĺňať oba kroky naraz," spresnili z rezortu školstva.

Podplácať študentov alebo prilákať absolventov?

Cieľom štipendijnej schémy je udržať talenty na slovenských vysokých školách a zabrániť odlevu mozgov do zahraničia. Štipendium je určené pre dve skupiny študentov. Ide o najväčšie talenty spomedzi slovenských maturantov (tisíc miest), druhou skupinou sú nadpriemerní študenti, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo patria do špecifických znevýhodnených skupín (550 miest). "To, do akej kategórie sa študenti zaradili, bude známe až v čase, kedy si uchádzači odošlú finálne žiadosti," spresnili z rezortu školstva.

Tento rok je vyčlenených pre skupinu talentovaných žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia viac miest ako vlani. "V roku 2022 to bolo 400 miest a v roku 2023 to je 550 miest. Záujem o danú kategóriu sme evidovali aj minulý rok, avšak viacerí zo záujemcov nespĺňali stanovené kritériá. Aj z toho dôvodu sme tento rok podmienky pre túto skupinu zjednodušili na základe zistení z praxe," uviedlo ministerstvo. 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte