Pri všetkých preskúšaniach si maturanti známku zlepšili

04.07.2014
Vzdelávanie a výchova

Aj tento rok sa našli medzi maturantmi takí, ktorí majú výhrady voči priebehu tohtoročných maturitných skúšok. Svoje sťažnosti posielali Štátnej školskej inšpekcii. Najčastejšou námietkou bolo neprihliadanie na prospech žiaka počas štúdia pri stanovení známky z ústnej odpovede.

"Prešetrenie niektorých sťažností neprihliadanie na prospech žiaka dosahovaný počas štúdia potvrdilo," informuje Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora. Ak sa podľa zákona prospech na ústnej forme internej časti maturitnej skúšky výrazne odlišuje od prospechu počas štúdia, predmetová maturitná komisia je povinná pri klasifikácii na to prihliadať. Ak sa známka na ústnej maturite odlišuje oproti dosahovanému prospechu viac ako o dva stupne, školský inšpektor nariadi komisionálne preskúšanie, pri ktorom je prítomný. Tento rok v štyroch prípadoch nariadili komisionálne preskúšanie. Vo všetkých prípadoch známku zmenili, z toho v dvoch prípadoch o dva stupne z päťky na trojku a v dvoch prípadoch o jeden stupeň.
  
Žiaci vo svojich sťažnostiach poukazovali aj na neprítomnosť niektorých členov predmetovej komisie na ústnej maturite, zaujatosť komisie či nedostatočné podmienky na vykonanie maturitnej skúšky. V tomto roku sa maturanti sťažovali najmenej od roku 2008, najnižšia bola aj opodstatnenosť sťažností. Tento rok Štátnej školskej inšpekcii doručili 16 sťažností na priebeh maturitných skúšok, vlani ich bolo 17 a predminulý 22. Zo 16 sťažností prešetrili 13 a z nich boli opodstatnené štyri, informuje kancelária hlavného školského inšpektora. Všetky opodstatnené sťažnosti sa týkali práve neprihliadania na prospech žiaka dosahovaný počas štúdia pri oznámkovaní z ústnej maturitnej skúšky. Z predmetov bolo najviac sťažností podaných voči maturite zo slovenského jazyka a literatúry (6) a anglického jazyka (5). "Je predpoklad, že počet nespokojných žiakov (či už oprávnene, alebo neoprávnene) je omnoho vyšší. Ako argument by mohol slúžiť príklad žiaka, ktorý vzal sťažnosť späť po tom, čo si uvedomil, že by ho skúšala tá istá komisia. Väčšina si túto skutočnosť uvedomí už vopred," dodáva Tužinský.
  
Tužinský dodáva aj konkrétny príklad z tohtoročných sťažností. Jedna zo žiačok mala z dejepisu počas celého štúdia jednotky a dvojky a jednotku mala aj na konci maturitného ročníka. Na ústnej maturitnej skúške však dostala nedostatočnú. "Pričom celá komisia vrátane jej učiteľky tvrdila, že žiačka nič nevedela. Z ostatných predmetov zmaturovala na dve jednotky a jednu dvojku," približuje námietku žiačky Tužinský. Žiačka k sťažnosti priložila aj vyhlásenie podpísané dvanástimi spolužiakmi, v ktorom tvrdili, že učiteľka dejepisu sa žiačke už počas štúdia opakovane vyhrážala slovami: „Ty nezmaturuješ, ja ti to nedovolím“ a „Darmo si pekná, aj tak nezmaturuješ“.
  
Počas maturít sa aj tento rok niektorí žiaci pokúšali podvádzať. Dvom maturantom prerušili skúšku pre nedovolené správanie. Jedna žiačka pri externej skúške vyniesla testy von z miestnosti, ďalší žiak pri slohovej práci odpisoval z mobilu. Obidvaja si maturitnú skúšku zopakujú. "Paradoxom však je, že učitelia za podvody pri maturitnej skúške potrestaní nie sú vôbec. Napr. v školskom roku 2012/2013 Štátna školská inšpekcia zistila v piatich zo siedmich krajov, spolu v 28 stredných školách, že sa nezhodovali originály odpoveďových hárkov s ich kópiami. Táto nezhoda bola spôsobená tým, že učitelia dodatočne opravovali v origináloch odpoveďových hárkov žiakov," dodáva kancelária hlavného školského inšpektora.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte