Minister školstva zvažuje odklad povinnej škôlky pre päťročné deti

31.05.2020
Vzdelávanie a výchova

 To, či bude materská škola povinná pre všetky päťročné deti od septembra 2021, nie je stále jasné. V tejto súvislosti totiž potrebuje ministerstvo školstva čas na diskusiu so samosprávami, aby mohlo rozhodnúť, či sa pôvodne avizovaný termín posunie. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Minister podotkol, že je správne, aby sa zaškoľovanie detí uskutočnilo čo najskôr. V minulom volebnom období vtedajší parlament schválil, že od septembra 2021 by mali všetky deti, ktoré najneskôr 31. augusta 2021 dovŕšia päť rokov, povinne navštevovať materskú školu. Z analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky vyplýva, že v škôlkach bude v danom roku chýbať 1 500 miest.
Minister poznamenal, že je otázne, či sa termín september 2021 podarí dodržať. "Potrebujeme ešte na to čas, aby sme si vydebatovali aj so samosprávami, že či ten termín vieme dodržať alebo nie. Následne sa rozhodneme, že či ho potom budeme posúvať, “ povedal. Dodal, že samosprávy majú problémy pri financovaní materských škôl a budovaní ich priestorov. Ambíciou, či už ministerstva alebo vlády, je, aby sa vek detí pri nástupe do systému vzdelávania posúval stále nižšie a nižšie.
"Je podľa nás správne, aby zaškoľovanie detí prebiehalo čo najskôr. Lebo tým sa dáva o mnoho viacej možností pre mladého človeka, aby sa nejakým spôsobom vyvíjal, aby sa formoval. A to chceme určite dosiahnuť,“ povedal. Uviedol, že v súvislosti s predprimárnym vzdelávaním komunikuje aj s poslankyňou Európskeho parlamentu Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milanom Krajniakom (Sme rodina).
"Nie je možné, aby sme teraz po dvoch mesiacoch dokázali povedať, v akom štádiu to je. Lebo to ani predchádzajúce ministerstvo vôbec nezanalyzovalo. Takže my sa musíme na to pozrieť, že aký je aj vývoj, koľko máme kapacít a na základe toho budeme robiť opatrenia,“ zdôraznil na záver.
 

Zdroj: noviny.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte