Nákup kníh na trhu sa školám čoskoro zlepší

09.12.2021
Vzdelávanie a výchova

Riaditelia majú voľné ruky pri výbere kníh, ale sú zaťažení administratívou.
Od budúceho roka dostanú výnimku pri obstarávaní.

Od rezortu školstva dostala finančný príspevok na nákup učebníc. Riaditeľka Základnej školy Hlavná v Gelnici Bibiána Krajníková urobila prieskum trhu, porovnala ceny a vybrala najvýhodnejšie možnosti. Potom sa uskutočnila verejná súťaž. „Medzi vydavateľstvami vzniklo nedorozumenie a víťaz po nemožnosti dodať všetky učebnice od zmluvy odstúpil,“ opisuje. V septembri jej potom chýbali knihy, ktoré nutne potrebovala. Ju a mnohých ďalších riaditeľov preto mimoriadne potešila správa, že v budúcnosti by podobné zúfalstvo a stres už nemuseli zažívať.


Slobodný výber kníh

Minister Branislav Grohling ohlásil, že od apríla 2022 školám ubudne administratíva a zabezpečenie učebných materiálov tak bude jednoduchšie. Začiatkom novembra totiž vyšla v zbierke zákonov novela o verejnom obstarávaní, ktorá udelila nákupu učebníc, ako zákazke s nízkou hodnotou, výnimku. Podľa pravidiel o rozpočtovej zodpovednosti bude však aj naďalej nutné preukázať hospodárnosť nákupu. „Škola si priamo vyberie titul podľa svojej potreby, následne preverí, kde ho v danom množstve získa za najlepšiu cenu, a podľa toho učebnice zakúpi,“ spresnil šéf rezortu.

Faktom je, že historická premena nákupu kníh odštartovala už vlani. Grohling liberalizoval trh najskôr pre prvý stupeň, potom aj pre druhý stupeň a stredné školy. Na tento účel za dva roky prerozdelil spolu 23,6 milióna eur. Predtým si riaditelia museli vyberať výlučne z obmedzenej ponuky ministerského edičného portálu. Urobili objednávku a požadovaný tovar im doručili. Po novom dostali pri výbere úplnú slobodu. Každému príde na účet finančný príspevok podľa počtu žiakov, urobí prieskum trhu, porovná ceny titulov vo vydavateľstvách a vyberie najvýhodnejšie ponuky. Zákazku potom dostane jeden z dodávateľov.Školy potrápilo obstarávanie

Vzdelávacie inštitúcie ocenili, že si môžu zabezpečiť materiály zo širšej ponuky a podľa svojich potrieb. „Objednávanie je jednoduchšie, pretože si môžeme vybrať učebnice presne šité na mieru každému ročníku,“ pochvaľuje si riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho Gabriel Kalna.

Nový systém však priniesol aj isté komplikácie. Pedagógovia v súčasnosti musia prejsť zložitým administratívnym procesom a pohrabať sa v rozsiahlom katalógu„Ku každému titulu musíte urobiť verejné obstarávanie. Vyberiete minimálne troch vydavateľov. Koľko je kníh, toľko by ste mali mať ponúk,“ vysvetľuje pre HN riaditeľ Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej Emil Valko.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Zdroj: Hospodárske noviny

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte