Školy bez učebníc?
Dodatočných desať miliónov na nákup učebníc síce dovoľuje školám zabezpečiť niektoré učebnice, no na všetky potreby to nestačí.
Na jednej strane sú vtipy, na druhej realita. Ako býva zvykom, začiatkom septembra sa internetom začali šíriť virálne videá a obrázky znázorňujúce radosť rodičov z toho, že ich deti konečne nastupujú do školy. No úsmev niektorých dospelých rýchlo zmizol. A to zároveň s tým, ako školopovinné deti domov nosia účty. Okrem pracovných zošitov, príspevkov do triedneho fondu či hygienických potrieb sa na viacerých školách pripláca aj za učebnice.
Tie si školy od roku 2020 nakupujú samy. Dovtedy sa museli spoliehať len na knihy zaobstarané a dodané ministerstvom školstva, teraz majú voľnejšiu ruku a individuálne rozhodujú o tom, ktorá zo zoznamu schválených učebníc bude pre vzdelávanie školákov najprínosnejšia. Napriek tomu, že bol takýto model ich nákupu intenzívne žiadaný, narazil. Peniaze od štátu na všetky učebnice totiž nestačia.
Viac peňazí nestačí
V tomto školskom roku dostali školy od ministerstva v prvej etape približne niečo vyše päť miliónov eur. Vlani bol balík niekoľkokrát vyšší, išlo o viac ako 19 miliónov eur, menej ako polovicu z toho tvorili financie z plánu obnovy na učebnice cudzích jazykov. Veľký medziročný pokles vyvolal ohlasy verejnosti. Už koncom mája na to vo svojom otvorenom liste ministrovi školstva upozorňovali vydavatelia učebných publikácií.
„Cena tlače aj papiera za posledný rok vzrástla o 40 percent. V kontexte týchto čísel a reálnej situácie na knižnom trhu preto považujeme sumu 7,50 eura na žiaka za absolútne nekorešpondujúcu s realitou,“ uviedli. Štát tým podľa nich popieral vlastnú snahu o zvyšovanie kvality slovenského vzdelávania a školy už v tom čase zdôrazňovali, že nákup kníh nebudú schopné dotovať.
September bude ťažký, no bude aj horšie. Školy naprieč Slovenskom stoja pred veľkým problémom
Koncom júla rezort pripísal na účty inštitúcií ďalšie peniaze. „Vďaka dodatočným financiám vo výške desiatich miliónov eur si školy môžu zabezpečiť značnú časť potrebných učebníc. Ani po zvýšení financií však suma nebude stačiť na nákup všetkých kníh,“ myslí si Michal Rehúš, analytik z Centra vzdelávacích analýz, s tým, že pôvodne sľúbený príspevok z plánu obnovy na nákup učebníc cudzieho jazyka sa napokon nerozdával.
Platenie ostáva na rodičoch
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre