Nový školský rok už klope na dvere

26.08.2022
Vzdelávanie a výchova

Iste už máte po dovolenke. Cítite sa oddýchnutí? V zborovni ste sa s úsmevom zvítali s kolegami, absolvovali už aj prvú poradu. Posledné dni prázdnin prejdú ako voda a do lavíc zasadnú žiaci.

Začať postupne

Psychológovia jednohlasne tvrdia, že návrat po dovolenke má byť postupný. Teda určite sa treba vyvarovať nástupu, ktorý znamená veľkú dávku stresu v podobe dlhého zoznamu povinností.  Tie samozrejme neodbudnú, ale do ich plnenia je najlepšie pustiť sa krok po kroku. V školskom prostredí môžeme takúto postupnosť chápať tak, že prvé týždne po dovolenke sú učitelia v škole bez žiakov. Je to čas venovaný prípravám, poradám a ohláseným zmenám či komisionálnym skúškam. Robia sa rozvrhy a učitelia si môžu postupne začať písať plány.

 

Viete, koho budete učiť?

Tešíte sa na nové deti? Dostanete úplne novú triedu alebo pokračujete s deťmi, ktoré ste učili aj minulý školský rok? Iste ste sa počas uplynulého roka stretli aj so žiakmi z Ukrajiny. Ste pripravení na prácu s nimi? Uľahčite im nástup do školy či do škôlky. Na trhu je výborná pomôcka pre učiteľov materských a základných škôl. Ide o 2 publikácie, ktoré pripravujú učiteľa na prácu s dieťaťom cudzincom v slovenských triedach. Cudzinec v materskej škole a Cudzinec v mojej triede sú jedinečnou pomôckou na prácu s dieťaťom cudzincom, ktoré nerozumie slovenskému jazyku, pretože obe obsahujú metodické poznámky pre učiteľov, pracovné listy pre samotných žiakov a zároveň aj praktické rady pre rodičov. Pokračovaním pracovného zošita Cudzinec v mojej triede je pracovný zošit Gramatika pre cudzincov. Slúži učiteľom, ale aj rodičom žiakov cudzincov.

 

Novinky na trhu pre 1. stupeň ZŠ

Tretiaci a ich učitelia sa môžu v novom školskom roku tešiť na nové učebnice a pracovné zošity z prírodovedy a vlastivedy či anglického jazyka Click with friends. Odborné nakladateľstvo RAABE myslelo tento rok aj na vychovávateľov v školských kluboch. Pomocníkom pre nich spolu  s metodickými pokynmi a aktivitami je kniha Aktivity pre školský klub detí 1 určená pre prácu s deťmi od 6 do 8 rokov a Aktivity pre školský klub detí 2 určená vekovej kategórii  9 – 11 rokov.

 

Zamierené na učiteľov

Je mnoho spôsobov ďalšieho vzdelávania pre učiteľov.

 

Zdroj: skolskyportal.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte