Riaditelia sú zúfalí, nemajú učiteľov ani na prvom stupni!
Posledný rozhovor vo funkcii. Minister školstva Branislav Gröhling (48) podal spolu so svojimi kolegami z SaS tento týždeň demisiu. Momentálne čaká na to, kým ho funkcie zbaví prezidentka, dovtedy ešte dokončuje posledné veci v rezorte.
V rozhovore s Novým Časom hovorí o tom, aký veľký problém je s chýbajúcimi učiteľmi, čo budú školy robiť s drahými energiami aj o tom, aký plat by mal mať pedagóg na Slovensku.
* Aký bol najväčší problém s ministrom Matovičom?
- Nechcem to teraz úplne zosmiešňovať, myslím to úplne vážne: ráno vznikne nejaká myšlienka v hlave pána Matoviča, poobede povie, že to ide realizovať, a na druhý deň si vytvorí nejaký návrh. Vôbec nebude počúvať všetkých ľudí okolo, odborníkov, ľudí, a povie si, že idem to pretlačiť - ako on hovorí, že bagrom alebo buldozérom - pretlačí to cez Národnú radu, a potom príde na to, že to je naozaj problém.
* Čo budú vaše posledné kroky v týchto pár dňoch na ministerstve školstva?
- My sme sa snažili pripraviť začiatok školského roku, aby sa otvorili školy, aby sme mali distribuované samotesty na covid, aby sme sa postarali o začleňovanie žiakov v rámci Ukrajiny, aby sme zozbierali dáta - lebo prvé dva týždne sa zbierajú dáta všetkých detí a nastavuje sa celý školský rok. Druhá vec je, že som sa s kolegami snažil, aby sme dotiahli druhú platbu plánu obnovy, aby nebol nejaký problém. Môžem potvrdiť, že v rámci druhej platby máme hotové všetko, takže na konci tohto roku prídu všetky investície, ktoré mali byť do školstva.
* Už ste počuli nové mená možných ministrov, ktorí by vás mali nahradiť?
- Ja som niekoľkokrát oslovil pána premiéra, aby mi vyslovil nejaké meno, lebo chcem odovzdať agendu, aby sme pokračovali v tých krokoch a aby nenastal nejaký problém. To meno som stále nedostal. Je logické, že sa spomínalo meno pána poslanca Vašečku, lebo on je predseda školského výboru a ja sa s ním aj pravidelne stretávam. Aby som pravdu povedal, tak sa trošku obávam, či to nebude niekto z tých ultrakonzervatívnych častí smerom k pani Záborskej, že čo sa potom začne diať. My sme sa snažili školstvo držať naozaj veľmi variabilné. Podporovali sme súkromné školstvo, štátne školstvo, podporovali sme cirkevné školstvo.
Zdroj: Nový čas
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre