Podnikových žiakov je u nás stále málo

13.02.2012
Vzdelávanie a výchova

Žiaci stredných odborných škôl majú počas štúdia nárok na hmotné a finančné zabezpečenie. Prilepšiť si môžu motivačným štipendiom a odmenou za produktívnu prácu.

Zamestnávatelia nie sú dostatočne motivovaní na vstup do odborného vzdelávania a prípravy. A to i napriek tomu, že od roku 2009 je v platnosti zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Jeho zámerom bolo zabezpečiť dostatok budúcej pracovnej sily. Štúdium v odborných a študijných odboroch mali zatraktívniť výhody pre študentov v podobe finančného a hmotného zabezpečenia. Tie ich mali zároveň viesť k tomu, aby u zamestnávateľov zostávali aj po skončení štúdia. Dobrý zámer sa však v praxi celkom neujal.

Bonusy pre veľkých
Zamestnávateľov, ktorí sú zriaďovateľmi vlastných stredných odborných škôl, je na Slovensku poskromne. Marián Galan z odboru stredných odborných škôl ministerstva školstva vysvetľuje: „Napriek tomu, že zákon o odbornom vzdelávaní a príprave vytvoril určité mechanizmy zabezpečujúce účasť zamestnávateľov v odbornom vzdelávaní a príprave v stredných odborných školách, zamestnávatelia nie sú dostatočne motivovaní na vstup do odborného vzdelávania a prípravy.“ Bonusy, ktoré vyplývajú zamestnávateľom zo zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, podľa neho vyhovujú predovšetkým veľkým zamestnávateľom a nie sú dostatočnou motiváciou pre menšie firmy a živnostníkov. Galan sa domnieva, že svoje zohráva aj nízka úroveň informovania o možnostiach, ktoré tento zákon zamestnávateľom poskytuje.

Podľa potrieb firmy
Koľko zamestnávateľov vstupuje do odborného vzdelávania a prípravy, nepozná ministerstvo školstva ani ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. „Vieme, že v minulom školskom roku vykonávalo praktické vyučovanie u zamestnávateľov 11 997 žiakov,“ povedal Galan. Akciové spoločnosti, ktoré nechceli prísť o prísun kvalifi kovaných pracovníkov a odborníkov so stredoškolským odborným vzdelaním, si zriadili odborné školy. Nesú síce v názve súkromné školy, no školné sa v nich neplatí. Personálna riaditeľka akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová Mária Niklová upozorňuje na paradox: „I keď je vysoká nezamestnanosť, na trhu pociťujeme už niekoľko rokov kritický nedostatok technicky vzdelaných voľných pracovných síl, ochotných pracovať v priemysle.“

Železiarne Podbrezová si od roku 2006 pripravujú zamestnancov v Súkromnej strednej odbornej škole hutníckej presne podľa potrieb firmy. Keďže zároveň potrebujú aj študentov s ambíciami študovať na vysokej škole, otvorili pred piatimi rokmi aj Súkromné gymnázium. Na nákladoch škôl sa Železiarne ako zriaďovateľ podieľajú približne 50 percentami. Podobne to funguje aj v Slovenských elektrotechnických závodoch (SEZ) Krompachy, ktoré si tiež už šiesty rok vychovávajú zamestnancov v Súkromnej strednej odbornej škole.

Plusom je garancia
Výhodou podnikových škôl je najmä to, že už na začiatku štúdia so všetkými žiakmi uzatvárajú pracovné zmluvy. „Týmto spôsobom garantujeme prácu všetkým absolventom, čo dnes vôbec nie je bežné,“ povedala personálna riaditeľka Niklová. Slovenské elektrotechnické závody Krompachy podľa riaditeľa Súkromnej strednej odbornej školy Andreja Dudiča počas štúdia žiakov, o ktorých majú záujem, monitorujú, a po absolvovaní robia medzi nimi výber.

Zdroj: SITA ( Noviny Žiarskej kotliny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte