Školáci hlásia bomby, môžu ísť aj do väzenia

14.07.2011
Vzdelávanie a výchova

Polícia obvinila 16-ročného chlapca zo šírenia poplašnej správy. Vypátra každého druhého.

Školák, ktorý počas jednej aprílovej noci zburcoval hasičov a policajtov telefonátom o bombe v bratislavskej Petržalke, trestu neujde. Policajti ho vypátrali a v týchto dňoch obvinili zo šírenia poplašnej správy. Len 16-ročnému Martinovi hrozí väzenie od jedného do piatich rokov.

Varovanie na úvod
Tresty však deti neodrádzajú. V lete, keď sa nudia, vyvolávajú na tiesňové linky oveľa častejšie. „V čase prázdnin sa počet volajúcich detí zvyšuje,“ hovorí Ľudmila Staňová z ministerstva vnútra, pod ktoré spadá linka 112.  Až 80 percent volaní je neopodstatnených. Aj preto si najnovšie každý volajúci najprv vypočuje krátke zahlásenie, že mu môže hroziť pokuta do 1659 eur. Opatrenie zaviedli 7. júla.

No kým za volania o hlúpostiach je pokuta, za nahlásenie bomby školákom hrozí skutočné väzenie. „Ku každému telefonátu pristupujeme ako k pravému a berieme ho ako ohrozenie života, zdravia alebo majetku,“ povedala Andrea Dobiášová z policajného prezídia. Polícia podľa štatistík vypátra každého druhého, kto šíri poplašnú správu. Deťom od 14 do 18 rokov môžu trest skrátiť na polovicu, mladších nestíhajú. Niektorí školáci už skutočne museli ísť za poplašné telefonáty za mreže, od ich rodičov zase vymáhali odškodné.

Šli do väzenia
V marci 2003 museli vysťahovať 700 pacientov z banskobystrickej nemocnice po tom, čo tam bombu nahlásil 15-ročný chlapec. Putoval do väzby a potom na rok do polepšovne. Len o niekoľko dní neskôr si podobne „zažartoval“ aj 20-ročný Štefan. Evakuovať tak museli 200 ľudí z breznianskej nemocnice. Mladík dostal tri roky. V Bratislave už tento rok falošne nahlásili bombu v škole na Novohradskej, v Justičnom paláci a krátko potom aj na ministerstve spravodlivosti.

Zdroj: SITA (SME)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte