Množstvo duševných problémov detí dnes prerastá do pandémie

13.09.2023
Vzdelávanie a výchova

Čo pod pojmom sociálne istoty vidia odborníci zaoberajúci sa sociálnou, rodinnou politikou a právami detí? Dokážeme v súčasnej rýchlej dobe orientovanej na výkon už aj v základných školách reagovať na výzvy, ktoré nám prináša?

O funkčných aj nefunkčných rodinách, problémoch i právach detí v škole a mimo nej, ale aj o vplyve súčasných technológií na život a duševné zdravie mladých aj starších členov našej spoločnosti hovorili Eleonóra Porubcová - riaditeľka gymnázia v Prievidzi, podpredsedníčka Trenčianskeho samosprávneho kraja, a Jozef Mikloško - komisár pre deti. Kozmetické opatrenia už nepostačujú Na Slovensku je dlhodobo podceňovaná opatrovateľská starostlivosť starších ľudí.

Denne to zažívajú ľudia, ktorí sa starajú o svojich blízkych a rodinných príslušníkov bez ohľadu na odmenu a takto zastupujú štát.

„Je najvyšší čas prijať zmeny, pretože sme sa dostali do stavu, keď už žiadne kozmetické opatrenia nepostačujú, musíme pristúpiť k závažným krokom, ktoré starostlivosť o ľudí odkázaných na opateru zmenia.

Vyspelosť každej spoločnosti sa meria tým, ako sa vie postarať o svojich najslabších členov. Nestačí poslať päť eur z gauča na zbierku, ale dôležité je, ako budeme k problému pristupovať, koľko sme ochotní obetovať zo spoločných peňazí,“ myslí si Eleonóra Porubcová.

Opatrovateľská starostlivosť na Slovensku je podľa jej slov mimoriadne podceňovaná. Dnes pripadá na jedného človeka starostlivosť o dve osoby. Pri trende, akým spoločnosť starne, sa o päťdesiat rokov bude musieť jeden človek starať o päť osôb. To je situácia, ktorá prestáva byť zvládnuteľná.

„Počet prijímateľov pomoci v zdravotníckych zariadeniach je na Slovensku asi 46-tisíc. Ale 75-tisíc ľudí je doma odkázaných na tých neformálnych opatrovníkov a týmto ľuďom treba začať pomáhať,“ vysvetlila s tým, že starať sa doma o niekoho zásadne obmedzuje funkčnosť rodiny.

Potrebný je nový zákon
Opatrovníci sú ľudia, ktorí majú doma niekoho, od koho nemôžu odísť, nemajú nárok na oddych a štát sa tvári, že táto starostlivosť je mimo neho a takto by to nemalo byť.
Rodinám v núdzi treba pomáhať adresne, aby mohli žiť dôstojne. Medzi základné opatrenia, ktoré treba urobiť, patria najmä zmeny vo financovaní tohto sektora, ale aj miezd vo formálnych opatrovateľských zariadeniach.
„Je potrebné pripraviť aj nový zákon o sociálnej starostlivosti, ktorý zadefinuje profesiu opatrovateľa, ale aj posilní kompetencie a vzdelávanie formálnych aj neformálnych opatrovateľov.
Treba myslieť aj na ošetrovateľov a tieto dve povolania spojiť v rámci agend ministerstva zdravotníctva a ministerstva sociálnych vecí. Je najvyšší čas zásadne zdvihnúť mzdy ľuďom pracujúcim v tomto sektore,“ povedala Porubcová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte